Без паніки! У Стебнику немає свинячого грипу

Зараз у Стебнику, як, зрештою, і в усій Україні, обговорюють лише одну проблему: як врятуватися від так званого свинячого грипу. Біда чатує поруч: вже декілька людей померло у Дрогобичі.

1245867115_pukalo_small

Роман Пукало

“СИТУАЦІЯ, СКАЖЕМО ТАК, Є СТАБІЛЬНОЮ”

– Читачів нашої газети цікавить, по суті, одне питання: яка ситуація в Стебнику з грипом?

– Ситуація, скажемо так, є стабільною. По тих даних, по кількості викликів швидкої допомоги, медичних працівників на дім, тих, хто звертаються у поліклініку, не можна сказати, що поки що йде зменшення. Але якась стабілізація ситуації є. Відразу скажу, що на сьогоднішній день важких хворих немає – ні в лікарні, ні тих, хто до нас звертався, ні тих, кого ми спостерігали на дому. Це вже дуже добре. Але є достатня кількість пневмоній. Скажемо так: якби тієї епідемії грипу не було, то пневмонії теж би були, але якась третина з них. За рахунок простудних захворювань, ясна річ, що і кількість пневмоній збільшилась – як ускладнення, як респіраторно-вірусне захворювання. Ось давайте по числах – за 26 жовтня 121 захворів гострим респіраторним захворюванням і 12 грипом, за 27 число – 64 і 71, 28 – 90 і 53, 29 – 77 і 40, 30 – 110 і 72, 31 – 35 і 20. У вихідний теж були хворі, але, ясна річ, не всі викликали, не всі зверталися.

– А скільки людей у лікарні? Вона, мабуть, переповнена?

– Лікарня переповнена. Інфекційне відділення – 57, терапевтичне відділення – 91.

– А яка норма?

– 50 ліжок в інфекційному і 60 у терапевтичному.

– А якщо кількість хворих буде збільшуватись?

– Це для нас не проблема. Ми можемо прийняти ще таку ж кількість хворих. Тоді ми просто-напросто повиписуємо тих хворих, які не конче потребують амбулаторного лікування. Крім того, з неврологічного і ЛОР-відділення можемо виділити декілька палат для нових пацієнтів.

– Чи є хворі серед лікарів?

– За останні три тижні у нас на лікарняному перебували три медсестри, водій і санітарка.

– На оперативній нараді у міській раді Ви казали, що не вистачає бензину. Чи вдалося розв’язати цю проблему?

– На місяць на бензин нам треба десять тисяч гривень. Минулого місяця нам виділили сім тисяч. А перша проплата в розмірі трьох тисяч пройшла лише 26-го числа. Ще майже дві тисячі проплатили 29-го. Ми раду собі давали, хоча були такі дні, особливо на вихідні, коли було дуже важко. Зараз гострота питання знята, бо надійшли гроші, і трохи нам бензину дали. Я вже про це казав в одному з інтерв’ю, що за останні десять років Дрогобич отримав десять машин “швидкої допомоги”, а ми – жодної. Навіть цього року Дрогобич отримав машину, а ми ні. Своя сорочка ближче до тіла.

– Нещодавно приїжджав до Стебника народний депутат України від Партії регіонів Олександр Горошкевич, який обіцяв придбати “швидку допомогу”.

– Нічого немає. Під вибори, може, щось і дадуть, але я сумніваюсь, тому що у нас ця політична сила багато голосів не набере, а тому не поспішатиме викидати гроші. Я би не хотів змішувати це все з політикою. Якщо дадуть – дай їм, Боже, здоров’я.

“За моїми підрахунками, з тих, хто заразився, помирає кожний десятитисячний”

– Так від чого все-таки хворіють люди? Чи є випадки каліфорнійського грипу в Стебнику?

