Яценюк: Майдан можна зробити, але тільки за гроші

Коментуючи ухвалення нової редакції про вибори Юлія Тимошенко заявила, що він фактично відкриває шлях до фальсифікацій. І попередила, що коли результати голосування будуть спотворені, Україна може стати свідком нового Майдану, небаченого навіть у 2004 році.

З паном Яценюком розмовляв Фідель Павленко.

А. Яценюк: Напевно, було би реально, якби ідея Майдану не була так дискредитована тими людьми, які його розпочинали. Сьогодні Майдан можна зробити, але тільки за гроші. На жаль, це зараз стало частиною політичної української культури. Коли збирають за гроші мітинги, коли збирають за гроші зустрічі, коли збирають за гроші підтримку. Так само, напевно, можна зробити Майдан. Але це вже не буде Майдан, це буде певна ілюзія Майдану. Це буде куплене повторення того, що вже неможливо повторити. Тому – перше – я не вірю в Майдан. Тільки у дійсно скликаний людьми, які мають певні цінності і покликання.

Програти у альтернативному форматі

Керівник «Фронту змін» Арсеній Яценюк, який у першому турі виборів здобув близько 7% голосів виборців, в інтерв’ю Бі-Бі-Сі висловив думку, що протести можливі, але, що це було б “куплене повторення того, що вже неможливо повторити”.

Бі-Бі-Сі: Чи вірите ви в те, що ухвалення зміни до виборчого законодавства насправді сприятиме тому, що голосування буде справді прозорим, демократичним, вільним і відображатиме справжнє волевиявлення людей? Чи навпаки – ці зміни відкривають якійсь простір для можливих фальсифікацій і маніпуляцій?

А. Яценюк: Тут треба дати виключно юридичну відповідь, а не політичну. Що ці зміни передбачають? Те, що якщо одна половина комісії відмовилась приходити на засідання комісії, то таке засідання все рівно правомочне. Тому є відповідь дуже проста: просто прийдіть на засідання комісії! І ці зміни не мають ніякого впливу ані на виборчий процес, ані на процедуру голосування. Самий простий варіант зриву виборів – це просто не прислати своїх членів у комісію. Зробить це та сторона, яка зрозуміє, що вона програла вибори в тому чи іншому окрузі. Тому ці зміни спрямовані на одне – на те, щоби члени виборчих комісій все ж таки прийшли. І на те, щоби та сторона, яка програла чи то на Заході, чи то на Сході, не зловживала законом і завдяки цім маніпуляціям не визнавала результати виборів в тому чи іншому окрузі такими, що не відбулись. А є друга частина – політична. Бо кожен буде кричати «Тримай крадія!» у тому випадку, якщо він програє вибори. Це вічна гра – українські вибори. Нічого не змінилося в цьому питанні. І чи прийнятий цей закон чи не прийнятий цей закон, все рівно будуть говорити про фальсифікації. Сумнівів немає. Адже я розпочав взагалі свою виборчу кампанію на чому? Перше – я не сприймаю таких політиків, як Тимошенко і Янукович. І друге – я маю свій курс, новий курс розвитку країни. Якщо я боровся з Януковичем і Тимошенко протягом виборчої кампанії, яку позицію ми можемо зайняти після виборів? Тільки таку саму, послідовну. Іншої позиції не може бути.

Бі-Бі-Сі: Але з того і з іншого табору зараз лунають пропозиції. Я не знаю, чи були у вас зустрічі і консультації з обома лідерами, чи це просто заочні пропозиції принаймні від Юлії Тимошенко. Вони пролунали буквально у середу: «Арсенію Яценюку я готова запропонувати і роботу у Раді національної безпеки і оборони, і в Національному банку». Як ви це сприймаєте? Як загравання чи потенційне майбутнє працевлаштування, чи просто ігноруєте такі речі?

А. Яценюк: Зі мною з цього прикладу взагалі без змісту розмовляти. Тому що я заявив свою позицію, і я її повторюю кожен раз. Але я розумію про що йдеться. Це ж політична технологія. Це ж не зі мною розмовляють, це розмовляють з виборцями Яценюка і кажуть: «Подивиться, у вас же такий хороший кандидат! Ну так склались обставини, що він не став президентом. Але ви віддайте голоси мені, а я, можливо, вашого кандидата працевлаштую». Я не потребую працевлаштування. Настане той час, коли я буду думати: пропонувати щось Тимошенко і Януковичу чи не пропонувати. У мене вже для цього відповідь є. Це не просто заочні розмови. Я колись з Тимошенко і Януковичем зустрічався і чітко сказав: «Станете президентом, і я думаю, що ви отримаєте повний смак української опозиції. Конструктивний».

