«Комунальний фронт»: Ми зробимо цивілізованими комунальні послуги в наших містах

Нове явище у суспільно-політичному житті України – «Комунальний фронт» з’явилося відносно недавно і багато жителів міст ще не знають подробиць про діяльність цієї організації. Щоб виправити цей пробіл, редакція газети “Галицька Зоря” звернулася до лідера «Комунального фронту» Віталія Яковенко з проханням розповісти про цілі і завдання, які ставить перед собою організація.

– Віталію Олександровичу, так все ж таки, що таке «Комунальний фронт» і чому він з’явився?

ЖКГ – найбільш невиправна галузь української економіки. З розвалом Союзу ЖКГ застигло на мертвій точці, 20 років тільки комунікації тихенько догнивала і ціни росли. Треба звернути увагу на те, що ставлення ЖЕКів залишилося таким байдужим, як постачальників послуг до споживачів. До того ж нікого не цікавить якість послуг, їх економічна ефективність, втрати на проміжних етапах доставки до споживача.
Галузь дійсно перебуває в патовій ситуації: вже 20 років мешканцям нікуди скаржитися на холодні батареї, відсутність води, брудні під’їзди і діряві дахи – райкоми і міськкоми партії відійшли у минуле. Але ці ж 20 років дикого капіталізму, вседозволеності і безкарності монополістів споживач не може покарати несумлінного постачальника за законами ринку – грошима. Споживач вже давно сплачує не за послугу, не за тепло в будинку, гарячу воду в крані, чисте подвір’я, а просто за пустопорожні рядки у комунальному рахунку. Ми не можемо відмовитися сплачувати – монополіст завжди правий, і чиновники на його боці, оскільки міністерські та міські корупціонери від монополістів отримують регулярний відкат, а ми, мешканці, не можемо запропонувати геть нічого. І ці ж чиновники не дозволяли зруйнувати монополії, щоб нам стала доступна та ж послуга від декількох виробників.
Це і є сьогоднішній день: практично мертва галузь, зростаючі тарифи та борги, щоденне очікування катастрофи на теплотрасі, водоканалі або каналізаційному колекторі, абсолютна відсутність інтересу центральної влади щодо галузі, щодо її реформування. Навіть найрозумніші чиновники бояться заварювати кашу з тотальним реформуванням ЖКГ, оскільки просто не уявляють, що робити і з чого починати цю величезну роботу.
Але галузь дійсно балансує на межі і мешканці вже розуміють, що втрачати нічого, і готові робити якісь дії для зміни ситуації. Люди більше не згодні миритися із такою якістю утримання житла – у бруді, холоді, руїнах. У той же час тямущі люди, що працюють у різноманітних галузях, точно знають, що і як треба змінювати у сфері ЖКГ, і хочуть застосувати свої знання на практиці. Саме тому ми й об’єдналися в політичну партію, яка не просто буде боротися за право громадян на якісні послуги за їхні гроші, але й детально, професійно розробити конкретні кроки щодо зміни ситуації на краще. Влада не може навести лад у комунальній сфері – «Комунальний фронт” зробить це за них.

– Скажіть, а чому ви назвали партію фронтом? Це що – філія проекту Арсенія Яценюка «Фронт Змін»?

