Дрогобич: Бізнес і влада: чи будуть спільні правила гри?

На Львівщину завітала делегація з Канади – Агенції міжнародного розвитку та Федерації муніципалітетів. Як зауважив представник Федерації муніципалітетів Олександр Кучеренко, це спільний проект з Асоціацією міст України – співпраця з десятьма містами України Львівської і Дніпропетровської областей.

Стосується вона стратегічного планування та розвитку місцевого самоврядування. Така програма допоможе в залученні державних коштів, а також іноземних інвестицій. Як наголосив представник Канадської Асоціації з міжнародного розвитку Пол Дарвін, дванадцять років Канада працює з Україною на державному рівні, але тепер постала пора працювати на рівні муніципалітетів.

Про реальні фінансові пропозиції канадської сторони, як практично залучити інвестиції, в яких галузях діють їх проекти – про все це запитували депутати Дрогобицької міської ради Юрій Мацюрак, Роман Гамаль, Михайло Винницький. Гості повідомили, що проект цей тільки починає працювати. Загалом на його реалізацію планується виділити 30 млн. канадських доларів. Як ознаку успішної реалізації програми Пол Дарвін назвав приклад Мелітополя, що в Запорізькій області, де на виробництво косметики з медом були залучені кошти Європейського банку реконструкції і розвитку.

Депутати поскаржилися на корупцію, яка міцно вкорінилась у державі. Для наших гостей це не стало новиною. Пол Дарвін зауважив, що і в Канаді є певний процент корупції, але вони успішно боряться з нею. Розробили певні стандарти і радо обмінялися б досвідом, як очистити суспільство від цієї хвороби.

Представник бізнесу Руслан Козир висловив те, що турбує його в першу чергу: “Основна проблема нині – це не відсутність інвестицій чи якихось фінансових інструментів. А це те, що у нас відсутній внутрішній попит, тобто купівельна спроможність населення. Найбільш постійним і найкращим інвестором територій є їх мешканці. Стратегічні плани розвитку територій повинні бути закладені в плани розвитку громади і споживчого кошика як такого.

Я нині займаюся бізнесом по всій Україні, і ситуація всюди однакова. Є лише території більш привабливі, тобто більш капіталізовані і менш капіталізовані. Але управління територій всюди однакове. А підприємцю треба дати можливість, щоб той працював. А він буде працювати тоді, коли буде постійний попит на його продукцію… Нас не треба вчити, не треба інвестора, треба показати механізм підвищення внутрішнього споживання.”

З Р. Козиром згідний і голова координаційної ради підприємців Дрогобиччини Р. Ковальчин: “У місті окремо працюють і влада, і бізнес. Підприємці практично не залучаються до впровадження проектів, які пропонує влада.”

Депутат Б. Волошин висловив дещо іншу думку: “Підприємці Дрогобича не повинні скаржитись на владу, бо представляють її на 60 відсотків. Повинні бути спільні правила гри влади і бізнесу. Підприємці хочуть одного – не платити податки, безкоштовно отримувати комунальне майно. Влада прислуховується до них, тому практично немає наповнюваності бюджету”.

Канадійці запропонували навчити нас всім тонкощам в розробці планів по залученню інвестицій, уміння лобіювати наші інтереси у вищих державних інституціях. Плани благородні і потрібні. Тільки чомусь здається, що ми це вже проходили п’ять чи десять літ тому. І кошти, вкладені в це, зникли безслідно або пішли на хабарі високопосадовцям.

P.S. Подібна нарада відбулася і в Трускавці. Але там бізнесменів, як свідчать наші джерела, представляли лише двоє підприємців. Журналістів, на жаль, не запросили.

Любомир ПОЛИВКА

Джерело: Джерела Трускавця

Leave a Reply