Маєш позицію – об’єднуйся з нами!

Після приходу до влади Віктора Януковича та низки особливо суперечливих кроків його команди на нових посадах багато громадян нашої країни відчувають щось схоже на розгубленість. Люди, які завжди були налаштовані на рішучі зміни в країні, найактивніша ланка суспільства, до цих пір не можуть повірити в те, що сталося.

Так, прізвища політиків, які посіли ключові посади в державі, до болю знайомі і викликають неприємні асоціації.  Так,основні напрямки розвитку держави зараз переглядаються, а демократичні досягнення консервуються . Так, інколи складається враження, що Україну чекає дорога в минуле. Державне кермо цинічно розвертають в протилежному напрямку, відчуваючи власну безкарність на роки уперед.
Чи варто опускати руки, ховати свої переконання до кращих часів?

Звичайно, ні. Ситуація, що складається зараз в країні, має і повинна стати дуже серйозним подразником для
того, щоб громадянське суспільство врешті-решт перетворилося з пустого словосполучення на реальну силу. Саме в цей критичний момент у кожного громадянина має з’явитися чітке і зрозуміле відчуття особистої відповідальності –за себе, за свою родину, за свого товариша, за всю велику країну, в якій ми народилися і живемо. Саме в цей скрутний час має з’явитися усвідомлена потреба діяти згідно зі своїми принципами і переконаннями.

Дійсно, Україна перебуває у вкрай важкому становищі – починаючи від занедбаності комунального господарства та закінчуючи трагічним станом армії, медицини, освіти, науки, економіки. Ситуація в країні залишається дуже хиткою, а вибори не дали відповіді на болючі питання сьогодення.

Втім, важливість моменту від цього не зменшується: або країна стрімко котиться вниз у економічну прірву
та політичну деградацію, або руками своїх громадянин повертає собі могутність, силу, шанси на подальший розвиток. Люди зазвичай думають так:вони всі однакові, хоч кого обереш, нічого не зміниться. За тих
умов, які зараз створили політики, що перебувають на верхньому поверсі влади, порядній, чесній
людині жити неможливо. Але це лише за умови, якщо зважати на їхні правила. Суспільство повинно
замислитися: а чи підходять нашій державі таки умови?

Вже першими своїми кроками нинішня влада показала цілковиту зневагу до Конституції, законності та власних передвиборних обіцянок. Методи формування коаліції, відмова підтримати свій власний популістський закон про підвищення соціальних стандартів, перенесення місцевих виборів на невизна-
чений термін, неприкрите кумівство при призначеннях на вищі посади, скандальні особистості у міністерствах і відомствах – все це тільки початок їхньої «творчості».

Як можна зупинити ці руйнівні дії влади – обмеження прав і свобод громадян, тиск на підприємництво, вибіркове застосування закону, передачу ГТС у чиюсь власність, оборудки з шельфом, продовження терміну перебування ЧФ РФ, інші дії всупереч національним інтересам України?

Україна втомилася від політики і політиків, їй немов повітря необхідні ідеї, імпульс і талант тих, хто прагне змін і не вміє зупинятися. Ми всі втомилися від імітації політичних партій, які створені для потреб і амбіцій вождів, які не мають за собою ні палких прихильників, ні зрозумілої ідеології. Але громадський рух

імітувати неможливо. Хтось може зробити свої півкроку активно, хтось пасивно, але це також відповідальність і позиція. І лише взаємна підтримка ініціативних рішучих людей у кожному місті і селі, в боротьбі за своє право громадянина, приведе до того, що в Україні врешті постане громадянське суспільство. Головною позицією якого буде не просити, і навіть не вимагати, а втілювати власними силами свої переконання в життя.

Так, не варто чекати змін на краще згори – потрібно самим починати їх, з самого низу. Владу потрібно вчити рахуватися з думкою народу у кожному питанні. Єдиний шанс бути хазяїном у своїй державі для кожного громадянина – це об’єднуватися навколо таких самих небайдужих, активних і професійних. Лише самоорганізація українців на місцях стане тим важелем, який зрушить з місця закостенілого монстра державного апарату, примусить механізм працювати на спільне благо.

Нам треба припинити суперечки навколо партійних прапорів, які з них кращі, а які гірші. Ми маємо змінювати і владу, і самих себе. Українцям треба вчитися боротися і захищати свої права. В нинішніх умовах – це основне завдання. Є лише один шлях порятунку від подальшого сповзання вниз та суспільної деградації – об’єднуватися і самоорганізовуватися!

