Біля Стебника завершують засипати карстове провалля

На Стебницькому ДГХП «Полімінерал» завершують роботи із засипки карстового провалля поблизу дороги Дрогобич –Трускавець. Про це повідомив Стебницький міський голова Роман Калапач.

Зі слів Романа Калапача, освоєно 3,1 млн.грн., що складає близько 8- відсотків асигнованих коштів. Роботи виконує фірма «Нафтогазбуд». «Прикро, що крім «Нафтогазбуду» ніхто не бере участі у ліквідації надзвичайної ситуації», – каже Роман Калапач.

Нагадаємо, що минулого місяця на Стебницькому ДГХП “Полімінерал” була проведена нарада за участю представників органів державної влади, провідних фахівців, представників громадських організацій, на якій обговорено питання щодо різкого ускладнення екологічної, гідрографічної, гірничо-геологічної ситуації в кастопровальній зоні шахтного поля рудника № 2 (карсти № 18, 20, 22, 25) через раптове зникнення русла р. Вишниця (під землю) та активізації процесу просідання земної поверхні в зоні вказаних карстів Заслухавши доповіді, візуально оглянувши стан земної поверхні з виїздом на місце, учасники наради дійшли висновку, що ситуація в зоні карстів №№ 18, 20, 22, 25, у порівнянні з візуальними спостереженнями та зафіксованими замірами від 23.11.2009 року, різко погіршилася. Русло р. Вишниці у районі карсту № 22 пішло під землю (в гірничі виробки рудника № 2). На карсті № 20 стався обвал землі в результаті чого збільшився його об’єм. Земна поверхня навколо карстів просіла (від 0,5 м на лінії сколу до 1,7 м в центрі площі просідання). Загальна площа просідання земної поверхні становить 5 га, максимальне просідання в районі репера 1,7 м . У цій зоні різко збільшилася інтенсивність просідання поверхні з утворенням тріщин сколу. Розвиток тріщин значно наблизився до автодороги Дрогобич – Трускавець, ліній електропередач 110, 220 кВ (по яких здійснюється електроживлення споживачів Бориславсько-Дрогобицького енерговузла) та магістрального водогону “Гірне – Дрогобич”. Відстань від межі зони просідання земної поверхні становить: до автодороги – 155 м, до ЛЕП 110 кВ – 25 м, до магістрального водогону – 80 м.

На нараді наголошувалось, що ситуація реально загрожує руйнуванню автодороги Дрогобич -Трускавець, ліній електропередач 110 і 220 кВ, магістрального водогону “Гірне – Дрогобич” на площі 5 га (провалом земної поверхні)

У зв’язку з інтенсивним розвитком подій, реально постала можливість виникнення надзвичайної ситуації регіонального рівня – загроза з непередбачувальними наслідками.

Констатувалось, що розпочалися роботи (підрядник – Публічне акціонерне товариство Фірма ”Нафтогазбуд”) з освоєння коштів, виділених розпорядженням КМУ від 03.09.2009 № 1181-р (5 805,951 тис.грн.), для здійснення заходів з ліквідації надзвичайної ситуації в зоні соляного карсту СДГХП “Полімінерал”: дооформлення піонерного майданчика біля карсту № 20; влаштування під’їзної дороги до піонерного майданчика біля карсту № 20; влаштування містка через р. Вишниця. Але план робіт, передбачених проектом, потребує корегування по ходу ситуації, яка швидко змінюється. Виконавці робіт працюють в реальній зону ризику із загрозою для життя. Здійснюється постійний моніторинг ситуації: цілолодобове візуальне спостереження за станом поверхні карстонебезпечної зони (геолого-маркшейдерською службою підприємства – інструментальні спостереження, моніторинг за ситуацією – ВГХС АНГУ).

