Богдана Баха затвердили одноголосно

Перше пленарне засідання ХХХІV сесії Дрогобицької міської ради, що відбулось 16 жовтня, видалося напрочуд напруженим і не надто продуктивним.

010Проблеми розпочалися вже під час формування порядку денного, коли робота «заштопорилася» уже на першому питанні. Справа в тому, що фракція «Пора» внесла пропозицію про присвоєння звання «Почесний громадянин Дрогобича» віце-ректору Українського католицького університету, публіцисту, релігієзнавцю, одному із засновників Української Гельсінської групи, колишньому працівнику «Галицької Зорі», нашому земляку Мирославу Мариновичу.

Відповідний проект рішення пройшов обговорення у депутатських комісіях, не викликав заперечень, і, здавалось би, без проблем буде ухвалений сесією. Але сталося так, що він не потрапив навіть до порядку денного. Справа в тому, що думки депутатів, як саме виглядатиме процедура присвоєння почесного звання п.Мариновичу, кардинально розійшлися. Частина з них (члени фракцій «Пора», КУН, ПППУ, міський голова М.Гук) пропонували, щоб рішення було прийняте зараз, а вручення диплому і відзнаки «Почесний громадянин Дрогобича» Мирославу Мариновичу приурочити до якогось свята чи взагалі провести вечір, присвячений нашому відомому землякові.

007Натомість інша частина (переважно «бютівці» та «нашоукраїнці») внесла пропозицію проголосувати на урочистому, спеціально підготовленому сесійному засіданні за участю громадськості і самого М.Мариновича. На думку В.Байси, це, наприклад, могла би бути урочиста квітнева сесія з нагоди 20-річчя підняття синьо-жовтого прапора над ратушею.

На жаль, жодна із пропозицій не набрала достатньої кількості голосів, тож до даного питання міській раді доведеться повернутися іншим разом після проведення низки консультацій. Роман Гамаль (БЮТ) і Тарас Кучма («Пора») пропонували доповнити порядок денний питанням щодо перенесення торгівлі з центру міста, яке останнім часом знову загострилося.

Однак Микола Гук категорично заперечив: «Якщо не підготовлений проект рішення, то що можна розглядати? Це – порушення регламенту». Натомість низка інших питань таки доповнила раніше підготовлений на розгляд сесії перелік. Серед них – і щодо перегляду раніше затвердженої грошової оцінки земель, яка призвела до зростання у 3 рази орендної плати за землю для підприємств.

Після цього депутати взялися за розгляд питань щодо тарифів на комунальні послуги. Спершу народні обранці, зважаючи на чимало скарг мешканців, досліджували обґрунтованість затвердження міськвиконкомом тарифів на утримання будинків, споруд і прибудинкових територій (квартплати). На трибуну почергово запрошували директорів трьох будинкових управ – Григорія Андруневчина, Богдана Недбальського, Дмитра Садлівського.

Очевидно, розповіді керівників про проблеми підприємств, чималу суму заборгованості мешканців за квартплату, а у БУ №3 ще й більш ніж тримісячний борг із виплати зарплати розчулили депутатський корпус. Тож, як кажуть, із великої хмари вийшов малий дощ. Нові тарифи залишили без змін, наголосивши, що вони виступають у дію з 1 жовтня ц.р. Будинкові управи, які поспішили і підвищили квартплату раніше, повинні провести перерахунок.

Окрім того, директорів будинкових управ зобов’язали до 1 грудня укласти з мешканцями договори про надання послуг і забезпечити їхнє право на включення в перелік послуг, пов’язаних з утриманням будинків і територій, лише реально отримуваних послуг. Під час обговорення цікаву пропозицію вніс Богдан Звір (УНП). Він вважає, що плату за користування ліфтом слід нараховувати залежно від кількості мешканців квартири, а не від її площі, бо квадратні метри ліфтом не їздять. Адже в малій за площею квартирі може жити багато людей, котрі частіше користуються ліфтом, ніж, наприклад, самотня мешканка більшої квартири, яка, зрозуміло, їздить менше.

