Грип у Дрогобичі та станції мобільного зв’язку

Надаємо роз’яснення щодо існуючого порядку зведення та прийому в експлуатацію базових станцій мережі мобільного стільникового зв’язку, яких, напевне, потребує дрогобицький міський голова Микола Гук, щоб нарешті виконати взяті ним зобов’язання перед громадою, а саме: розібратися у законності масового їх встановлення в Дрогобичі, а не займатися приховуванням перед громадськістю грубих порушень законодавства при зведенні та прийомі їх в експлуатацію.

Для встановлення базових станцій та щогли з антенами на будинках чи спорудах замовник повинен отримати дозвіл від міських органів самоврядування, згоду балансоутримувача, позитивний комплексний експертний висновок, висновки санепідемстанції, Міністерства з надзвичайних ситуацій, Держгірпромнагляду. Проектна документація повинна бути погоджена та затверджена в установленому порядку.

Це є фактично документи, які необхідні для отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Порядок і умови надання дозволу на виконання будівельних робіт встановлено Положенням про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Держбуду України від 5 грудня 2000 року № 273 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25 грудня 2000 року за № 945/5166, розробленого згідно статті 29 Закону України “Про планування територій”.

Крім цього, обладнання, щогла та кріплення щогли створюють додаткове навантаження на конструкцію будівлі. Характер такого будівництва – нове будівництво. Дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) та генерального підрядника на виконання будівельних робіт у відповідності до затвердженої проектної документації на підключення до інженерних мереж і споруд.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які одночасно ведуть реєстр наданих дозволів. Виконання будівельних робіт без вищезазначеного дозволу забороняється.

Для одержання дозволу на виконання будівельних робіт забудовник (замовник) подає до інспекції держархбудконтролю наступні документи: 1) заяву забудовника (замовника); 2) рішення виконавчого органу відповідної ради про дозвіл на будівництво об’єкта; 3) документ, що посвідчує право власності забудовника (замовника) чи право користування, в тім числі на умовах оренди земельною ділянкою (в нашому випадку такого документа немає потреби представляти); 4) затверджену в установленому порядку проектну документацію; 5) документи про призначення відповідальних виконавців робіт.

У разі проведення технічного переоснащення будинків, споруд без зміни призначення об’єкта замовник (забудовник), крім рішення виконавчого органу відповідної ради про дозвіл на будівництво, подає копію документа, що посвідчує право власності на будинок, на споруду або письмову згоду його власника на проведення зазначених робіт.

Документація подається забудовником (замовником) інспекції Держархбудконтролю за місцем адміністративно-територіального розташування об’єкта. У разі позитивного рішення інспектор на проектній документації ставить штамп про реєстрацію об’єкта в органах Держархбудконтролю. Враховуючи, що дозвіл на виконання будівельних робіт замовник будівництва має отримати в інспекції Держархбудконтролю, участь представника інспекції в роботі державної приймальної комісії є обов’язковою, і лише за результатом роботи приймальної комісії проводиться реєстрація державного акта.

Відомо, що з 1 січня 2009 року набрав чинності Порядок прийняття в експлутацію будівництвом об’єктів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів від 08.10.2008 року № 923. Зазначеною Постановою Уряду з 1 січня 2009 року визнано таким, що втратив чинність, “Порядок прийняття в експлутацію закінчених будівництвом об’єктів”, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 року № 1243.

Враховуючи зазначене та керуючись ст.5 ЦКУ, слід дотримуватися порядку, якщо державна приймальна комісія з прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів утворена до 1 січня 2009 року, тобто до набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 року № 923, прийняття в експлуатацію таких об’єктів будівництва слід здійснювати відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 22.09.2004 року № 1243.

З достовірних джерел (лист-відповідь від 19.11.2009 року № 3-22/9778 Дрогобицького виконавчого органу на адресу п.О.Гайдука за підписом заступника міського голови Б.Баха) стало відомо, що початок встановлення базових антен мобільного зв’язку припадає на 2005 рік. Очевидно, прийняття в експлуатацію таких об’єктів здійснювалося (повинно було здійснюватися) відповідно до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 року № 1243. Даний Порядок передбачає до пред’явленння закінченого будівництвом об’єкта державній приймальній комісії створення робочої комісії не пізніше ніж у п’ятиденний строк після отримання замовником письмового повідомлення від підрядника про закінчення будівництвом об’єкта. До складу робочої комісії включаються представники підрядника, проектувальника, експлуатаційної організації, інспекції держархбудконтролю, органів державного санітарно-епідеміологічного нагляду, державного пожежного нагляду, охорони праці та гірничого нагляду, державного енергетичного нагляду, охорони навколишнього природного середовища, державної інспекції з енергозбереження та інших органів, що здійснюють державний нагляд відповідно до призначення об’єкта. Головою робочої комісії призначається представник замовника.

