Перед обличчям епідемії…

Сталкери на вулицях. Чимало мешканців Дрогобича зараз нагадують сталкерів, що захищаються від проникаючої радіації та осадів.Не лише в громадських місцях, транспорті, але й просто на вулиці не знімають з себе пов’язок. Може навіть і сплять з ними.

agitaciaЦе називається – перестарались, але це і не дивно, бо інформація про епідемію настільки різна, і в той же час нічого конкретного, що населення не заспокоює, а навпаки. Страх невидимий набагато більший від страху видимого. Приховування інформації, навіть такої тривожної, чи применшення її нагадує радянські часи і призводить до того, що люди перестаюить вірити офіційним джерелам.

Недаремно багато хто пов’язує події на фронті боротьби з епідемією з майбутніми виборами. Але сама хвороба аполітична, тож розглянемо її з такого боку. Мер Дрогобича Микола Гук вважає, що Дрогобич став епіцентром захворювання через несанкціоновану торгівлю. Справді, доводилося бачити парадоксальну картину, коли торговці на вулицях стояли без пов’язок, а їхні покупці з пов’язками.

Епідемія не встигла початися, як з аптек позникали захисні пов’язки. Зате пов’язки появилися на ринку. Якщо до епідемії їх вартість не сягала гривні, то на дрогобицькому ринку їх можна придбати по 4-6 гривень, а у Львові їх вартість досягла 10. Непоганий спосіб заробити на хворобі? Але люди купляють і носять навіть вулицями, хоча свіжим, тим більше морозним повітрям віруси не гуляють. Спершу в аптеках не було навіть марлі чи бинта, зараз якщо не марля, то бинт є принаймні, а працівники аптек пояснюють як пошити собі марлеву пов’язку.

З ліками гірша справа. Найчастіше на дверях аптеки оголошення: “Пов’язок нема, оксолінової мазі нема”. Ця мазь коштувала близько 4 гривень, коли почалася епідемія, зникла з аптек. Потім з’явилася вже за ціною 9 гривень з копійками і нарешті зникла безповоротно. Рекомендованих амізону та аміксину також ніде не знайдеш. Працівники аптек грипозникам рекомендують інші засоби: настійку ехінацеї, арбідол та ін Анаферон трапляється, але якщо в одній аптеці він коштує 20 гривень, то в іншій – 35.

ОФІЦІЙНА СТАТИСТИКА

Зустрічаємося з завідувачем відділу охорони здоров’я Андрієм Шевкеничом:

– З 13 жовтня до 4 листопада  захворіло на грип 7733 мешканці Дрогобича і регіону. З них дітей 4321. Госпіталізовано 634 хворих, з яких 568 дітей. Померло 7 чоловік, з яких одна дитина і троє мешканців району. На пневмонію захворіло 283 мешканці регіону, з них 113 дітей. З яких госпіталізовано 221 особу, конкретно 115 дорослих і 106 дітей. Кількість викликів практично не зменшується, вчора було 132, сьогодні до обіду – 102, – розповів Андрій Іванович.

– Які заходи приймаються для боротьби з недугою?

– Додатково розгорнули 140 ліжок у лікарнях Дрогобича і Стебника, міська рада виділила 260 тисяч гривень на медикаменти, паливно-мастильні матеріали та ін. Введено карантин, встановлено цілодобове чергування в відділі охорони здоров’я, працюють телефони гарячої лінії, випущені і розповсюджені пам’ятки і алгоритми лікування, які роздавали навіть у церквах, задіяні засоби масової інформації.

– З чим пов’язані летальні випадки? З каліфорнійським грипом?

– Ми не маємо офіційних даних, щоб пов’язувати їх з цим видом грипу. Смертні випадки – це наслідок пізньої госпіталізації, бо люди займалися самолікуванням, 7-10 днів лежали вдома. Запізно звернулися до лікарів, і до доби часу наступила смерть.

– Як ви гадаєте, маємо пік епідемії, чи він був. А чи буде?

– Невідомо, останні три дні захворюваність залишається на одному рівні.

Головний лікар Дрогобицької лікарні № 1. Володимир Бігуняк виглядав втомленим і не мав часу розмовляти з кореспондентами. Він повідомив, що лікарня переповнена, хворих дуже багато. Є з пневмонією, ускладненнями грипу. Але в реанімації станом на 4 листопада хворих немає. Попри це лікарня працює, приймаючи всіх хворих і допомагаючи їм, незалежно від того, яка недуга.