З метою попередження виникнення надзвичайної ситуації регіонального рівня, розвитку негативних деформаційних процесів у вказаному вище районі, на нараді прийнято рішення, яким ситуацію, що склалася, визнано вкрай небезпечною та такою, що загрожує реальним виникненням надзвичайної ситуації регіонального рівня з непередбачувальними наслідками. Прийнято до відома викладені на нараді технічні рішення. Наголошено, що роботи з ліквідації надзвичайної ситуації у вказаному районі, в обсязі передбаченому кошторисом, необхідно завершити у 2009 році.

У зв’язку з різким погіршенням ситуації, необхідно внести уточнення і зміни до наявного проекту. Дирекції Стебницького ДГХП “Полімінерал”: необхідно звернутися до Кабінету Міністрів, Мінприроди, Мінпромполітики України, Львівської обласної державної адміністрації щодо уточнення фінансування на 2010 рік на виконання робіт з ліквідації надзвичайної ситуації у зоні соляного карсту. Інституту ВАТ ”Гірхімпром” доручено провести уточнення заходів на випадок виникнення можливої надзвичайної ситуації регіонального рівня. Публічне акціонернерне товариство Фірма ”Нафтогазбуд” має узгодити з проектантом та замовником послідовність виконання робіт.

Публічному акціонерному товариству Фірма ”Нафтогазбуд”, Стебницькому державному гірничо–хімічному підприємству “Полімінерал” для того, щоб запобігти виникнення надзвичайної ситуації регіонального рівня рекомендовано в першу чергу перекрити доступ води в шахту, здійснити відсипку земляної дамби у районі карсту № 22, продовжити виконання робіт щодо облаштування обвідного каналу русла р. Вишниця, будівництва об’їзної дороги, зменшити обсяг часу на виконання робіт шляхом внесення змін до графіку їх проведення. Від ВАТ “Львівобленерго” вимагають привести у відповідність опори ЛЕП 6 кВ в карстонебезпечній зоні (будмайданчик). Управлінню ДАІ ГУ МВСУ у Львівській області, Службі автомобільних доріг у Львівській області доручено встановити знаки обмеження швидкості в зоні проведення робіт для недопущення виникнення надзвичайної ситуації (автодорога Львів – Трускавець).

З метою оперативного реагування на події в карстонебезпечній зоні, Стебницьке державне гірничо–хімічне підприємство “Полімінерал” має вести цілодобовий моніторинг ситуації із записами у спеціальному журналі, про результати спостережень інформувати відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконкому Дрогобицької міської ради. При раптовому погіршенні ситуації негайно повідомляти відповідні служби, а також інформувати сільську раду Модрич Дрогобицького району, Дрогобицький високовольтний РЕМ, філію “Дрогобицький райавтодор”, КП “Дрогобичводоканал”. З урахуванням спостережень за карстонебезпечною зоною, забезпечити уточнення місць встановлення попереджувальних табличок, огородження карстових провалів № 18, № 20, № 22, № 25.

За неофіційною інформацією із джерел у СДГХП “Полімінерал”, ситуація залишається контрольованою і небезпеки катастрофічного поширення проваль надалі не має.

Це вже друге подібне провалля у цьому місці. Огляд першого входив в програму нещодавнього візиту Прем’єр-Міністра України Юлії Тимошенко. Однак з невідомих причин вона так і не приїхала у Стебник та Борислав.

Нинішнє провалля, до речі, виникло вже після того, як почались роботи з ліквідації попереднього. В цьому є і певний позитив. Адже таким чином буде пришвидшено надходження обіцяних урядом коштів для проведення необхідних робіт на руднику № 2.

В той же час говорять, що причина не дуже активного фінансування ліквідації провалів та причин їх виникнення є думка науковців про те, що у будь-якому випадку найбільш негативний розвиток ситуації на “Полімінералі” не може призвести до наслідків із катастрофічною сейсмічною активністю для навколишніх населених пунктів.

drohobychanyn.io.ua

Leave a Reply