Нічого спільного з дітищем Арсенія Петровича у Комунального фронту немає. Хіба що прагнення змінити щось на краще. Коли ви йдете в ЖЕК, щоб домогтися від них чого б то не було – хіба це не похід на війну? А розриті котловани біля будинків не нагадують траншеї на полях битв? А ставлення до нас комунальників і чиновників від ЖКГ – чим не контакти з ворогом? Щоденні поїздки у переповненому громадському транспорті – тільки полонених так трамбували в ешелони … А дороги як після бомбування? Та ми всі в стані блокади живемо – тільки й чекаємо, що відключать завтра і з якими цифрами підсунуть чиновники чергову платіжку!
Одним словом, комунальна сфера для більшості наших співгромадян – це дійсно фронт. По один бік стоять монополісти, які, судячи з якості їхніх послуг і нечуваними тарифами, не тримають українців за людей. На тому ж боці знаходяться чиновники, які захищають монополістів. По інший бік – прості люди, які хочуть жити в людських умовах і готові платити за це розумні гроші. Сьогодні вони абсолютно безправні перед своїм супротивником – ЖКГ, зокрема ЖЕКами.
Так що єдина вірна назва для такої громадської організації, яка об’єднує людей, згуртовує їх для перемоги над комунальним свавіллям – це саме «Комунальний фронт». Більш відповідну назву навряд чи можна вигадати.
Чому ви так впевнені, що «Комунальний фронт» потрібний людям і буде корисний для них?

Потреба суспільства негайних реформ очевидна. За даними дослідження Центру «Соціополіс» за жовтень 2009 року «Стан ЖКГ та перспективи його реформування очима громадян», в якому було опитано 2500 мешканців 50 міст України, 70,2% громадян не задоволені станом ЖКГ! Саме ЖКГ викликає найвище невдоволення населення. Воно об’єднує всю країну – і на заході, і на сході, люди звідусіль незадоволені якістю комунальних послуг. В жодній іншій галузі господарювання немає такого сильного реформаторського потенціалу: 43,5% вимагають негайних реформ і ще 34,8% вважають за необхідне проводити підготовлені реформи. Це, мабуть, єдина сфера в житті країни, яка одностайно оцінюється всім населенням, незалежно від території проживання, мовної приналежності, інтеграційних цілей громадян.

За даними соціології, ситуація практично революційна: «верхи не можуть, а низи не хочуть».

Певною мірою ви маєте рацію. Є дуже висока ймовірність того, що влада дограється у свою псевдореформірування ЖКГ до того, що люди масово вийдуть на вулиці. І масштабність цих акцій буде дуже великою.
Ця загроза цілком реальна, адже всі дії уряду, парламенту і Президента, які ми спостерігали у ЖКГ, були спрямовані на задоволення інтересів монополістів галузі, а не простих людей, які залишаються практично безправними перед ЖЕКами, тепловиками, електриками, газівниками та іншими монополістами. Загроза масових протестів залишатиметься до того часу, поки влада не повернеться обличчям до людей, не почне діяти в їхніх інтересах і українці не відчують на собі позитивні зміни. А поки люди бачать, що стає тільки гірше, їхнє невдоволення лишень зростає.
Але невдоволення не змусить ЖЕКи бути сумлінніше, не прибере стовпи пара з каналізації і не убезпечить звалища відходів. Обурення повинно бути конструктивним, приводити до реальних змін якщо не країни і галузі, то хоч окремого міста.

Для цього ми й об’єдналися в Комфронт: не просто щоб голосніше виражати невдоволення роботою комунальників, а щоб змінювати своїми силами ситуацію на краще. Працювати з міськрадами, облрадами і мерами, тиснути на Президента, міністерство і парламент, знищувати монополії і домовлятися з альтернативними постачальниками послуг.

Якщо пристойна якість і адекватна ціна комунальних послуг не потрібна «їм» – чиновникам, ЖЕКам, обленерго, міськводоканалам – то це потрібно нам, мешканцям квартир. Адже ми усі щомісячно отримуємо немаленькі рахунки за комунальні послуги, і при цьому мерзнемо щозими. Якщо це потрібно нам, то нам цього потрібно й досягати – єдиним всеукраїнським Комунальним фронтом!

КФ – це організація європейського зразка. Ми об’єднуємо людей для тиску на владу, яка категорично відмовляється проводити реформи у найпроблематичнішій галузі – ЖКГ. Ми допоможемо людям самоорганізуватися, щоб вони не відчували себе самотніми у своїй боротьбі проти комунальників. Адже тут, як кажуть, один у полі не воїн, і тільки колективно можна переломити цю систему.

