20 літ майорить синьо-жовте знамено

2 квітня минає 20 років від дня підняття над Дрогобицькою ратушею тоді ще національного синьо-жовтого прапора. Саме в цей квітневий день 1990р. у Народному домі ім.І.Франка зібралася перша сесія Дрогобицької міської ради І демократичного скликання.

flag_drohobych2Після розгляду процедурних питань, виконання гімну «Ще не вмерла Україна» шляхом альтернативного голосування більшістю голосів депутати обрали головою міськради члена УГС Мирослава Глубіша. Його заступниками в раді стали Богдан Петрушак, Володимир Семчишин, Віра Байса, а у виконкомі – попередній голова Юрій Дацюк.

За рішенням більшості депутатів міської ради, о 13 год.15 хв. з вежі ратуші зняли червоно-синій прапор УРСР і урочисто підняли національний синьо-жовтий стяг, що офіційно став державним за рішенням Верховної Ради України аж 28 січня 1992 року. Синьо-жовте полотнище урочистою ходою пронесли з Народного дому на площу Ринок для освячення. Після цього стяг замайорів над містом. Це був перший випадок підняття національного прапора в Україні за рішенням сесії міської ради і цим рішучим кроком Дрогобич увійшов в історію.

Того ж таки 2 квітня 1990р. міська рада оголосила себе єдиним законним органом державної влади в місті й почала наполегливо працювати для майбутньої незалежної України і міської громади. Серед перших важливих кроків демократично обраної міської ради стало повернення в травні 1990р. історичних назв і надання імен українських діячів вулицям і площам Дрогобича. Протягом травня-вересня 1990р. майже на 200 державних і кооперативних підприємствах, установах та організаціях за участю їхніх колективів відбулося освячення та урочисте підняття синьо-жовтих знамен.

А 5 вересня 1990р. у присутності сотень людей демократична влада знесла пам’ятник Леніну перед ратушею. Були ліквідовані й інші пам’ятники тоталітаризму. Але це вже інші історичні події, 20-річний ювілей яких відзначатимемо трохи згодом.

До речі, 2 квітня 1990 року за рішенням першої сесії Дрогобицької районної ради І демократичного скликання над будинком райради також було піднято національний (державний) синьо-жовтий прапор. Ці події у місті і районі увічнені на пам’ятних таблицях, встановлених на фасадах ратуші та приміщення райради.

Ярослав ГРИЦИК
Фото Ярослава ГАЙГЕЛЯ
Джерело: Галицька Зоря

Leave a Reply