Б. Іванців: “Викидати людей на вулицю – це не по-християнськи, не за законами моралі”

Ще донедавна Богдан Іванців працював заступником дрогобицького міського голови з комунальних питань. Після хвороби змушений був залишити цю посаду і повернутися до власного бізнесу. Однак президентські вибори вносять свою корективу.
Чим нині займається лідер “Нашої України” у Дрогобичі? Як ставиться до проблем перенесення ринку на Пилипа Орлика і підвищення тарифів на воду? Чи спілкується він з міським головою і чи прислухається Микола Гук до його порад? Що зробить з “художником”, який постійно обмальовує магазин його невістки? Про це і не тільки – в ексклюзивному інтерв’ю Богдана Іванціва.

“ПОЛІТИЧНА СИЛА, ЯКА НЕ ВИСУВАЄ СВОГО КАНДИДАТА, НЕ МАЄ МАЙБУТНЬОГО”

– Нещодавно у засобах масової інформації з’явилась інформація, що у Дрогобичі не буде штабу Віктора Ющенка. Чому?

Ivantsiv

Богдан Іванців

– Буде. Я призначений керівником виборчого штабу Віктора Ющенка. Розумієте, у нашому Дрогобичі – біда. Біда в тому, що завелися різні гетьмани і гетьманчики. Скажу й інше. Коли навесні прогріває сонце, вилізає бур’ян. У 1990 році прогріло сонце, а цей бур’ян до сьогоднішнього часу не засох. І ось далі цей бур’ян десь пхається, робить різні викрутаси. Я перепрошую, що, може, емоційно про це говорю, але… Ось що нам ділити? Окремі люди роблять оцей розбрат, закидають у засоби масової інформації ті чи інші речі. Писалося в усі інстанції, щоби мене не допустити до керівника штабу, що я буцімто себе дискредитував на виборчій кампанії. Бздури! Повна нісенітниця! Ви самі маєте змогу переконатися, що штаб почав працювати. Я розкручу цю роботу, і штаб Віктора Ющенка буде працювати належним чином у Дрогобичі.

– А ті люди, що виступили проти Вас, – зокрема, Мирослав Глубіш, Тарас Гентош, – чи будете Ви їх залучати до роботи?

– Вони залучені до роботи окружного штабу. Тобто є міські штаби і є окружний штаб для координації всіх питань. Окружним штабом керує львів’янин Колтик Тарас, депутат обласної ради від “Нашої України”. Він хотів примирити всіх, але розібрався в ролі та позиції тих людей. Вони мають певні завдання, але, на жаль, бачу, що провалюють певні позиції. Нехай покажуть себе у роботі, для всіх є робота. Хто хоче працювати – хай працює. Я хочу сказати й інше. Керівник штабу – це навантаження, це не нагорода. Ця фігура в тіні, виборець не цікавиться, хто там штабом керує, був би результат. Це у нас в Дрогобичі зробили мені піар, давайте так будемо казати. По-іншому я цього розцінити не можу. Це важка робота. Це вирішення фінансових питань, потрібен бензин, це доставити, привезти, вчасно зробити, розклеїти і таке інше.

– Де буде цей штаб розміщений?

– Окружний штаб розміщений на Шевченка, 2, де засідала Координаційна рада Блоку національно-демократичних сил Дрогобиччини. Це приміщення, як пам’ятаєте, в 2004 році було передано під штаб Віктора Ющенка. Міський штаб – навпроти ратуші, на “Алсеті”.

– По Стебнику хотів запитати. Є фракція “Нашої України” у Стебницькій міській раді. Половина голосує так, половина – по-іншому. В підвішеному стані зараз Геннадій Куцан, який керує “Нашою Україною” в Стебнику і є секретарем міської ради. Депутати ніяк не можуть дочекатися, коли він вийде з лікарняного, щоби його звільнити з цієї посади. Ось як би Ви прокоментували ситуацію в “Нашій Україні” в Стебнику?

