Обережно, вірусна інфекція!

9 жовтня мало відбутися третє пленарне засідання ХХХІV сесії Дрогобицької міської ради.

Однак у зв’язку з тим, що через різке зростання захворювань на вірусні інфекції у Дрогобичі оголошено карантин із забороною проведення масових заходів, роботу сесії вирішили перенести на наступний тиждень.

Та депутати все ж таки затрималися у сесійній залі для обговорення епідеміологічної ситуації в місті. З нею ознайомив начальник відділу охорони виконавчих органів міської ради здоров’я Андрій Шевкенич.

Він, зокрема, сказав:
– Починаючи від 13 жовтня у Дрогобичі та Стебнику відзначається різке збільшення захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип. У два рази збільшилося число викликів «швидкої допомоги» та у лікарів у поліклініках (особливо дитячих). Лише 28 жовтня зафіксовано виїзди «швидкої допомоги» до 108 дорослих і 127 дітей. Надзвичайно напружений стан склався у всіх лікувальних закладах Дрогобича й стебника. Тільки у терапевтичному відділенні Дрогобицької міської лікарні №1 з простудними захворюваннями станом на 29 жовтня перебувало 64 особи. Із них 39 пацієнтів із пневмонією (запаленням легенів), з яких троє людей перебували в реанімації.

Зафіксовано вже 5 смертних випадків, останній – увечері 28 жовтня. Буквально за три дні хвороба довела до смерті 26-літнього молодого чоловіка, спортсмена. Ці люди мешкали у Підбужі, Рихтичах, Нагуєвичах та Дрогобичі (двоє).

За дві доби 27-28 жовтня у Дрогобичі було госпіталізовано 22 дорослих осіб із захворюванням на пневмонію. У Дрогобицькій дитячій лікарні знаходиться 253 дітей, із них 9 – із пневмонією. У терапевтичному відділенні Стебницької лікарні перебуває 88 осіб, у дитячому відділенні – 28 дітей (5 – із пневмонією). Лікарі працюють у дуже напруженому режимі. В аптеках міста відчувається брак антивірусних та імуностимулюючих препаратів.

На інтенсивний розвиток захворюваності в значній мірівплинули несприятливі погодні умови (різкі коливання температури повітря, дощ, мокрий сніг) та невчасний початок опалення квартир та установ.
Епідеміологічна ситуація надзвичайно складна. Окрім дрогобицьких медустанов та служб зараз задіяні Львівський медуніверситет, обласна санепідемстанція, позаштатні спеціалісти, що працюють з вірусними захворюваннями. Відбулось засідання міського штабу з надзвичайних ситуацій, де розроблена низка термінових заходів. Такий спалах захворюваності, окрім міста Дрогобича є ще в Тернопільській та Івано-Франківській областях. В інших містах Львівщини зафіксовані лише поодинокі випадки такого виду захворювань.
У медичних установах Дрогобича і Стебника встановлені додаткові ліжка для пацієнтів, задіяні палати інших відділень лікарень для хворих з терапевтичного відділення.
За участю обласних лікарів було детально проаналізовано усі смертельні випадки. Є підозра, що вони пов’язані із ускладненнями, викликаними вірусною інфекцією. Ці люди легковажно поставилися до хвороби, пізно звернулися за медичною допомогою, займалися самолікуванням протягом 7 – 11 днів. У всіх них був дуже низький імунітет (здатність організму опиратися хворобі). У кількох випадках мало місце переохолодження організму. Наразі медики не можуть пояснити чому так гостро і важко протікає ця пневмонія і чому майже не допомагає застосування навіть найновіших антибіотиків.
Днями вірусологи Львівської обласної санепідемстанції взяли 22 проби матеріалів. Із них 12 відправили до Києва для визначення збудника хвороби, звідки ці проби скерують на аналіз до лабораторії в Лондоні. Наразі можна лише сказати, що попередні дослідження не виявили жодного штаму вірусу грипу, хоч симптоми цього захворювання мають місце. Науковці-медики працюють над розробкою практичних рекомендацій щодо лікування хворих. На допомогу дрогобицьким лікарям скеровано дві бригади спеціалістів зі Львова, – зазначив Андрій Шевкенич.
Андрій Іванович також додав, що наразі спостерігається ріст захворюваності, який за прогнозами вірусологів триватиме ще 3-4 дні і повинен піти на спад.
Головний санітарний лікар Дрогобича Оксана Гривнак повідомила, що за минулий тиждень (19-25 жовтня) рівень захворюваності на вірусні інфекції та грип у місті зріс у 2,6 рази. Щоб запобігти розповсюдженню інфекції, від 29 жовтня призупинений навчальний процес в училищах, коледжах, технікумах, педуніверситеті, не працюють дитсадки, скасовані культурно-масові заходи, наступного тижня будуть продовжені канікули у школах. Словом, у Дрогобичі оголошений карантин.
Депутати обговорили епідеміологічну ситуацію, що склалася у місті. А відтак на пропозицію журналістів начальник відділу охорони здоров’я Андрій Шевкенич та депутат міськради, лікар Тарас Кучма дали поради мешканцям Дрогобича і Стебника, як поводитися у цій ситуації:
– слід уникати переохолодження організму і остерігатися простудних захворювань (при можливості не виходити з дому, тепло одягатися на вулицю);
– дотримуватися правил особистої гігієни;
– уникати великого скупчення людей; у побуті застосовувати дезінфекційні засоби для миття рук, посуду;
– вживати велику кількість вітаміну С, який міститься у цитрусових, шипшині, малині, смородині; вживати часник і цибулю;
– для профілактики застосовувати імуностимулюючі препарати;
– намагатися, щоб діти більше часу проводили вдома, що дасть змогу уникнути контакту з хворими людьми;
– при перших симптомах (закладення носа, біль голови, ломота у тілі) слід викликати лікаря. Якщо ж висока температура тіла триває два й більше дні, а захворювання протікає нетипово, слід негайно звернутися до лікаря і провести відповідні лабораторні дослідження.


Ярослав ГРИЦИК

Зрозуміло, на сесії зайшла мова про необхідність додаткового фінансування станції швидкої допомоги (бензин, запчастини, медикаменти) та інших медичних установ (медикаменти, харчування). Депутатська комісія міськради з питань формування бюджету разом з фінансовим управлінням шукатиме можливість перекинути кошти на це з інших видів видатків (від 150 до 300 тис. грн.).
Та оскільки для лікування інфекції та викликаної нею пневмонії потрібні дорогі препарати, міський бюджет цього самотужки не «витягне», депутати прийняли звернення до Львівської облдержадміністрації, Кабміну, Верховної Ради щодо надання Дрогобичу допомоги у подоланні надзвичайної ситуації.

Leave a Reply