Міський голова дав доручення відповідним службам вивчити доцільність запровадження такого принципу нарахувань і розробити його механізм. Після обідньої перерви народні обранці вирішили розглянути питання про призначення заступника міського голови з питань житлово-комунального господарства. Ця посада була вакантною чотири місяці після того, як за станом здоров’я її залишив Богдан Іванців. Микола Гук запропонував кандидатуру 59-річного Богдана Баха, який має досвід роботи на нафтопереробному заводі, в науково-дослідному проектному інституті, а останні 18 років працював екологічним інспектором.

Оскільки кандидатура пана Баха отримала погодження усіх постійних депутатських комісій, жодних проблем із голосуванням не було. Чи не вперше заступника міського голови з питань ЖКГ було затверджено одноголосно (31 – «за»). Натомість при розгляді іншого питання одностайністю і не пахло. Депутатам довелось розглядати питання «Про тарифи на водопостачання і водовідведення». Справа в тому, що затвердження нових тарифів є компетенцією міськвиконкому. Зрештою, більшість його членів зробили це, проголосувавши 15 жовтня.

Однак міський голова своїм розпорядженням призупинив дане рішення виконкому, мотивуючи тим, що зростання тарифів на 46% – це надто великий удар для населення. До того ж, у підготовленому проекті для підприємств тарифи зменшуються, а для мешканців – зростають. Тому, згідно з певною процедурою, Микола Гук виніс дане питання на розгляд сесії міськради. Володимир Сабат (БЮТ) висловив припущення, що пан Гук вирішив схитрувати, скинувши прийняття непопулярного в народі рішення на депутатський корпус. Цю думку підтримали декілька інших депутатів, але питання все ж довелося розглядати.

На трибуну запросили директора КП «Дрогобичводоканал» Романа Шагалу. Він обґрунтував необхідність підвищення тарифів на водопостачання і водовідведення, повідомив, що вони пройшли процедуру погодження в інспекції з контролю за цінами та антимонопольному комітеті, були оприлюднені у ЗМІ. Тому вето міського голови стало повною несподіванкою. А зменшення тарифів для підприємств є вимушеним кроком, оскільки постановою Кабміну було обмежено складову рівня рентабельності для категорії інших споживачів до 50% (у чинних тарифах є 361%). Тому довелося дещо підвищити складову рівня рентабельності для населення – від 0 до 3% (при допустимих 12%).

У разі неприйняття нових тарифів Роман Шагала прогнозує фінансові проблеми у діяльності підприємства, що призведе до запровадження чотириденного робочого тижня і повернення до постачання води за графіком (лише в певні години дня). Під час бурхливого обговорення прозвучали різні думки. Одні депутати вважали, що запропоновані тарифи є завищеними (І.Войтович (НРУ), О.Вуйко (БЮТ), В.Байса (НРУ), обласний депутат М.Ваврин (БЮТ), мер М.Гук), інші ж стверджували, що крок, хоч і непопулярний, проте необхідний для збереження нормальної роботи комунального підприємства (Б.Іванців, Р.Фрелик, О.Моцяк («Наша Україна»), В.Лепак («Пора»)). Володимир Сабат (БЮТ) та Леонід Мищатин (ПППУ) запропонували ширше донести це питання до відома дрогобичан і навіть обговорити його на громадських слуханнях.

На думку секретаря ради Алли Гладун, депутатам не слід застосовувати подвійних стандартів. Адже розміру квартплату вони не зменшили, а щодо подорожчання водопостачання більшість висловлюється проти. А малозабезпечені категорії не постраждають, оскільки існує система житлових субсидій для населення. У підсумку запропонований проект рішення про затвердження нових тарифів двічі ставився на голосування – у звичному режимі та поіменно і в обох випадках не набрав достатньої кількості голосів. Тож Микола Гук пообіцяв, що призначить на неділю, 25 жовтня, громадські слухання, на яких мешканцям міста запропонують визначитися, що для них краще: залишити чинні тарифи, зменшивши постачання води і запровадивши графік, чи отримувати воду цілоденно за вищими цінами? А наступне сесійне засідання відбудеться у четвер, 22 жовтня.

Ярослав ГРИЦИК   hal_zoria.io.ua

Leave a Reply