На місцях, з сусідами і колегами по роботі, з тими, хто має сили і бажання до змін. Конкретніше – створювати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), щоб разом боротися з зажерливими ЖЕКами, організовуватися в народні дружини для захисту від злочинності, створювати ініціативи з захисту громадського майна, на яке вже накинули ласим оком чергові «бізнесмени» вкупі с продажними чиновниками. Захищати себе і своїх рідних, створивши потужну громадську силу. Саме на таких, активних і рішучих, має опиратися політична партія «Громадянська позиція». Бо лише спільними зусиллями можна дати рішучу відсіч, відстояти честь, повернути справедливість і просувати свої інтереси. Влада стане народною лише тоді, коли нарешті запрацюють «соціальні ліфти» – коли кожен, хто має талант, хто є активним і відповідальним, порядним і справедливим, зможе рухатися вгору за підтримки і довіри народу, а не завдяки родинним зв’язкам та хабарям. Без тих, хто чесно відстоює інтереси держави і народу, Україна не має жодної перспективи.
Це так само, як розвиток поколінь. Наші діти мають бути розумнішими за нас і йти далі. Якщо
допустити протилежне – у суспільстві відбуватиметься регрес. Саме тому на будь-які вищі посади: директора школи, головного лікаря, мера, депутата, прем’єра, президента чи судді з нашого суспільства повинні виходити сильніші та моральніші громадяни. Лише в такий спосіб ми можемо навести в цій країні демократичний порядок. В іншому разі в України не має майбутнього. Спитайте себе, чи можливо це
взагалі? Звичайно, можливо. Не варто слухати тих, хто вважає, що боротися з державною
машиною і виборювати власні права неможливо. Так, неможливо, або практично неможливо,
коли ти один.

Ми будемо боротися за іншу Україну разом. Це наша громадянська позиція.

Денис БУГАЙ,
член політради «Громадянської позиції»

Більше інформації: www.grytsenko.com.ua www.poryadok.org.uaОлег МАЦЕХ,
координатор ВГО «Громадянська позиція»

Питання реформування сфери ЖКГ – болюча для України тема. Ця тема обговорюється ще з часів Радянського Союзу, коли кожен громадянин був лише квартиронаймачем, а житло перебувало в державному фонді. Після процесу приватизації все кардинально змінилось. Тепер послуги надаються безпосередньо споживачеві. На жаль, ЖЕКи до цього часу не змінили і не хочуть змінювати свої підходи. Нам досі присилають квитанції, хоча такого слова, як квартплата, вже просто не існує. Систему необхідно кардинально реформувати, врегульовувати стосунки між замовником послуг і тим, хто ці послуги надає. Звичайно ж, споживач має платити за частину по слуг обов’язково ( як, наприклад, за вивезення сміття), але від деяких може і відмовитись, особливо, якщо вони надаються неякісно.

Нам в цьому контексті є що сказати: ми це питання у Львові практично врегулювали.  Існує постанова Кабміну №529, яка чітко прописала механізм, коли кожен громадянин може відмовитися чи замовити послуги, які він бажає. Це фактично унеможливлює надходження в ЖЕКи грошей, які вони не заробляють. Часом на ринках за продукти торгуються за кожну копійку, а тут величезні суми щомісяця слухняно платяться корумпованим ЖЕКам! Якщо ми хочемо створити ринок праці, ринок послуг в сфері ЖКГ, в першу чергу ми маємо обрізати ЖЕКам нав’язування послуг.

Представники «Громадянської позиції» у Львові уважно вивчили цю галузь і розробили методичні
вказівки для мешканців на підставі вже згадуваної постанови Кабміну. І вже відчувається рух уперед
в цьому напрямку: на сьогоднішній день 10 багатоквартирних будинків у місті скористалися нашим
механізмом і скерували відповідні документи, щоб провести громадські слухання з метою замовлення тих видів послуг, які вони хочуть, а не тих, які нав’язують.

Коли місцева влада не хоче йти назустріч, ми навчили громадян, як самотужки захистити свої права, залишаючись при цьому в законній площині. Якщо все правильно юридично оформити, ЖЕК не
може ні через суд, ні якимось іншим чином вимагати ці гроші.

Leave a Reply