РАТУША В “ФРОНТОВИХ” УМОВАХ

При вході до дрогобицької ратуші висить оголошення, що вхід дозволяється лише в захисних пов’язках. Щоправда, не всі цього правила строго дотримуються, але сам міський голова Микола Гук, показує приклад – ходить в саморобній марлевій пов’язці.

На нараді з керівниками державних, комунальних, приватних структур виступив завідувач відділу гігієни харчування Ігор Федоронько зі своїми рекомендаціями, як вберегтися від хвороби та зупинити її поширення. Міський голова висловив здивування, що якщо колись на кожного громадянина припадало більше одного противогазу в надзвичайних ситуаціях, то тепер звичайна пов’язка – дефіцит. Він повідомив, що дрогобицька влада звернулася за допомогою до польських міст побратимів. Замовлено пов’язки, перші 70 тисяч мали вже надійти. Їх роздаватимуть безкоштовно у першу чергу тим людям, які згідно роботи повинні контактувати з іншими людьми.

Також Микола Петрович звернувся до підприємців, що працюють в сфері громадського харчування, торгівлі продуктами. За його словами, лікарі зараз працюють у важких умовах, по 12-14 годин. 10% з них самі захворіли, а резерву кадрів немає. Тож дрогобицький мер попросив підприємців надати для медиків гуманітарну допомогу – бодай чай, каву, цукор, щоб медики в перервах між викликами чи прийомами попили чогось гарячого. Судячи з реакції присутніх, вони віднеслися до цього з розумінням.

АПОЛІТИЧНИЙ ГРИП

Звичайно, як знаходяться люди, що заробляють на епідемії, так і такі, що на ній спекулюють своїми політичними висловами. Мовляв, комусь вигідно ввести надзвичайний стан, комусь вигідно виглядати рятівником народу, комусь вигідно роздувати ситуацію, щоб показати, що все погано. І не думають, що звичайним людям, які не можуть дістати чи, за свої мізерні доходи, придбати ліки, вигідно одне – щоб епідемія якнайшвидше закінчилась. Останнім часом активізувалися деякі політичні партії і в своїх наметах разом з агітацією роздають пов’язки. Не будемо оцінювати, чи це піар – захід, але справа, безумовно, хороша. Цікаво спостерігати, як поруч стоять два намети різних політичних сил, а пов’язки видають в одному з них, то до нього черга, а до іншого ніхто не підходить. Самою агітацією обличчя не прикриєш. Це показує, що перед обличчям серйозної хвороби людям стають байдужими партії і різниця між ними.

ВІРУСИ “ВІДПОЧИВАЮТЬ” І НА КУРОРТІ

Головний лікар Трускавецької міської лікарні Йосип Свіжинський:

Подібна ситуація була десятки разів. Хоча було й набагато страшніше: на одного лікаря 40 викликів. Це 80-ті роки. Зараз лікарня працює в режимі підйому гострих респіраторних захворювань. При потребі ми можемо зарезервувати 30 додаткових ліжок. На сьогодні такої потреби немає. Орієнтовно зареєстровано 711 хворих на ГРЗ. Це переважно молоді люди та діти. Ми мали до 20 ускладнень, зараз є двоє молодих людей з діагнозом пневмонія середньої складності.

Кількість викликів залежить від дня в тижні. Найбільше їх в понеділок – до 140 викликів (можливо, це пов’язано з тим, що люди не хочуть йти на роботу). В суботу та неділю – найменше, до 20 викликів. Без підйому захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції було десь 30-40 викликів. Захворіло 14 медпрацівників, за останню добу – чотири. З них двоє лікарів, 8 медсестер, четверо працівників лікарні. Один лікар госпіталізований.

Є абсолютно все, що потрібно для хворих в лікарні. Наш резерв щонайменше на 10 днів. Цю ситуацію ми спрогнозували, тому зараз спокійно працюємо. Але масок та деяких інших засобів в аптеках немає. Лікарня маски отримала, весь персонал масками забезпечений. З цим проблем немає. Зараз нас зобов’язують видати маски усім пацієнтам. Коли отримаємо, тоді обов’язково видамо.

Медичний препарат «таміфлю» – це антивірусний препарат, який має чітке призначення – лікування грипу А/Н1N1. Назначати таміфлю в інших випадках – тільки робити шкоду. Говорять міністри, політики, а відповідають фахівці. Якщо, не дай Бог, в когось буде підтверджений діагноз – грип каліфорнійський, тоді тим, хто контактував з хворим, рекомендують на протязі двох днів вживати таміфлю. У нас він є. Але ні в якому разі не можна зловживати цим токсичним препаратом.”

Орест ЛЕЩИШИН, Мар`яна ЛУЖЕЦЬКА

Джерела Трускавця

Leave a Reply