Зима, що минула далась взнаки – далі зволікати не можна. Місяцями не прибраний сніг, холоднеча у квартирах, техногенні аварії, повторення Алчевська у Роднінском, що завдяки виборам вдало зам’яли, безпорадність ЖЕКів та їх відвертий саботаж щодо виконання їхніх прямих обов’язків, нездатність влади що-небудь зробити з усім цим неподобством змушують нас взятися за вирішення всіх цих проблем.

Політики бояться підступатися до реформи ЖКГ, тому що це стане «могильною плитою» в їхній політичній кар’єрі. Відсутність розуміння, що таке сьогоднішнє ЖКГ, які механізми його життєдіяльності і яким воно має бути – хронічна хвороба практично всіх політиків, і це нерозуміння викликає страх перед реальними кроками щодо зміни структури галузі і взаємин у ній. Як наслідок, ми чуємо лише популістські заяви та порожні обіцянки «комунального раю» у майбутньому, не підкріплені жодними реальними пропозиціями. З цієї ж причини всі ініціативи в комунальній сфері останніх років мають косметичний характер і не можуть вважатися реальним реформуванням.

Тому КФ готовий взяти на себе відповідальність за проведення реформ в ЖКГ і запропонувати країні основні шляхи перехода галузі до цивілізованої форми існування. Ініціативи КФ будуть носити не тільки загальнодержавний характер. Багато чого можна змінити в рамках міста, і таким проектам буде приділятися велика увага.

Основні принципи – споживач повинен платити тільки за те, що спожив. І головний європейський принцип – споживач повинен мати право вибору, а постачальник – можливість доступу.

Більше того, ми не обмежуємося базовими принципами і розробили ряд програм удосконалення комунальної сфери, багато з яких можуть реалізовуватися в окремих містах, не чекаючи законів Верховної ради, постанов уряду та наказів МінЖКГ. Це питання і теплопостачання людей, вивезення сміття, прибирання територій, утримання доріг, модернізація громадського транспорту, посилення відповідальності ЖЕКів та інших постачальників комунальних послуг.

Ви розраховуєте, що всі ці програми можуть бути сприйняті місцевою владою і взяті ними на озброєння?

Це, звичайно, ідеальний варіант, але ми чудово чудово розуміємо, що інститути громадянського суспільства в Україні слабо працюють. Сил громадської організації та її тиску на владу – недостатньо. Необхідно, щоб представники «Комунального фронту» власноруч могли впливати на прийняття рішення, а значить, в українських умовах, ставали депутатами і реалізовували поставлені цілі. Ми ведемо пошук людей, які поділяють ідеї «Комунального фронту» і готові реалізувати їх в органах місцевої влади. Це і представники бізнесу, і нинішні депутати міських районних обласних рад, і прості активні громадяни, які розуміються на питаннях ЖКГ, і, навіть, чиновники з прогресивними поглядами. «Комунальний фронт» надасть їм можливість увійти у владу, реалізувати наші програми і зробити нашу з вами життя в наших містах комфортніше.

Влада не може навести лад у комунальній сфері. «Комунальний фронт» зробить це за них.Ми шукаємо людей, які поділяють ідеї «Комунального фронту» і готові реалізувати їх в органах місцевої влади.

«Комунальний фронт» у Дрогобичі представляє Кондзьолка Володимир Миронович Вже почала працювати громадська приймальня «Комунального фронту», куди всі зацікавлені жителі міста можуть звернутися за телефоном:

Адреса громадської приймальні «Комунального фронту»:
м. Дрогобич, вул. Фабрична, 61, Центр енергозбереження та альтернативної енергетики, тел./факс: 41-08-94

Про діяльність «Комунального фронту» також можна дізнатися на сайті: www.kfront.org

Leave a Reply