Кому довірять кувати браму?

Коли у коваля настрій, тоді метал й душа співають…
Міський голова Микола Гук довірив відділу архітектури і містобудування розробити проект в’їзних брам, у яких має віддзеркалюватись минуле і сучасне Дрогобича.

bramaПередбачаються малі архітектурні форми встановити у чотирьох напрямках: як на Львів, Трускавець, Борислав і Самбір. Відповідно оголошено конкурс на кращу пропозицію в’їзних брам. На засіданні містобудівної ради, яку очолив головний архітектор міста Михайло Винницький і буде визначений автор, який втілить свій задум у реальність.

Одним з тих майстрів-ковалів, який неодмінно візьме участь у проекті є 29-річний дрогобичанин Андрій Боднар. Рік тому на сторінках нашого часопису було читацьке знайомлення з цим обдарованим майстром ковальської справи. Дитяче захоплення малюнком першим зауважив шкільний вчитель Олег Несторович, який взявши його за руку і привів у художню школу. Саме навчання у ній стало визначальним у виборі професії. Спершу він опановує теоретичний курс в Ужгородському коледжі мистецтв, а уже у Львівській академії складає магістерську роботу.

Цікаво, що й дружина Андрія отримала бакалаврську освіту з художньої обробки металу. Вона є професійним експертом чоловіка, а той уважно прислуховується до її думки, і часто в ескізи вносить поправки. Майстер-коваль зізнається, що часто у процесі роботи зринають нові елементи твору. І це нормально, а тим паче, коли працюється з настроєм, тоді й не тільки метал співає, а й душа. Андрій здебільшого працює над індивідуальними замовленнями, але є твори для душі. У графі цього «колекційного доробку» є чимало пам’ятних для майстра виробів. Його підсвічник «Серце Ісуса» знайшов свій храм Петра і Павла у Дрогобичі. А викувана троянда, яка за мистецькою довершеністю перевершала пальму Бринцалова, нині у приватній власності пані Галини Б.

Андрій ніколи не жаліє за подарованими ним залізними творами, бо його фантазія і робота з металом – це постійний творчий пошук, вдосконалення. Він бере постійно участь у виставках, черпає від своїх колег деякі секрети ковальського ремесла, водночас ділиться своїми. Цей молодий академічний коваль має здібності і хист до живопису, скульптури. При наполегливій праці, а йому властива працелюбність, він виросте у майстра, у якого буде особисте клеймо на кожний витвір у металі.

А зараз він з усією головою занурився поринув у проект під назвою «В’їзна брама Дрогобича». Андрій щодо неї має свою уяву. Його думки уже знаходять своє втілення в ескізах. Напевно, участь у згаданому конкурсі захочуть взяти і провідні ковалі Львова. Але якщо наш земляк створить мистецький твір, то містобудівна рада і належно його оцінить, то його ім’я буде увіковічнене в історії древнього галицького міста.

Володимир ТУРМИС
Джерело: Галицька зоря

Leave a Reply