Результати перевірки робочою комісією готовності закінченого будівництвом об’єкта оформляються актами і передаються державній приймальній комісії. До складу державної приймальної комісії включаються представники органу виконавчого комітету місцевої влади, замовника, підрядника, автора проекту, експлуатаційної організації, інспекції держархбудконтролю, органів державного санітарно-епідеміологічного та пожежного нагляду.

У випадках, визначених законодавством, до складу державної приймальної комісії включаються також представники Мінприроди, Держкоменергозбереження. Комісію утворює орган виконавчої влади.

Підписаний і затверджений акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта є підставою для укладення договорів про постачання на цей об’єкт електроенергії і т.д.

Все передбачено чинним законодавством, і не треба винаходити велосипед, видавати міському голові розпорядження щодо порядку встановлення цих антен. У законодавстві не згадується відділ архітектури, який щось має розглядати та погоджувати щодо антен, як у відповіді дрогобичанину написав заступник міського голови Богдан Бах.

Згідно чинного законодавства, власник має право вчиняти стосовно свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої не забороненої законом діяльності. Власник, здійснюючи свої права, зобов’язаний не завдавати шкоди навколишньому середовищу, не порушувати права та інтереси громадян, юридичних осіб і держави. За самовільне будівництво наступає адміністративна відповідальність.

Змушені нагадати міському голові п.Гуку, що ми живемо у правовій державі, і він як посадова особа при розгляді звернення громадян щодо масового встановлення і експлуатації базових станцій мобільного зв’язку повинен дотримуватися діючого законодавства і відповідно реагувати на такі громадські звернення, як це передбачено Законом України “Про звернення громадян”.

В зв’язку з тим, що Дрогобич з невідомих причин виявився одним з перших міст в Україні по масовому захворюванню звичайним грипом і пандемічним свинячим грипом, вимагаємо здійснити перевірку законності збудованої кожної станції мобільного зв’язку, її вплив на довкілля і на імунну систему людини, на предмет дотримання порядку зведення та прийому в експлуатацію.

Мова йде про наступне. Чи дотримано порядок проведення екологічної експертизи, правил екологічної безпеки під час проектування, розміщення, будівництва, введення в експлутацію? При виявленні видачі незаконних дозволів, прийнятих рішень конкретними посадовими особами, відповідальними за проведення екологічної експертизи, видачу дозволів на будівництво і експлуатацію станцій мобільного зв’язку без необхідної перевірки з умислом, чи з необережності, чи незнання, дані матеріали скерувати компетентним органам.

Хочемо нагадати, що бездіяльність, несумлінне ставлення посадовими особами до покладених на них службових обов’язків передбачає відповідальність згідно чинного законодавства.

Обов’язково до створеної комісії з перевірки, зведення та прийому в експлуатацію базових станцій мережі стільникового зв’язку в Дрогобичі залучити громадськість, журналістів, представника Держархбудконтролю, фахівців, науковців.

Звернутись колегіально до прокуратури з вимогою теж провести детальну перевірку вказаних фактів. Результати перевірки просимо надрукувати у місцевій пресі.

Закликаємо громаду міста бути небайдужою і згуртуватися для припинення свавілля теперішньої влади, яка продовжує експериментувати над нашим з вами здоров’ям, видала дозвіл (звичайно, не без вигоди!), розмістила без думки громади на території міста таку кількість небезпечних для здоров’я людей об’єктів, введених в експлуатацію з грубими порушеннями чинного законодавства. На період проведення перевірки до визначення комісією законності та доцільності зведення та прийому в експлуатацію цих самовільно збудованих об’єктів, дослідження впливу випромінювання на природу і на людину, заслуховування думки фахівців щодо можливості подальшого функціонування цих станцій, вимагаємо припинити їхню експлуатацію.

ДРОГОБИЧАНИ

джерело: Тустань

Leave a Reply