– Є велика моя вина в тому, що діється нині у Стебницькій міській раді. Я брав активну участь у формуванні депутатського корпусу від “Нашої України”. Я проявив слабкість. Кожна політична сила, яка входила у блок “Нашої України”, хотіла мати якомога більше своїх представників, це зрозуміла річ. У Стебнику довший час ми не змогли сформувати список депутатів. Я погодився на те, що ми формуємо список у кількості 25 депутатів між чотирма політичними організаціями, тобто порівну, хоча, звичайно, власне, “Наша Україна” була найпотужнішою. І сталося те, що мало статися. Ставши депутатами, багато інших партійців, я маю на увазі, представників від інших політичних організацій, які ввійшли до нашого блоку, почали не зважати на рішення фракції, почали себе відмежовувати від інших. Більше того, окремі діячі типу Кузьмака і за Ющенка забули, що вони на імені Ющенка, грубо кажучи, потрапили до депутатського корпусу. Бо хто би його обрав депутатом? Ситуація непроста. Нам треба її пережити. Залишилося декілька місяців. Прийнято політичне рішення – ви дивіться, що робиться в Україні, та сама ситуація, на імені Ющенка поприходили яценюки, гриценки, стретовичі, кармазіни й всі інші, хто нині Тимошенко хвалить, думаючи, що вона їх візьме, завтра вони і на неї будуть плювати – отже, прийняте рішення на рівні партії, що ми в майбутньому ніколи не будемо ні з ким блокуватися. Тобто ми постараємось якось цю ситуацію виправити. У Дрогобицькій міській раді ситуація інша. Я маю на увазі фракцію “Нашої України”. Тут і нашоукраїнці, і представники Руху, і представники Християнсько-демократичного союзу. Але тут ми всі більш помірковані, маємо більш зрілих політиків, і десь таких речей не допускаємо. Тому не маємо такого тертя між собою. В Стебнику це є. Тому мусимо пережити ці декілька місяців, які залишилися до виборів.

– Чи плануєте когось від “Нашої України” на мера Стебника?

– У нас поки що не було розмови на цю тему. Звичайно, когось будемо висувати, бо політична сила, яка не висуває свого кандидата, не має майбутнього. Але ми ще не говорили про це, так що я вам більше нічого не можу сказати.

“З ЛЮДЬМИ ВОЮВАТИ НЕ МОЖНА. ЛЮДЕЙ ПЕРЕМОГТИ НЕМОЖЛИВО. З ЛЮДЬМИ ТРЕБА СПІВПРАЦЮВАТИ, РОЗУМІТИ ЇХ”

– Найбільш гостра проблема для Дрогобича на сьогоднішній час – це переселення приватних підприємців на ринок на Пилипа Орлика. Яке Ваше бачення ситуації, що склалася?

– Я бачу, що відбувається. А відбувається те, що знову підприємцям ми не даємо жити. Я не вважаю, що при сьогоднішній кризовій ситуації в державі нам потрібно ставити людям перешкоди. Дай Бог, щоби вони могли працювати і прогодувати свої сім’ї. Міський голова заявляє про скорочення працівників у ратуші. Не можна у сьогоднішній час так поступати з людьми. Змушуймо людей працювати, хай буде ефект, хай буде результат. Знімаймо премії, якщо не хочуть працювати, але викидати людей на вулицю – це не по-християнськи, не за законами моралі. Щодо підприємців ринку. Шановні друзі, ми завжди будемо мати цю проблему, поки ми її не вирішимо глобально. Те, що з центру міста треба забрати ринок, мені здається, розуміють усі, – і підприємці, і мешканці, і влада. Але шляхи розв’язання цієї проблеми кожний бачить по-своєму. Моя позиція така. Треба забрати молоко, петрушку, сметану з вулиці – і на Пилипа Орлика. Там треба терміново добудовувати критий ринок, з правої сторони, де майданчик, який ми облаштували, розмістити підприємців, – тоді туди піде покупець, і підприємець погодиться перейти. Не можна відірвати підприємця, щоб він стояв на Пилипа Орлика, коли основний потік покупців іде сюди, в центр. Ідуть за молоком, петрушкою, сметаною. Тобто покупця треба скерувати туди, і тоді підприємець сам піде звідси. Ось такий шлях вирішення, іншого просто нема. Те, що ми змушуємо їх піти з допомогою міліції, результату не дасть. З людьми воювати не можна. Людей перемогти неможливо. З людьми треба співпрацювати, розуміти їх. Я вже казав: ті, хто працює на ринку, перед ними влада і всі інші повинні знімати шапку. Ці люди дають собі раду, ці люди годують свої сім’ї. Їм треба допомагати і сприяти, це їхні робочі місця.

– Але ж всі ці ініціативи з залученням міліції для виселення підприємців виходять від міського голови. Ви не намагалися поговорити з ним на цю тему? Чи його взагалі не можна переконати?

– Після повернення Миколи Гука я був у його кабінеті один раз разом з Романом Фреликом з кадрових питань. Зокрема, він звільнив з посади члена нашої партії п.Геврика, який керував фірмою “Дрогобичсвітло”. Причому 70-річного чоловіка звільнено за прогул. Замість того, щоб подякувати людині за працю, зробив ось таке. Але я побачив, що це безпредметно іти до нього, в чомусь переконувати, він завжди хизується своєю впертістю. Навіть на вечорі, присвяченому пам’яті Ірини Сеник, він заявив, що зрозумів, що навіть одному треба йти проти громади. Та зачекай! Міський голова повинен бути гнучкою постаттю, дипломатом, йти на компроміси. Треба діяти заради інтересів міста. Впертість тут є першою ознакою тупості. Я бачу, що все, що робить Микола Гук, він робить на розвал міста, на руйнування комунальної сфери. Він не працює на позитив. Підбираються взагалі незрозумілі кадри, нефахові люди. Шановний, не можна так робити!