– Упродовж останніх трьох тижнів у Стебнику захворіло 400-500 чоловік, і це дуже приблизні цифри. Ви мене питали про хворих медиків. Офіційно захворіли п’ять. Але ця цифра набагато більша, тому що багато наших медичних працівників мали підвищену температуру, і я теж. Що я хочу сказати? Не виключено, що у всіх у нас був оцей свинячий, як його прийнято називати, каліфорнійський грип. Але це не чума, не лихоманка, коли кожна людина, яка інфікується, відразу помирає. Встановити, яким грипом хворіє людина, – дуже і дуже складна процедура. Коли в Дрогобичі померла п’ята чи шоста людина, аж тоді приїхали зі Львова вірусологи і взяли матеріал для дослідження. Даних ми не маємо й досі (в Інтернеті з’явилась інформація, що причиною однієї смерті у Дрогобичі був каліфорнійський грип – А.В.). У Стебнику жодних обстежень хворих на грип не проводилося, ми не маємо так званих експрес-тестів, хоча і вони не є достовірними. Достовірні результати може дати Київська лабораторія, але все одно їх відправляли для підтвердження у Лондон.

– Отже, невідомо, від чого померли люди у Дрогобичі?- І чи був у них каліфорнійський грип, чи якийсь інший, – цього вже ніхто ніколи не взнає. Цікаво, що з тих, хто захворів і помер у Дрогобичі, та й серед нас, що захворіли у Стебнику, за кордон ніхто не їздив. А це ж люди з Підбужа і Меденич, з Дрогобича і Борислава. Тобто немає такого чіткого ланцюга, як при чумі: той від того заразився – і пішло. Тут першопричини не можна знайти, і цей вірус є повсюдно. Але є й безсимптомні форми, тобто людина може перехворіти свинячим грипом і сама про це не буде знати. Пару разів пчихнула, пару разів кашлянула, в неї той вірус каліфорнійський був – але живе спокійно далі. За моїми підрахунками, з тих, хто заразився, помирає кожний десятитисячний. З тих, хто може мати певні ускладнення, – кожний тисячний з числа хворих.

– Це, мабуть, залежить від кожної людини, наскільки міцний у неї імунітет.

– Зовсім вірно. Адже мова йде про накладення того вірусу на конкретний організм конкретної людини. Це дає певну реакцію. В когось могли бути певні фізіологічні особливості організму, в когось хронічні захворювання – і воно робить загострення, виникає пневмонія. У когось була застуда, бронхіт, це накладається одне на одне. На жаль, певна кількість померлих буде. Якщо, скажімо, в державі захворіє сто тисяч населення, то десять померлих таки буде. Але й раніше від цих грипів, ускладнень помирали люди, але такої уваги ніколи не було, не було такого ажіотажу. Дійсно, є серйозна небезпека, але все зводиться до загального психозу. Не виключено, що всі політичні сили – й ті, що програють, і ті, що виграють, – все використовують в своїх політичних цілях. Розумієте, виділили вже півмільярда на заходи боротьби з грипом (нині мова йде ще про мільярд гривень на ці цілі – А.В.). Зараз говорять, що одна одноразова маска, якою можна користуватися дві години, коштує вісім гривень (за спекулятивними цінами – А.В.). А її собівартість, я думаю, дві з половиною (!) копійки. На одну лікарню хіба на маски треба десять тисяч гривень! Ось так у нас завжди є у державі: хтось поставив це на потік, і ті півмільярда, замість того, щоби піти на якісь потужні лабораторії, щоб науку розвивати, чи налагодити виробництво вакцин вітчизняних у державі, чи ефективних ліків, – воно, як це завжди бувало, буде протрачено у державі, піде як вода у пісок. Хіба на тому наживуться, розкрадуть, і на тім буде кінець.

“Нагнітання психозу потрібне і внутрішнім, і зовнішнім політичним силам”

– Ось, подивіться, така проблема. Чисто візуально якщо подивитися: найбільше людей носить маски у Дрогобичі, менше – у Трускавці, ще менше – у Бориславі, і зовсім незначна кількість – у Стебнику. Чому так? Тут найменша ймовірність захворіти?