Бі-Бі-Сі: Ви згадали словосполучення «виборчі технології», коли йдеться про подібні пропозиції до вас. Деякі критики вашої виборчої кампанії говорили, що, можливо, не надто вдалою політичною технологію було позиціонування проти Тимошенко і Януковича, позиціонування як абсолютно новий політик, майбутній політик майбутньої України. Хоча критики кажуть, що власне Арсеній Яценюк вихований тією системою, він, власне, став політиком і державним діячем, службовцем найвищого рангу ще за тієї системи, починаючи з президентства Леоніда Кучми. І ви ще були в цій системі, і відтепер так кидати все і критикувати, можливо, було політтехнологічною помилкою?

А. Яценюк: Основна теза кампанії була про те, що майбутнє – в ваших руках. Я буду працювати більше всіх. Тільки ви мусите мені допомогти. Я буду бігти швидше за всіх, тільки ви зобов’язані бігти разом зі мною. Тоді ми змінимо країну. Тепер щодо того, хто, де і як виховувався. Тут я змушений повернутися до радянських часів. Знаєте, чому? Не тому, що вони мені подобаються. А тому, що і там дещо було. І те, що називалося «формування кадрового резерву», в принципі залишилося тільки в минулому. Не міг бути Перший секретар ЦК Компартії України той, хто не починав із самого низу. А у нас що відбувається? Бізнесмени. Я кажу: вони в 90-х роках в ларьках стояли, а сьогодні ці люди претендують на посади. Керівники вищих державних органів. Я виховувався не Тимошенко, не Януковичем, не президентами, а державою. Бо я не служив особистостям. Вони хороші хлопці, я їх дуже люблю всіх. Тільки я їх критикував не як Юлію Тимошенко. І не як Віктора Януковича. І не як Віктора Ющенка. А як президента держави, як прем’єр-міністра держави. У нас можуть бути особисті чудові стосунки, тільки це ж ми не на кухні чай п’ємо. На них же покладено відповідальність за керівництво країною! Це ж вони довели Україну до політичного й економічного банкрутства! І мовчати в цій ситуації я не буду. Хто б не став президентом.

Бі-Бі-Сі: Можливо, пропонуючи вам співпрацю, необов’язково якусь високу посаду, а співпрацю, вони щирі в тому, що не хочуть втрачати і ваш інтелектуальний потенціал, і інтелектуальний потенціал тих, хто йде за вами. Чому ж ви відмовляєтесь від конструктивної співпраці? Чи ви не вірите, що вам пропонують конструктив?

А. Яценюк: Мені зараз пропонують політичний хабар. На – посаду і віддай голоси. Це не співпраця. Це бізнес. Вони, до речі, з бізнесу, тому вони так звикли працювати. А якщо мова йде про співпрацю, я готовий до співпраці. Тільки як? Наприклад, як можна бути прем’єр-міністром, не маючи своєї фракції? Як можна керувати вищим виконавчим органом влади, не маючи власної партії і своєї ідеології? Хто ти?

Бі-Бі-Сі: Це камінець в бік Сергія Тігіпка?

А. Яценюк: Я зараз оцінюю взагалі всі державні посади. І чи політик може зайняти ту чи іншу посаду, чи не може. І чи може він щось зробити на цій посаді. Тоді ти фунт, ти – не прем’єр-міністр.

Бі-Бі-Сі: Коли ви говорите, що ви підете і поставите галочку проти обох і сподіваєтеся, що це зроблять ваші виборці, це конструктив?

А. Яценюк: Це дуже великий конструктив. Тому що, брехати не треба самому собі. Коли вони йшли на вибори, вони за що голосували? Вони голосували за іншу країну. Вони голосували за іншого політика. І вони голосували проти Тимошенко і Януковича. Тому будь-хто, хто скаже «Ви знаєте, я от в принципі не знаю, як мої виборці будуть голосувати», ні з чим йшов на вибори. Значить, у тебе не було позиції. Виявляється, що ти хотів сподобатись тоді всім. Я не хотів подобатись всім. Я хотів зайняти ту позицію і я її зайняв. Я сказав, що ці троє людей несуть персональну відповідальність за країну за останні 5 років. Я не підтримую жодного з них. І ті, хто підтримували мене, так само це усвідомлюють. Я нікому не забороняю голосувати, я це не можу зробити, я це не буду робити. Але як людина, яка фактично голосувала за новий курс країни, за нову політичну еліту, за ту політичну еліту, яка чітко сказала: «Це – минуле України», прийде і буде голосувати саме за це минуле?! Я нікому не збираюсь боронити, але у нас люди усі розумні. Якщо я кажу, що вони голосували за якісно іншу країну, то це означає, що вони і далі будуть іти цим курсом. Якісно іншої країни. Ці вибори були політичним реквіємом для однієї з цих політичних сил і для одного з цих політиків.

Джерело: BBC

Leave a Reply