“ЯКЩО ТАРИФ НЕ БУДЕ ЗМІНЮВАТИСЬ, ТО ПІДПРИЄМСТВО МОЖЕ СТАТИ БАНКРУТОМ”

– Підвищення тарифів на воду. Що Ви думаєте з цього приводу?

– Ви знаєте, чим імпонує мені Ющенко? Він говорить відверто про речі – про той же газ, Голодомор, Мазепу і таке інше. Це не зовсім подобається сусідам, п’ятій колоні, яка є в нашій Україні, але він говорить про проблему, висвітлює її. Так само я би хотів, щоби ми в Дрогобичі говорили про тарифи. Звичайно, було би добре для виборців і для мене, якби я сказав, що не треба підвищувати тарифи. Але ж це популізм! Це добре слово, але ж від цього нічого не зміниться, що я скажу масло масляне, воно масляніше не буде. Тариф формується зі складових. Там є електроенергія, бензин, мінімальна зарплата, відрахування в Пенсійний фонд і таке інше. Все це складається докупи – і з’являється тариф. Якщо змінюється будь-яка складова, то повинен змінюватись і тариф. Якщо тариф не буде змінюватись, то підприємство може стати банкрутом. “Дрогобичводоканал” – це стратегічне підприємство. І не тільки для нашого міста, а й для цілого округу, адже воду ми поставляємо і в інші міста, а також села. У нас немає в Дрогобичі проблеми з водою. Ми маємо цілодобове водопостачання. Ми маємо проблему в іншому – у витоках води. Але це не зовсім проблема водоканалу. Це наша проблема, це проблема держави. Треба знаходити шляхи розв’язання цих проблем, і вони будуть знайдені, ці шляхи. Але сьогодні тарифи треба піднімати однозначно. Ми забули, що зараз піднята мінімальна заробітна плата. Зросла ціна на електроенергію, а по водоканалу вона складає суттєву частку всіх затрат. Це обов’язок комунального підприємства вчасно піднімати тарифи, не допустити моменту розвалу підприємства, доведення його до банкрутства. А ось що має робити влада? Якщо ми з вами такі патріоти, якщо ми хочемо захистити стратегічне підприємство, давайте ми з бюджету міста дамо дотацію, тобто доплатимо певній категорії мешканців міста. Кажуть, нема в бюджеті коштів. Давайте шукати. Чому ми ведемо підприємство до банкрутства.

– Але ж Микола Гук не підприсує рішення виконкому щодо підняття тарифів?

– Я запитував у нього про це. Знаєте, яка була відповідь? “Бо не підпишу!”. В чому він має застереження? Ось іде підвищення цін. Шановні, вчора на масло була одна ціна в магазині, завтра інша. Цукор те ж саме. Я би розумів голову, якби він сказав, що завищеною є рентабельність, зарплати підвищені, ще там щось, я би це розумів. Ні, він визнає, що нічого цього нема, але не підписує. Це популізм! Але є ще інше, я хочу нагадати одну історію і на цьому наголосити. Коли Микола Гук прийшов міським головою, у нас почалися розмови в депутатському корпусі, були відповідні листи, звернення, по депутатських комісіях проходило, щодо створення окремого підприємства, в якому мала брати участь і славнозвісна “Альфа плюс”. Вона пропонувала залучення відповідних інвестицій, мала прийти якась німецька фірма, і таке інше. Депутати, розібравшись що й до чого, однозначно сказали: ні! В нас немає проблем, якщо у вас є проблеми, ви їх і розв’язуйте. І тому ми відмовились від їхніх послуг. Навіть на такому моменті хочу наголосити. Голова Львівської обласної державної адміністрації Петро Олійник спочатку категорично казав, що цього не можна допустити робити. Через три-чотири місяці губернатор вже на їхньому боці.

– У Трускавці “Альфа плюс” не виконала своїх зобов’язань.