– Я був на вихідні дні у Самбірському районі. Там практично люди ходять без масок. Просто у Дрогобичі знають, яка ситуація, померли люди, пішов ажіотаж. Але подивіться з іншого боку. Їде чоловік у власному авто, один, і надів маску. Так само як людина іде по вулиці, тротуар порожній, наділа маску. Це нонсенс! Мені смішно з цього робиться. Маски треба надягати тоді, коли з кимось вступаєш у розмову, заходиш у магазин, їдеш у маршрутці, – і це абсолютно нормально і абсолютно правильно.

– Зараз багато хворих на запалення легенів. Дехто каже, що ознаки перетікання цього захворювання майже такі, як на легеневу чуму. Це так?

– Ні, не можна так казати. Все-таки це є абсолютно різні речі. Питання чуми – це карантинна інфекція, хоча у нас в державі карантин і введений. Але там чітко простежується ланцюжок. Якщо, не дай Бог, десь би почалася чума, і перший смертний випадок був би діагностований, – тоді була би настороженість. Питання про чуму не стоїть. Це нагнітання того ж психозу, про що я вже казав. Зокрема, в Інтернеті можна знайти неймовірні речі.

– А як щодо розпилювання над Стебником якихось противірусних речовин?

– Це повна нісенітниця! Прибігали до мене, казали, щоб дві години не виходити, бо будуть розпилювати над Стебником противірусні речовини. Ще й з претензіями, аби я швиденько всіх ставив до відома про це. Я посміявся з цього всього, бо все-таки у всьому повинен бути здоровий глузд. Така ж паніка була і в Дрогобичі, і в Трускавці, і в Бориславі. Люди телефонували одні одним і вірили у такі нісенітниці. Це той же загальний психоз, і, можливо, за тим стоять певні режисери, тому що така ситуація в державі. Нагнітання психозу потрібне і внутрішнім, і зовнішнім політичним силам.

– А чому ні Ющенко, ні Тимошенко, ні Янукович, ні керівники на місцях не ходять у масках?

– Знаєте, в суботу в міського голови проводилася нарада. Я прийшов один в масці. То з мене сміялись. На селекторній нараді у Дрогобичі хіба я надів маску і головний лікар тубдиспансера із Дрогобича. Не треба з цього робити смішки. Якщо є спілкування з людиною, якщо ви потрапили туди, де є скупчення людей, маску треба надіти.

“АЛКОГОЛЬ МОЖЕ СПРИЯТИ РОЗВИТКУ ВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ”

– Що б Ви зараз могли порадити стебничанам, як уберегтися від грипу, щоб не було ускладнень?

– В останні дні по телебаченню появилась реклама, що той чи інший препарат рятує від грипу. За такі речі я би позбавляв телеканали ліцензії. Люди подивились: ага, лікує від грипу – і масово скуповують в аптеках. Зараз таміфлю зробили панацеєю. Ми маємо цей препарат, його дозволили використовувати, але лише в перші дні захворювання. Це десять таблеток.

– Але ж він дуже дорогий.

– У нас він коштує нуль гривень нуль копійок, тому що він закуплений за державні кошти. Нам дали сто таблеток. Тобто якщо до нас звернеться десять чоловік, ми хіба їм зможемо дати ці таблетки. Але чи то гострі респіраторні захворювання, чи то грип, – ніхто не знає. Для понад 99 відсотків людей ці захворювання минуть безслідно, навіть якщо це є каліфорнійський грип. Звернемося до початку пандемії свинячого грипу. Кажуть, у Мексиці від цього перехворіли десятки, сотні тисяч людей. І що, держава зупинилася, припинилося навчання, не працюють, не ходить транспорт? Нічого не припинилося, нормально працюють. Я кажу ще раз: кожний десятитисячний помре, у кожного тисячного буде ускладнення – і на тім кінець. Тому не треба робити тієї істерії, яка задіяна у нас в державному масштабі.

– Але ж береженого і Бог береже.

