Звернення міського голови Лева Грицака.

Як розв’язати наболілі проблеми теплопостачання.

Шановні трускавчани!

При зменшенні загальних доходів, ріст цін на енергоносії боляче б’є по кишенях малозабезпечених громадян. Вартість теплопостачання в опалювальний період перевищує п’ятдесят відсотків комунальних платежів.

Як можна зменшити ці видатки?

З метою зменшення витрати на теплову енергію міською владою проведена значна робота з підвищення надійності та покращення централізованого опалення. Одними з перших в області ми розробили та затвердили перспективну схему теплопостачання міста та розпочали роботи по її реалізації.

В 2007 році завершено модернізацію та реконструкцію котельного господарства по вулиці Сагайдачного загальною вартістю 1900 тис.грн.

В 2008 році проведено реконструкцію мереж та здійснено переключення мережі вулиць Бориславська-Сагайдачного до реконструйованої котельні, що дало можливість відмовитись від послуг котельні ЗАТ “Трускавецькурорт” та зменшити витрати комунального підприємства. Вартість робіт -304 тис.грн.

В цьому ж мікрорайоні протягом 2008-2009р.р у всіх багатоквартирних житлових будинках проведена повна реконструкція елеваторних вузлів з влаштуванням систем регулювання подачі теплової енергії на загальну суму 1456 тис.грн.

В 2009 році проведена реконструкція котельні міської лікарні вартістю 1370 тис.грн. та бойлерної по вулиці Бориславській за 531 тис.грн. Це свідчіть, що містом вкладені значні кошти, але можливості міського бюджету не дозволяють швидко модернізувати всю систему теплопостачання з метою якісного надання послуг та зменшення вартості опалення, а державні програми не працюють.

Альтернативою централізованому опаленню є індивідуальне. Поряд з явними перевагами, воно має ряд суттєвих недоліків: висока вартість встановлення; подекуди викиди турбокотлів здійснюються в небезпечній близькості до вікон сусідів; необхідність модернізації систем газопостачання, екологічні ризики та ін.

Особливою небезпекою є некваліфікований монтаж та експлуатація газових котлів – і в цьому є велика загроза життю та здоров’ю мешканців всього будинку. Чинне українське законодавство накладає суттєві обмеження на дії міської ради щодо надання дозволу на встановлення індивідуального опалення в квартирах і вимагає від нас видачі дозволів при умові подачі заяв на відключення цілим будинком.

В такому жорсткому підході є певний сенс. Хаотичне відключення квартир призводить до різкого росту вартості тепла для бюджетних установ і тих громадян що не відключилися. Котельні не можуть оптимально збалансувати теплові навантаження для споживачів, що призводить до погіршення теплопостачання. Зростає навантаження на міський бюджет та державні соціальні допомоги.

Ті, хто стверджує, що міська влада зацікавлена у збереженні центрального опалення, дуже помиляються. Якщо б гіпотетично уявити, що всі мешканці квартир в місті відмовились від централізованого опалення, то влада зняла б з себе велику гору проблем, які вирішує кожен рік з початком опалювального сезону: починаючи з розрахунків за газ та закінчуючи подачею теплоносія в будинки. Не треба б було витрачати кошти на розвиток теплопостачання.

Але, як показує досвід, в кожному будинку є люди які не хочуть, або не мають можливості від’єднатись від центрального опалення і міська влада несе відповідальність за забезпечення теплом таких мешканців. Дії влади щодо видачі дозволів окремим громадянам, по стояках чи під’їздах розцінюються контролюючими органами як порушення законів, що мало місце в сусідніх містах.

З цієї причини були притягнуті до відповідальності посадові особи Бориславської міської ради, а прокуратурою Дрогобича опротестовано рішення виконкому та міської ради щодо індивідуального опалення.

Разом з тим, багато мешканців міста хочуть від’єднатись через неякісно надані послуги з теплопостачання, відсутність гарячої води або з інших об’єктивних причин. Місто не має коштів на повну миттєву загальну реконструкцію та модернізацію теплових мереж, що виробили свій ресурс. І така ситуація по всій Україні. Бар’єри поставленні законодавством призвели до того, що на сьогоднішній день в місті біля триста п’ятдесяти квартир самовільно від’єднанні власниками від мереж теплопостачання і частина з них самостійно встановила індивідуальне газове опалення.

