«Легенда»: 40 років у зеніті хорової слави

Перетинаючи сорокарічний рубіж творчо-виконавської діяльності, камерний хор «Легенда» гордо і сміливо, з щедрою колекцією грамот, нагород і премій ступає у нове десятиліття. Студенти та викладачі мистецьких навчальних закладів Дрогобича – учасники «Легенди» – проводять активну вокально-хорову роботу під вмілим керівництвом педагога хорового диригування музичного училища ім.В.Барвінського, багаторічного диригента хору «Зопогез» музучилища і студентського хору Львівського вищого музичного інституту ім.М.Лисенка Ігоря Циклінського.

Камерний хор «Легенда» – лауреат і дипломант національних та міжнародних конкурсів і фестивалів: Польща, Угорщина, Німеччина, Бельгія, Австрія, Іспанія. У репертуарі колективу – твори західноєвро-пейських композиторів, музика сучасних українських композиторів, духовні твори, українська народна пісня та ін.

Про творчі здобутки і досягнення колективу на сучасному етапі існування, а також про історію виникнення і становлення – наша розмова з паном Ігорем.
– Пане Ігоре, розкажіть, як усе починалося і чому для хору було обрано назву «Легенда»?
– Це була спочатку самодіяльна хорова капела міського Будинку культури ім.І.Франка. її засновником став заслужений діяч мистецтв України, професор Національної музичної ака¬демії Ім.М.Лисенка у Львові Олег Циґилик. З великою повагою згадуємо багаторічного ста¬росту капели – Зеновія Галелюка.

Учасниками колективу були аматори, ентузіасти хорового співу, люди різних професій та музиканти.
Олег Цигилик – представник школи академічного хорового співу. В репертуарі він тяжів до народної пісні в усьому розмаїтті форм цього жанру – від мініатюр до полотен, творів хорової класики. Головним для маестро було створити хор, де кожен співак володів би передусім високою звуковою культурою.
Характерною особливістю цього періоду було те, що О.Цигилик як педагог вокалу сам займався підготовкою та вихованням солістів для свого колективу. Він акцентував свою увагу на виконанні творів львівських композиторів, зокрема Кос-Анатольського, Колеси, Людкевича.

За період керівництва О.Цигиликом колек¬тив у 1975 році отримує звання «Народної хорової капели», робить записи на обласному, республіканському телебаченні, бере участь у численних фестивалях.
У 1986 році капела реорганізувалася у камерний хор, який почав називатися «Легенда» за назвою оригінального твору класика хорової музики Миколи Леонтовича. Цю назву запропонувала хормейстер Ніна Пономаренко, яка певний час працювала з колективом.

– А що стало причиною реорганізації?

– Камерне музикування спонукало до реорганізації капели у камерний хор. Критерієм підбору учасників колективу стає професіоналізм, адже хорове виконавство вимагало багатого творчого потенціалу хориста, високого рівня виконавської майстерності. Крім того, у камерному колективі працювати важче, зростає відповідальність кожного учасника за грамотність виконання творів. Репертуар хору орієнтований насамперед на сучасну українську та європейську хорову музику.

– Оскільки відбулася реорганізація капели у хор, Вам доводилося підбирати інші методи роботи з колективом…

– Манера хорового співу дещо відрізняється від сольного, має певні специфічні особливості, пов’язані найперше з тим, що кожна хорова партія має звучати як один голос, тобто створювати ансамбль. Сольний спів вимагає розкриття всіх якостей вокального голосу, неповторного тембру, сили звуку, виконавської манери.

– Ваша творча стежина встелена багатьма поїздками за кордон…

– Насамперед колектив має за обов’язок брати участь у всіх культурно-мистецьких заходах нашого міста, області і України.
За всю історію існування хору колектив є лауреатом та дипломантом багатьох всеукраїнських та міжнародних фестивалів, конкурсів. Польща, Угорщина, Німеччина, Словаччина, Франція, Іспанія, Бельгія, Австрія – це перелік країн, де виступав хор «Легенда». У майбутньому – 8-12 липня цього року – нас чекає участь у міжнародному конкурсі в Німеччині.

– Де Вам було найважче виступати і чому?