– Мови нема! Тому я й кажу за ці маски, за миття рук. Грип потрапляє в організм через слизові. Якщо хтось пчихне, кашляне – ось це, власне, і є зараження. Маска на 99 відсотків і ще з кількома дев’ятками стотисячних відсотка оберігає людину. Одноразову маску треба викидати. А найкраще купити звичайний нестерильний бинт, взяти голку і нитку, в чотири шари, самому це все обкинути, – і є маска. Поносив, переполокав у воді, кинув на батарею, пропрасував з обох боків – і ця маска буде на десять-двадцять років. А одноразові маски – це даремне витрачання грошей. І слід розуміти, що це не панацея: мовляв, маска вилікує від грипу. Людина вітається за руку, і теж може заразитися. Треба цю звичку наразі припинити.

– Отже, що основне треба робити для профілактики, аби не захворіти на грип?

– Маска. Миття рук з милом. Теплий одяг, щоб не перестудитися, тому що грип чіпається тоді, коли організм простуджений, переохолоджений. Якраз тоді вірус легко прививається. Далі. Повноцінне харчування. Воно повинно бути нормальним, калорійним. Наприклад, сало з часничком і цибулькою – це прекрасна річ, набагато краща, ніж усі ці препарати в аптеках.

– Як Ви ставитеся до реклами цих ліків по телебаченню?

– Не може бути жодної реклами цих ліків по телебаченню! Люди одні одним щось радять, купують медикаментів на 50-70 гривень, а то й більше. В аптеці треба давати тільки те, що сказав лікар.

– Одному підходять одні ліки, іншим – ні.

– Зовсім вірно! Не займатися самолікуванням. Всі, хто помер від ускладнень, займалися самолікуванням, а, крім того, пізно звернулися до лікарів. Якщо би вчасно звернулися, то, мабуть, не десятитисячний, а стотисячний може від того грипу померти.

– Багато людей зараз лікуються від грипу алкоголем.

– У жодному разі! Алкоголь в даному випадку нічим не допоможе, він, навпаки, може сприяти розвитку вірусної інфекції. Тут є певні нюанси, не буду вдаватися до деталей, але скажу: алкоголь протипоказаний.

– Що ще можете порадити людям для профілактики грипу?

– Треба споживати лимони. Липа, малина. Мед дуже важливо вживати. Він досить калорійний, там є багато біологічно активних речовин.

“кохання підвищує імунні сили організму і сприяє швидшому одужанню”

– Якщо людина вже захворіла – що робити?

– Насамперед слід звернутися до лікаря, враховуючи те, що грип все-таки є дуже серйозний, і цим не можна легковажити. Тільки є температура, інші ознаки захворювання – негайно звернутися до лікаря. Лікар повинен це контролювати. А у нас як? Захворіла людина – і одна там сусідка порадила, що вживати, там родичка зателефонувала і сказала, що робити. І починається! Неймовірно що зараз підряд вживають. Але все-таки лікар знає трошки краще, ніж будь-хто. А потім понапивалися тих антивірусних препаратів, антибіотиків, а потім ідуть до лікаря. Тоді вже лікування, яке призначається медиками, не може бути ефективним через те, що вже всілякої хімії наковтався. А лікар насамперед подивиться, чи є ознаки бронхіту, пневмонії. Тоді треба негайно лягати в лікарню і бути під контролем медиків. Зробити флюорографію, рентген, призначати адекватне лікування. Якщо легкі форми грипу – будь ласка, будьте вдома. Ми ж хворіли грипами десятки разів, і самі прекрасно знаємо, що треба робити. Потрібен суворий ліжковий режим, липа, малина, мед, лимон, молоко з маслом. Всі народні рецепти. А відносно медикаментів – тільки те, що призначить лікар. Я свідомо не називаю жодного медикаменту, навіть аспірину не називаю, тому що і аспірин вживається не тоді, коли хто хоче, а тоді, коли його потрібно вживати. На одну важливу річ я би хотів звернути особливу увагу. В людини, яка хворіє грипом, є постійний підйом-падіння температури, це закінчується проливними потами. Людина робиться буквально мокрою. Треба весь час переодягатися в суху білизну. Цей момент є дуже важливим. Бо мокра людина, яка спітніла, встає, йде на кухню, чи по потребі, десь відчинені двері чи форточка, – і ми маємо готове запалення легенів на голому місці, що називається. Тому перед тим, як встати з ліжка, треба одягнути теплі шкарпетки, светер, – і тоді вже перейтися по квартирі.

