Україні потрібен демократичний прем’єр

Перемога Януковича деморалізувала національно-демократичний табір. Утім, зарано казати, що для демократів усе втрачено. Проросійського президента може врівноважити проукраїнський прем’єр.

Економіка України – на межі банкрутства. Зовнішній державний борг сягає майже 38 млрд. доларів, дефіцит бюджету – майже 20 млрд. грн, стільки ж становить і борг держави з невідшкодованого податку на додану вартість. Якщо додати мільярдні борги НАК “Нафтогазу України” та інших державних компаній, то картина гнітюча.

До катастрофічного стану економіки прямо причетні “помаранчеві” лідери, які не лише дискредитували демократичну ідею, а своїми руками привели до влади Януковича.

Але не все втрачено. Ситуація в Януковича складна. За нього проголосувала меншість виборців – лише 35% з тих, які мають право голосу, лише в 10-ти з 27-ми регіонів країни. Тож Янукович вимушений зважати на настрої громадян в центральній та західній Україні та і всіляко демонструвати їм свою лояльність. Крім цього, йому необхідно формувати нову парламентську коаліцію і уряд. А без депутатів з колишнього помаранчевого табору цього не зробити.

Днями Янукович серед імовірних кандидатів в прем’єри назвав і представника фракції “Наша Україна – Народна Самооборона”, екс-кандидата в президенти, Арсенія Яценюка. Цим новообраний президент хоче не просто задобрити західний електорат, а знайти союзника, щоб розділити з ним відповідальність за непопулярні реформи: скорочення пільг, витрат на держапаратат, збільшення комунальних тарифів.

Отже, регіонали готові на поступки патріотичним силам. Але чи варто Яценюку на це погоджуватися?

Якщо виходити з інтересів політика Яценюка, то прем’єром ставати не варто, бо його популярність може значно впасти. Якщо ж виходити з інтересів відродження національної демократії, то Яценюку варто очолити уряд, навіть коштом власного рейтингу.

Очоливши уряд, націонал-демократ врівноважить проросійську орієнтацію новообраного президента. Яценюк неодноразово наголошував на необхідності збереження української мови як єдиної державної, проти створення газотранспортного консорціуму, а також за виведення Чорноморського флоту Росії і після 2017 року. Годі очікувати такого від двох інших претендентів, яких називав Януковича – Азарова та Тігіпка.

Зрештою, під час своєї президентської кампанії Яценюк відверто говорив про важкий стан економіки та пропагував непопулярні рішення. Тож Яценюк не буде скутий зобов’язаннями щодо підвищення пенсій і зарплат, а відтак – зможе без оглядки на свій рейтинг спокійно робити реформи, які справді потрібні країні.

Джерело: Фронт змін

Leave a Reply