– Всі міжнародні конкурси є по-своєму складні. Найважче було представляти себе на конкурсі імені Б.Бартока в Угорщині (Дебрецені). Одна з вимог – виконання творів сучасних угорських композиторів. Це вимагало копіткої праці, адже угорська мова є важкою з точки зору вокалізації.

– Якими принципами керуєтесь при підборі складу хору?

– Звичайно, професіоналізмом і виконавською майстерністю претендента. До складу хору
входять лише професійні музиканти, серед них – викладачі, студенти мистецьких навчальних
закладів міста.

Користуючись нагодою, запрошую усіх дрогобичан 9 квітня у Народний дім ім.І.Франка, де відбудеться святковий академічний концерт, приурочений 40-річчю «Легенди». Там виступлять відомі люди, які колись розпочинали свою музичну кар’єру з нашого хору і мають високі державні нагороди, відомі за межами України керівники хорових колективів, викладачі Національної консерваторії ім.Чайковського у Києві та музичних закладів в інших містах України і за кордоном.

Серед них: отець Назарій Дадак (Михайлівський собор у Києві) – заслужений артист України, отці Тарас Ко-беринко, Андрій Бунь (Дрогобич), о.Богдан Ватащук (Івано-Франківськ), Микола Гобдич –
лауреат Державної премії ім.Т.Шевченка, заслужений діяч мистецтв України, лауреат міжнародних конкурсів, гастролював по країнах Європи, випустив багато компакт-дисків, репертуарних збірників про українських стародавніх і сучасних композиторів; два брати Юрій і Володимир Куричі – заслужені діячі мистецтв, Юрій – художній керівник і головний диригент, а Володимир – диригент державної академічної чоловічої хорової капели ім.Левка Ревуцького; Ігор Дем’янець (Івано-Франківськ) – керівник муніципального камерного хору «Галицькі передзвони»; Руслан Ляшенко (Львів) – керівник муніципального чоловічого камерного хору «Гомін»; Святослав Дунець (Тернопіль) – художній керівник і диригент камерного хору обласної філармонії у Тернополі, заслужений артист України; Тетяна Стоянська – художній керівник дитячого хору «Кобзарик» в Самборі.

А також на свято завітають почесні гості: Василь Яциняк – народний артист України, художній керівник галицького камерного хору; Ігор Даньковський – художній керівник хору «Євшан» у Львові; Степан Целюх – художній керівник муніципального чоловічого хору «Каменяр» Стрийської РДА, заслужений діяч мистецтв України, Мирослав Петрик – начальник управління культури міста Івано-Франківська; директори муніципальних колективів Стрия, Івано-Франківська, Львова та багато інших.

Перед початком святкового концерту колишні учасники матимуть дві півторагодинні репетиції і виступлять із окремою програмою під назвою фестивальний хор «Легенда-40». Насущною залишається проблема фінансування «Легенди». Сьогодні, незважаючи на фінансову кризу, ми сподіваємося, що міська влада підтримуватиме творчу діяльність нашого колективу, щоб і надалі «Легенда» могла представляти Дрогобич як європейське місто з багатими мистецькими традиціями.

При нагоді висловлюю сердечну вдячність тим, які надали конкретну різноманітну допомогу колективу за ці роки: підприємцям Володимиру Ровенському, Тарасу Магуру, Миколі Походжаю (керівнику поліграфічної фірми «Коло»), Сергію Новожилову (керівнику видавництва «Швидкодрук»), канцлеру Катедрального собору Пресвятої Трійці .о.Тарасу Гарасимчуку, завідувачу відділом культури Олегу Яводчаку, фотомитцю Ігорю Фецяку, Євгену Майданюку, голові товариства «Юрій Дрогобич» Володимиру Кондзьолці, керівникам Дрогобицьких дитячих музичних шкіл №№1,2, музичного училища ім. В. Барвінського та музично-педагогічного факультету ДЦПУ ім.І.Франка, родинам Наталії Удовин, Лілії Кобільник з Дрогобича, Лесі Журавської (Момот) зі Стрия і багатьом-багатьом іншим.

Ірина МИХАЦЬ

Джерело: Галицька Зоря

Leave a Reply