– Чи потрібно провітрювати приміщення, навіть якщо людина хвора?

– Обов’язково! Має бути нормальний температурний режим, але щоб не було загарячо, і періодично треба виходити, провітрювати приміщення, щоби було свіже повітря, не застояне. Якщо є найменше підозріння на грип – сильний кашель, голова болить, вухо – треба викликати лікаря. У нас всі знають: не може бути такого, якщо є виклик, і той виклик у той же день не обслужений.

– В Дрогобичі медикам допомагають працівники таксі.

– У нас теж. Хотів би подякувати панові Бойку, фірма “Канзас”, який надає нам транспорт, забезпечує бензином, так що нам стало легше, можемо виїжджати на виклики хворих. А ви повинні зрозуміти, що в день буває до сотні викликів. Все це обслужити буває проблематично.

– У Стебницькій лікарні зараз лежать лише стебничани?

– Ні, багато хворих поступило до нас із Дрогобича, бо там у них проблеми з місцями, із Дрогобицького району, навіть із Трускавця.

– Чи йде захворювання на спад?

– Ніби тенденція така проявляється, але я би не поспішав категорично щось заявляти.

– Чи буде впливати похолодання на зниження вірусної інфекції?

– Я думаю, що це відносно. Розумієте, якщо є вологість, організм більше переохолоджується. Немає статистичних і наукових даних про вплив температури на зниження чи підвищення рівня захворюваності. Я думаю, що штам цього грипу циркулював в Україні достатньо довший час. Можливо, вже місяців три-чотири. Спостерігається багато безсимптомних і малосимптомних форм захворювання. А спалах захворювання пов’язаний, власне, з похолоданням. Ви ж пам’ятаєте, що на декілька днів запізнилися з опаленням. Якраз були ті перестуди, на них наклався грип, і це дало ускладнення – пневмонії, важкий перебіг.

– Читачі задають три такі найхарактерніші питання.

Перше. Вже багато стебничан перехворіло на грип до того спалаху. Чи не захворіють вони вдруге?

Друге питання: чи треба зараз щеплюватися проти грипу?

А молодих стебничан цікавить: чи можна під час цієї епідемії цілуватися і займатися сексом?

– (Сміється). Давайте по порядку. Якщо людина перехворіла грипом, то утворюється досить стійкий імунітет до цього захворювання. Тобто другий раз захворіти не можна. Можливо, через декілька десятків років буде повторення, але у легкій формі. Але ми хворіємо грипом якщо не кожного року, то через рік. Це пояснюється тим, що вірус грипу є дуже мінливим, є дуже велика кількість різних штамів, тобто підвидів того грипу. А тому переходжу до другого питання і кажу, що вакцина годиться тільки проти певного штаму. Вона виробляється на певний вид грипу і тільки проти того виду діє й практично майже не діє проти інших штамів.

– Тобто немає потреби щеплюватися?

– Знаєте, я вам скажу так. В медицині, на жаль, є дуже багато бізнесу. Фармацевтичні компанії виробляють ті вакцини, продають їх, рекламують. А щодо ефективності – то медики досить скептично до цього ставляться. А тепер, якщо почалась епідемія, то навіть якби була вакцина проти свинячого грипу, то вона вже абсолютно нічого не дасть, тому що повинні пройти відповідні процеси в імунній системі організму, щоби виробити нормальну реакцію на відповідь того збудника грипу.

– А як щодо поцілунків і сексу?

– Грип передається повітряно-крапельним шляхом. Тобто, звичайно, поцілунки відміняються. А щодо сексу, то в медичній літературі багато сказано про те, що кохання підвищує імунні сили організму і сприяє швидшому одужанню.

– На цій бадьорій ноті й закінчимо інтерв’ю. Дуже Вам дякую.

– І вам дякую. Бажаю вам і всім стебничанам міцного здоров’я.

Анатолій ВЛАСЮК

Leave a Reply