Боротьба за водоканал

Координаційна рада блоку Національно-демократичних сил Дрогобиччини підтримала нову тарифну політику КП “Дрогобичводоканал”.

Вже півроку мешканці міста Котермака є очевидцями подій (колізій та перипетій), які розгортаються навколо нових тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення. Підняття цін на воду викликало незадоволення дрогобичан. Підлили “масла у вогонь” і дрогобицький міський голова Микола Гук та добродійка Віра Байса. Мовляв, чи мають керівники КП “Дрогобичводоканал” бодай крихту совісті? Економічна криза. Підприємства заледве виживають, масові скорочення працівників тривають і до сьогодні. Населення неплатоспроможне “тягнути на своєму горбі” нові тарифи.

І ким, цікаво, вони погоджені та затверджені?

Аби прояснити ситуацію, на засідання координаційної ради блоку національно-демократичних сил Дрогобиччини було запрошено начальника КП “Дрогобичводоканал” Романа Шагалу, котрий без вагань погодився звітувати перед громадою міста.

– Основною причиною, яка спонукала підприємство до перерозгляду тарифної політики, – зауважив Роман Миколайович, – це зменшення обсягу платоспоживання. За два роки відбувся спад обсягу споживання води серед населення в межах 150 тисяч кубометрів. Хочемо ми цього, чи ні, а постанова Кабінету Міністрів України регламентує нам формування нової тарифної політики, і ми змушені її дотримуватися.

Прикро, що сьогодні крикуни та горлохвати вводять в оману дрогобичан, розповсюджуючи чутки, начебто керівництво водоканалу самовільно ввело нові тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення. Без відома виконавчих органів влади, що звісно ж не відповідає дійсності.

Роботу над формуванням нової тарифної політики ми розпочали ще з липня 2009 року. Саме за дорученням міського голови (№146, від 16 липня 2009 р.) перед нами постало завдання: розробити програму антикризових заходів, направлених на радикальну економію бюджетних коштів, залучення до міського бюджету додаткових коштів. Терміном виконання до 20.07.2009 р. Аналогічне доручення було скеровано усім комунальним підприємствам Дрогобича. І це я вважаю найбільшим безглуздям, бо що путнього можна зробити за три дні?!

Відповідним листом (№ 377, від 20.07.2009 р.) ми повідомили міську раду, що КП “Дрогобичводоканал” розробив нові, економічно обґрунтовані, тарифи на водопостачання та водовідведення і скерував на погодження до Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області, проінформувавши про фінансовий стан підприємства, яке на сьогоднішній день через заборгованість населення та КП “Бориславводоканал” не забезпечує стовідсоткового відшкодування собівартості послуг. Після детального вивчення пропозицій водоканалу та зауважень міського голови стосовно некваліфікованого, на його розсуд, підходу фахівців КП “Дрогобичводоканал” щодо розроблення програми антикризових заходів вищезгадана інспекція погодила нові тарифи на воду і стоки. Листування нашого підприємства, міськвиконкому та обласної інспекції з контролю за цінами тривало більше двох місяців. Згідно чинного законодавства, наші працівники офіційно повідомили ЗМІ про нові тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення, надрукувавши проект регуляторного акта, де додатково вказано вплив електроенергії на результат роботи за рік та трудові витрати (газета “Галицька Зоря” за 11 вересня 2009 р.). Що ще ми мали зробити?

За моїми плечима – підприємство, яке надає послуги з централізованого водопостачання Дрогобичу, Стебнику, Трускавцю, Бориславу та 15 селам Дрогобицького і Стрийського районів, на якому працює 346 осіб. І на сьогоднішній день, незважаючи на економічну кризу, заборгованості щодо заробітної плати (середньомісячна зарплата становить 1400 гривень) немає. Якщо “добродії” крикуни і горлохвати і надалі вставлятимуть нам “палки в колеса”, аби добитися розвалу підприємства, яке є ласим шматком для інвесторів, то наші працівники поповнять лави безробітних. А хіба місто від того матиме зиск?

На підтримку доповідача виступив керівник центру енергозбереження, голова товариства “Юрій Дрогобич” Володимир Кондзьолка, який нагадав, що завдяки розумному керівництву за останній два роки підприємству вдалося зменшити обсяг споживання електроенергії, зекономивши при цьому 5 мільйонів кіловат (близько трьох мільйонів гривень). Як зауважив Володимир Миронович, вартість ціни на воду і стоки зросла у 45,4 відсотка (приблизно на три гривні). А це не так вже й багато.

– Три гривні – це ціна рентабельності нашого з вами підприємства. Звичайно, не слід забувати і за категорію людей, яка є неплатоспроможною “покрити” такі витрати. Тоді влада, прислухаючись до думки населення, повинна знайти механізм, як “вибити” з державного бюджету дотацію для цієї категорії населення. Водоканал таким питанням займатися не повинен. Це не входить до його компетенції, – зауважив п. Володимир.