Це серйозні передумови виникнення надзвичайних ситуацій під час опалювального сезону. Міська влада не мала права стояти осторонь і робити вигляд, що проблеми не існує. З метою її розв’язання та забезпечення безпеки мешканців будинків, де самовільно встановлені індивідуальні газові системи опалення, 8 жовтня ц.р. міським головою видано розпорядження, яким Управлінням житлово-комунального господарства спільно з КП «Наше місто» організоване комісійне обстеження квартир, мешканці яких звернулись з відповідними заявами.

З 13 жовтня проводиться щоденний прийом громадян міським головою. Для оперативного розгляду визначено перелік документів які необхідно додати до заяви:

– копія паспорта власника квартири;

– копія свідоцтва про право власності на квартиру;

-гарантійне зобов’язання власника (наймача) квартири про відшкодування збитків, заподіяних майну мешканців інших квартир та приміщенням житлового будинку внаслідок самовільно проведених робіт;

– акт обстеження квартири, складений балансоутримувачем будинку.

– довідка КП «Наше місто» про відсутність заборгованості по послузі централізованого опалення та гарячого водопостачання на момент від’єднанню квартири;

– інформація про підприємство, яке провело роботи по від’єднанню квартири від ЦО та ГВП та встановленню індивідуальної системи опалення;

– договір з КП «Наше місто» на оплату за опалення місць загального користування та часткове опалення квартири у випадку, якщо в квартирі залишені стояки централізованого опалення (проте, на сьогодні це питання ще обговорюється).

Заяви приймаються з 14-00 до 17-00 в приміщенні виконавчого комітету Трускавецької міської ради по вул.Бориславська, буд.2, каб.15, відділ з питань звернень громадян (тел.5-12-54 )

Якщо заява подана раніше, але не долучені документи, то це можна зробити протягом робочого дня безпосередньо в офісі КП «Наше місто» по вул.Стебницькій, 100, виробничо-технічний відділ (тел. 6-87-74).

Питання щодо самовільного від’єднання від мереж та встановлення індивідуального опалення буде розглянуте на засіданні виконавчого комітету. Необхідно визначитись щодо розірвання договорів по послузі теплопостачання з мешканцями квартир, які фактично таку послугу не отримують, та запропонувати порядок взаємодії з службою експлуатації газового господарства. Адже тільки ця установа може дати дозвіл на безпечну експлуатацію газового обладнання.

Що стосується громадян, які планують від’єднатись від мереж центрального опалення в майбутньому, то такі заяви приймаються відділом з питань звернень громадян виконавчого комітету.

Механізм допомоги такій групі мешканців планується такий. Рішенням виконавчого комітету міської ради створюється комісія, яка буде проводити обстеження помешкань та побутових умов заявників. Якщо умови подачі тепла не відповідають договору на централізоване теплопостачання, є інші обставини, які суттєво погіршують умови проживання мешканців або перешкоджають їм зі своєї сторони виконувати умови договору, комісія подає пропозиції на розгляд виконавчому комітету, який може прийняти рішення про розірвання договору на централізоване теплопостачання.

Якщо таке рішення приймається під час опалювального сезону, то договір припиняє дію по його закінченні. Отримавши рішення, власник такої квартири повинен звернутись у відповідні інстанції за отриманням технічних умов, розробляє і погоджує проектну документацію. А після закінчення опалювального сезону розпочинає роботи.

Це той, на мій погляд, законний метод піти назустріч окремим громадянам. Як показує досвід розвинених країн, майбутнє за централізованим та автономним опаленням, коли окрема котельна обслуговує будинок. За останні роки міською радою виконано багато заходів із енергозбереження, але на цьому не будемо зупинятись. Працюємо над розширенням цієї програми, в яку буде включено утеплення фасадів, дахів, під’їздів та інше.

Реалізація програми із енергозбереження міста позитивно вплине на екологічну ситуацію на курорті за рахунок зменшення споживання газу на опалення та відповідно викидів вуглекислого газу в атмосферу. Витрати на опалення може зменшитись у два рази. І вам не буде так важливо, яким саме способом опалювати своє приміщення, адже у будь-якому випадку плата за тепло вже не буде таким тягарем для сімейного бюджету.

Сьогодні, коли на державному рівні не вирішується питання установки індивідуального опалення при відсутності технічного контролю за самовільно встановленим обладнанням, міська рада, розуміючи потреби мешканців, вимушена сама шукати вихід із ситуації, що склалася.

Ми намагатимемось вирішити проблеми тих мешканців, які встановили, чи бажають встановити, таке опалення і тих, які не бажають, або не мають фінансової можливості це зробити.

Добра Вам, шановні трускавчани. З повагою, міський голова Л.Грицак.

Телефон приймальні міського голови: 03247 5-14-49.

Leave a Reply