– Це її проблема, що вона не виконала ці зобов’язання. Тому вони й інший шлях знайшли. Минулого тижня водоканал отримав листа з обласної ради, від голови обласної ради – дати всю інформацію по фінансовій діяльності й дати пропозиції щодо створення окремого підприємства, яке буде добувати і постачати воду. Тобто у нас, у водоканалі, обласна рада хоче забрати водогін, водозабір. А скажіть мені, чи не проглядається одна лінія? Тут Гук тарифи не піднімає, щоб до банкрутства довести, щоби економічні показники підприємства загнати у глухий кут. А тут, з іншого боку, обласна рада свої палиці в колеса встромляє. А пригадайте, кого міський голова пропонував заступником з комуналки? Керівника “Альфа плюс”! Місія пана голови щось не дуже нині зрозуміла. На словах одне, а на ділі зовсім інше!

“ДЛЯ МЕРА ДОБРЕ, КОЛИ МЕНШЕ ДЕПУТАТІВ, А КОЛИ ЇХ УЗАГАЛІ НЕМА – ПРОСТО ІДЕАЛЬНО”

– Як Ви ставитеся до стилю роботи міського голови?

– Кожний керує так, як він уміє, виходячи зі свого досвіду. Громада доручила керувати Дрогобичем Миколі Гуку. Але хотілось би, щоб він більше прислухався до порад людей, які компетентні в тій чи іншій справі. Ось він уже після суду в ратуші декілька місяців. Сидить у кабінеті, дві пачки сигарет і комп’ютер – все! Більше нічого не треба голові. Та не можна сидіти в кабінеті, шановний! Ніколи у нас не буде грошей у місті, якщо ми будемо у кабінеті сидіти. Київ, Львів і так далі. Ось територія, де має діяти міський голова. Прохачем треба бути, є різні програми, тягнути їх сюди. Кошти по підтопленню не освоєні, не профінансовані по Млинках. Чому ми їх не добуваємо? Багато інших питань. Питання Стебника. Прорабом треба бути.

– Чи не складається у Вас враження, що Микола Гук після свого повернення в ратушу намагається все зробити Вам наперекір?

– Я би цього не сказав. Ось я зробив туалет у ратуші, його не могли довго здати в експлуатацію. Міський голова розв’язав цю проблему.

– А ялинка?

– Ну, ялинку він хоче нову. Ми ж закупили її на декілька десятиліть. Весь цивілізований світ до цього йде. Микола Гук має свою точку зору.

– Багато на Вашу адресу лунає нарікань щодо прибудови на Пилипа Орлика. Там ніби заблокований пожежний вхід. Це приміщення належить Вашій невістці. Що Ви можете сказати з цього приводу?

– Син, невістка, онуки – це все одна родина. Зрозуміло, що я допомагав невістці. Але що мені болить? Скажіть, чи гарно вписалася ця прибудова? Там же нічого не було, обрізаний кут, ні туди, ні сюди. Зараз там відкритий магазин, шість чоловік мають робочі місця. Що в тому злого? Пожежний хід там є зроблений. Є ж проект на ці речі. Немає жодних порушень. Болить інше. Жаба українців дусить! Люди добрі, та якщо кожний із нас буде багатим, то ми всі будемо багатші. Так сталося, що моє підприємство ледве дихає, людям треба роботу давати, я сам себе заледве за вуха витягую. Але якось викручуємося. Щось робимо, будуємо. Я не зробив жодного порушення. А чому хтось інший не будується? Маєте ж гроші, чого чекаєте? Будь ласка, будуйте! Я ж не в Америці побудував, а в Дрогобичі. Воно нікуди не зникне.

– І знову, я чув, розписали цей магазин?

– Я даю слово, що я впіймаю цього професійного “художника”. Це провокатор, який шприцем у яйце запускає зеленку, і це кидає, і це все розтікається по стінах. Так не кожний зуміє здогадатись і зробити. Я упіймаю його, але він усе життя буде працювати на таблетки.

– Микола Гук ініціює скорочення депутатського корпусу. Як Ви до цього ставитеся.

– Я думаю, що цього не слід робити. Я був ініціатором того, щоб у депутатському корпусі було 50 чоловік. Вважаю, що це добре, бо та політична сила, яка не має у представницькому органі влади депутатської фракції чи депутатів, в принципі приречена. Не мала би “Пора” своєї фракції, чи існувала би ця політична сила в місті? В інших містах такої фракції нема, і ми про “Пору” там не чуємо. А у нас і Конгрес українських націоналістів має своїх представників, і Партія промисловців і підприємців, і Українська народна партія. Якщо би була менша кількість депутатів, то вони би не мали свого представництва у міській раді. Просто ми би за такої кількості депутатів розділили місця між БЮТом, “Нашою Україною” і “Порою”. Скорочення кількості депутатів не є правильним кроком. Депутат не отримує заробітної плати, тобото це не є додаткове навантаження на громаду міста. Для мера добре, коли менше депутатів, а коли їх узагалі нема – просто ідеально. Тоді ж легше керувати.

Анатолій ВЛАСЮК

Leave a Reply