Городок відзначить 800-річчя

Кабінет Міністрів України 15 лютого на засіданні схвалив проект розпорядження про відзначення 800-річчя Городка, що у Львівській області. Як повідомили у Львівській ОДА, під час засідання перший заступник голови Львівської ОДА Валерій П’ятак виступив з ініціативою щодо прийняття розпорядження Кабінету Міністрів України “Про відзначення 800-річчя першої літописної згадки про місто Городок та 625-річчя надання місту Магдебурзького права”.

Відтак, за результатами засідання комітету, схвалено проект вищезгаданого розпорядження.

Городок – місто, адміністративний центр Городоцького району Львівської області, розташоване над річкою Верещицею, лівою притокою Дністра, за 25 км від Львова.

Городок вперше згадується літописцем Нестером у 1213 році як поселення Галицько-Волинського князівства. В літописі говориться, що місто відоме далеко на схід як центр торгівлі сіллю, а тому мало назву “Городок солоний” або “Соляний Городок”.

Вже на початку XIII ст. Городок відігравав велику роль в економічному і політичному житті Галицько-Волинського князівства. На той час місто мало величезне господарське значення, як важливий центр торгівлі сіллю, тому сучасники називали його “Городок Соляний”.

Після загарбання Галичини шляхетською Польщею у XIV ст., вже 1387 р. Городок як окреме королівське місто увійшов до складу Львівської землі, а пізніше став центром Городоцького староства.

За період 1387 по 1434 р. великий князь литовський і король Польщі Владислав II Ягайло часто навідувався і довго жив в Городку, тут і помер у 1434 році. За Ягайла Городок входить до складу Руського воєводства як окреме королівське місто. В 1389 р. воно одержало магдебурзьке право, надання якого означало створення в місті органів самоврядування. На той час Городок розростався, окрім центральної частини ринку розбудовуються передмістя – Львівське і Черлянське.

У XV і на початку XVI ст. місто зазнало настільки сильних руйнувань і грабунку від татар, що змогло стати на ноги лише у XVI ст.

У 1504 році король дозволив міщанам за власні кошти відбудувати Городок, а також звільнив його мешканців від сплати деяких податків. Поступово у місті відроджуються і розвивається торгівля та промисли. Городок одержав право торгувати сіллю і став центром соляних складів. Важливим предметом експорту була риба, яку віддавна розводили в місцевих ставках.

У ΧΙV-ΧVΙΙ століттях Городок був ремісничим містом. Ремісники були об’єднані в 12 цехів. Добре розвивались деревообробні та шкіряні промисли.

У другій половині ΧVΙΙ-ΧVΙΙΙ століття місто занепало. Великої шкоди завдала Городку навала турецьких військ. У 1672 році турецький паша Омер-Алі захопив місто та зруйнував його.

ΧVΙΙΙ столітті місто відбудували. Королівський замок виконував адміністративні функції Городоцького староства.

Після загарбання Галичини Австо-Угорщиною всі маєтки Городоцького староства і сам Городок перейшов у власність держави. Але Австрійський уряд продав всі села польським і німецьким колоністам. На землях Городоцького староства оселились німецькі колоністи, які в 1786 році утворили колонію “Фордерберг”.

У 1867 році Городок став повітовим центром, де до 1918 року працювали повітовий суд, податкове управління, шкільна окружна рада.

Під час Першої світової війни у 1914 році на околицях Городка відбулась відома в історії Городоцька битва між російськими та австрійськими військами.

27 червня 1941 року розпочалась окупація Городка німецькими військами. Під час війни було пограбовано підприємства Городка, зруйновано 2 залізобетонні і 3 дерев’яні мости через ріку, залізничний вокзал. На примусові роботи було вивезено понад 1200 остербайтерів, розстріляно і вивезено в табори смерті більше 7 тис. чоловік місцевого населення. Частина міста була відгороджена колючим дротом, де німецькі війська утворили гетто, куди зігнали понад 6 тис. євреїв, де вчинили над ними жорстоку розправу.

А вже 25 липня 1944 року радянські війська ввійшли в місто.

Джерело: zaxid.net

Leave a Reply