Відомий політичний та громадський діяч Тарас Гентош також підтримав позицію п. Шагали.

– Міський голова, аби “не заганяти себе в глухий кут” запропонував КП “Дрогобичводоканал” шукати інвестора. Для чого? Аби “розбазарити” майно, яке є власністю громади міста? Усі ми добре пам’ятаємо, що зараз має Трускавець, заключивши договір з афористично компанією “Альфа плюс” “одеського розливу”. Віддавши величезну територію під устаткування компанії, місто-курорт змушене купляти воду у КП “Дрогобичводоканал”.

Наше підприємство – унікальне. Воно має два водозабори (у районі Бистриця “Уріж” та в районі річки Стрий “Гірне”), які забезпечують споживачам якісну питну воду. За приємливу ціну. А інвестор, вклавши стартовий капітал, захоче “відбити” свої гроші. І хто зна, чи буде він враховувати проблему неплатоспроможності категорії малозабезпечених людей за надані послуги?

Ймовірно, що ні, – зауважив п. Тарас. Колишній працівник міськвиконкому Костянтин Іваночко поцікавився, хто на сьогоднішній день гальмує процес реорганізації підприємства? Чому, коли проведені відповідні підрахунки, процес впровадження нових тарифів “висить” у повітрі?

– 15 жовтня, на черговому засіданні міськвиконкому питання щодо впровадження нових тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення було розглянуте. Шестеро членів міськвиконкому проголосували за їх впровадження. Міський голова, єдиний, хто проголосував проти. Цим все сказано.

Як на мене, досить дивною є позиція п. Гука. Адже ніщо не робилося без його відома. Наклавши вето на рішення виконавчого комітету, він просто відмежувався від проблем нашого з вами підприємства, “підставивши” мене під обстріл громади міста. Нікому не подобається підвищення цін на послуги водоканалу. Але не я їх встановив. Не буде мене – буде інший начальник (можливо цього добиваються міський голова та його прибічники). Але і він стикнеться з тими ж проблемами, що й я. Звичайно, я врахую зауваження громадян щодо якості подачі питної води. Але, насамперед, аби усунути ці недоліки, які виникають через аварійність ділянок водомережі, ми повинні усунути проблеми, які заважають нам ефективно працювати. Без вашої підтримки, громадо, я не зможу обійтися! – щиро зізнався п. Роман. І знайшов підтримку на цьому громадському слуханні.

Голова координаційної ради, депутат обласної ради БЮТ Михайло Ваврин також висловив своє обурення неадекватною поведінкою міського голови. Він пригадав, що ще за каденції міського голови, сьогодні депутата дрогобицької міської ради БЮТ Михайла Лужецького проблема пошуку інвестора висіла над КП “Дрогобичводоканал”, як “домоклів меч”.

Нагадаю читачам, що ще у 2006 році інвестором зголосилася бути німецька фірма «Берлінвасер» (точніше «Berlinwasser International»), яка не приховувала своїх апетитів. Згідно запропонованого німецькою компанією проекту, фінансування мало здійснюватися компанією-власником, яка брала на себе зобов’язання досягти рівня сервісу якісного водопостачання, беручи на себе відповідальність вчасно сплачувати кредити за користування банківськими позиками. За рахунок нашої питної води, яку нам мали б подавати німці. Який абсурд! На додаток халтурники ще й запропонували розподіляти паї між водоканалом та інвестором. Згідно запропонованого інвестором проекту, підприємству припадало лише 10 відсотків заробітку. Все решту мали поділяти між собою інвестор та аферистична фірма-компаньйон “Alfa plus”. Це ж як виходить – устаткування наше, вода наша, а гроші аферистам! Чи такої долі хоче дрогобицький мер для міста?

Дякувати Богові, мудрий господарник п. Лужецький дав вказівку тимчасовій депутатській комісії з вивчення інвестиційних пропозицій фірми «Berlinwasser International» з’ясувати усе належним чином. Вислухавши точку зору п. Романа Шагали, який свого часу нагадав, що згідно пропозиції тодішнього інвестора, стояло питання про постачання води тільки з Гірнянського водозабору. Уріжський, за їхньою схемою, мали б ліквідувати. Отакої! Ця пропозиція була стратегічно для нас неприйнятною Ми вже мали випадки техногенних катастроф. Не дай Боже трапляться технічні неполадки на одному водозаборі, завжди можна підстрахувати себе іншим.
Одним словом, підприємство вдалося вирвати з лап гореінвесторів. Та чи вдасться вирвати підприємство з рук недолугого господарювання сьогоднішньої влади міста в особі Миколи Гука? Це залежить від нас!

Вікторія ЛИШИК

Leave a Reply