Центральне, автономне і вугільний “бульйон”

10 грудня  у Трускавці на базі санаторію “Карпати” пройшла Міжнародна конференція “Європейський досвід енергозбереження для Трускавця і регіону”, організована Трускавецькою міською радою спільно з Центром енергозбереження та альтернативної енергетики (м.Дрогобич, керівник Володимир Конзьолка).

PC100011

Лев Грицак

Ділитися європейським досвідом енергозбереженння приїхали фахівці з Франції, Польщі, різних куточків України. Привітав учасників конференції і розповів, як у Трускавці вирішуються питання енергозбереження, врегулювання встановлення автономного опалення, переговори щодо утилізації і переробки сміття в регіоні, міський голова Лев Грицак.

Заступник голови Львівської облдержадміністріції Тарас Федак зазначив, що область споживає два мільярди кубічних газу на рік, і цей показник потрібно скорочувати, бо газ дорожчає. Альтернативою може бути перехід на гідро та біоенергетику, зокрема, по річці Стрий планується збудувати кілька мініГЕС. Влада і бізнес спільно мають бачити переспективу саме в цьому напрямку.

З вітальним словом виступив також голова райдержадміністрації Михайло Кравець і розповів про здобутки району в переході на електричне опалення та опалення дровами, особливо в галузях охорони здоров’я, освіти і культури.

PC100028

Анджей Беднаж

Керівник французької консалтингової фірми “EXP-PEKO” Анджей Беднаж повідомив, що це вже друга конференція в Україні за участю представників цієї фірми – перша була присвячена переробці побутових відходів. Виходець з Польщі, пан Анджей зазначив, що Польща хоче бути містком між Україною і Францією, Україною і Євросоюзом, бо вважає Україну європейською державою. Конкретно по темі конференції необхідно вийти на новий рівень розуміння, що таке енергозбереження і знайти відповіді на два питання: як зберегти енергію і як знайти альтернативні джерела, диверсифікувати їх.

PC100017

Фредерік Петі та Володимир Кондзьолка

З доповіддю “Міські теплові мережі. Міфи і реальність” виступив експерт “EXP-PEKO” Фредерік Петі – військовий інженер, який працював в Литві, Польщі, був мером французького міста, тож має різноманітнний досвід. Експерт висловив думку, що якщо у Франції замало тепломереж, то в Україні їх забагато. Але дивитися на цю проблему треба дуже уважно і об’єктивно, не рубати з плеча. Є тепломережі, які не мають подальшого розвитку, а є такі, що можна і треба використовувати. Бо як втратиться теплова мережа, то її важко, практично неможливо буде відновити. Тепломережі вигідні у кварталах багатоквартирної забудови. Краще мінімізувати втрати, поставити лічильники не лише на котлах, а й на котельні в цілому, у споживачів. До встановлення котлів індивідуального опалення француз ставиться дуже обережно – споживачі не є фахівцями в галузі теплопостачання, тож будуть використовувати котли менш ефективно, ніж наприклад встановити один великий котел в підвалі. В Литві було п’ять смертельних випадків в квартирах – вибухнули котли з газом. У маленьких котлах також важко проконтролювати забруднення атмосфери.

Актуальне питання і ціни газу для оптовика – котельні і окремих споживачів. В Україні поки що останнім дешевше, але це питання часу – у Франції так було 10 років тому, але тепер навпаки газ для індивідуальних споживачів дорожчий. Якщо біля міста є джерело деревини, то доцільно поєднувати газ і біомасу…

Виконавчий директор Асоціації теплотехнічних компаній Денис Риндін у своєму виступі “Роль та місце поквартирного опалення в теплозабезпеченні населення (в малих містах)” доводив рівноправне місце автономного опалення поряд з централізованим у вирішенні проблеми теплопостачання і енергозбереження. Автономне опалення – найпростіший шлях до точного підрахунку спожитого енергоносія і конкурентний ринок надавачів тепла. Доповідач переконував, що зменшення необгрунтованих перепон у встановленні автономногшо опалення не призведе до колапсу і розбалансування системи централізованого теплопостачання. Згідно з даними соцопитувань, 30% українців хотіли б встановити автономне, а 60% – ні. Тобто у централізованого опалення залишаться споживачі.

Свою доповідь “Досвід українських міст по термомодернізації адміністративних будівель” виконавчий директор Асоціації енергоефективних міст Анатолій Копець розпочав аж з 200 року до Різдва Христового. Від того часу і аж до 1750 року населення Землі дуже помаленьку збільшувалося. Стрімкий ріст почався після винаходу вугілля і викопного палива, яке стало “бульйоном”, на якому розрослася людська цивілізація. Але людина стала і єдиною істотою, яка продукує, але не переробляє відходи – рве метаболічний цикл.

Щоб не загрузнути у смітті, потрібно повернутися до традицій культурного життя місцевих громад. А викопного тепла є обмежена кількість, його видобуток постійно зменшується, тому ціна буде лише рости. Газу стане ще на 30 років, нафти на 60, – оперував цифрами Анатолій Копець. Він же запевнив, що більшість тепла і енергії людина тратить не в індустрії, як прийнято думати, а на будівлі, – щоб було комфортно вдома і на роботі. На другому місці транспорт і лише третя індустрія. Енергоефективність має прийти в будинки! Тут закладено 80% енергозбереження. І визначальні тут не технології, а поведінка людей. Має бути воля людей до обмеження витрат, правильної експлуатації існуючих тепломереж, модернізації будинків. У містах фахівці повинні вести подобовий, помісячний аналіз споживання енергії, електронні бази даних, планування енергетичних витрат. Досвід показує, що саме це дає найбільшу економію.

Викласти всі цікаві доповіді, дослідження, думки і пропозиції не вистачить жодних шпальт, але сподіваємося фахівці почули і щось почерпнули.

Іра ЦИГАН

Газета “Франкова криниця Підгір’я”

Leave a Reply