Міхнік, Бельченко, Андрухович та інші. Завершився IV Міжнародний Фестиваль Бруно Шульца

Цілий тиждень (з 24 по 30 травня) переживало місто масштабну подію, мабуть найбільш вагому з усіх культурних заходів року. Четвертий Фестиваль відрізнявся від попередніх і кількістю найвищого рівня та ґатунку мистецьких заходів, і тим, що цього разу приїхало стільки гостей, скільки на Шульфестах іще не бувало. Щодня відбувалися події, вистави, спектаклі, дискусії, лунала музика.

Усі учасники та гості разом переживали все це й прожили фестивальний тиждень як одна родина. До того ж цього разу вже й дрогобичани приходили в театр та університет, відвідували зустрічі та виставки, були в середині того дійства, що зветься Шульцівським Фестивалем. Й це свідчить лише про одне – місто пробуджується, його мешканці позбавляються байдужості й доходять розуміння сутності Дрогобича як міста зустрічі та поєднання різних культур.

Відкриття великого свята єднання культур відбулося в актовій залі Інституту фізики, математики та інформатики педагогічного університету. Директор Шульцфесту доцент Віра Меньок привітала гостей та учасників і надала слово ректорові, академікові, професорові Валерієві Скотному. У своїй короткій промові він наголосив, що Шульц, його творчість – ланка, що з’єднує різні культури. Відтак ректор відзначив, що йому приємно вітати в Дрогобичі справжню еліту Європи та інших континентів. Людей, які виконують важливі гуманітарні програми. Валерій Скотний особисто привітав кожного з vip-гостей Фестивалю. Й список цей вражає. Весь тиждень поруч з нами були справді визначні особистості:

пан Яцек Ключковський, Посол Республіки Польща в Україні, з дружиною Євою Ключковською,
пан Ґжеґож Опалінський, Генеральний Консул Республіки Польща у Львові,
пані Анн Дюрюфле, Радник у справах культури Амбасади Франції в Україні,
пан Жером Уанпен, Директор Альянс Франсез у Львові,
пан Ґжеґож Ґауден, Директор Інституту Книжки у Кракові, з дружиною,
пан Єжи Онух, Директор Польського Інституту в Києві,
пані Евеліна Лєндзьошек, представник Міністерства Закордонних Справ Республіки Польща,
пан Кшиштоф Савіцький, представник Міністерства Закордонних Справ Республіки Польща,
пан Яцек Жур, Консул Генерального Консульства РП у Львові,
пан Адам Міхнік, головний Редактор «Газети Виборчої»
пан Михайло Швед, представник Міністерства культури і туризму України,
Ґжеґож Юзефчук, Голова Товариства Фестиваль Бруно Шульца в Любліні, художній директор Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца в Дрогобичі,
професор Міхал Павел Марковський (Польща, США),
Мирослав Маринович (Львів),
професор Яцек Курчевський (Польща),
професор Генрик Сєвєрський (Бразилія),
професор Теодозія Робертсон (США),
професор Лайош Палфалві (Угорщина),
професор Кріс ван Гойкелом (Бельгія),
доктор Тереса Панас з дочкою Мартою Панас (Польща),
доктор Анджей Нєвядомський (Польща),
науковець Аріко Като (Японія),
Наталка Римська, есеїст, перекладач (Львів),
Амір Ґутфройнд, письменник (Ізраїль),
Барух Бренер, режисер (Ізраїль),
Мірко Деміч, письменник (Сербія),
Драґан Бошкович, письменник (Сербія),
Іван Шамія, поет (Хорватія),
Ігор Клєх, письменник (Росія),
Богдан Трояк, письменник, поет (Чехія),
Ян Гончаренко, письменник (Голландія),
Лоренцо Помпео, перекладач (Італія),
Наталя Бельченко, поет, перекладач, науковець (Київ),
Андрій Павлишин, перекладач, публіцист (Львів),
Дем’ян Фаншель, поет, есеїст (Стрий-Кьольн),
Ґабор Кьорнер, науковець, перекладач (Угорщина),
Ян Пешек, режисер, актор (Польща), з дружиною,
Збіґнєв Роля, режисер, актор (Франція),
Кшиштоф Хвалєба, гравер (Польща),
Тадеуш Мисловський, художник (США),
Бартоломей Міхаловський, художник (Польща),
Маріуш Джевінський, художник (Польща),
Пйотр Луц’ян, художник (Польща),
Славомір Мажец, художник (Польща),
Станіслав Ожуґ, художник (Польща),
Аліна Скіба, художник (Польща),
Зиґмунт Пйотровський, художник (Польща),
Луціан Демідовський, фотограф (Польща),
Макс Скшечковський, фотограф (Польща),
Роберт Худзинський, фотограф (Польща),
Ельжбєта та Лєх Цваліни, представники Товариства Фестиваль Бруно Шульца в Любліні (Польща),
Александра Зіньчук, секретар Товариства Фестиваль Бруно Шульца в Любліні (Польща).

Промовляв на церемонії відкриття ІV Шульцівського Фестивалю також представник Міністерства культури та туризму Михайло Швед, який зачитав привітання від Міністра Михайла Кулиняка (теж знаковий момент, адже вже й Україна обличчям повертається нарешті до важливої загальноєвропейської події в Дрогобичі). Яскраво й цікаво виступив Надзвичайний і Повноважний посол Республіки Польща у Києві Яцек Ключковський, який наголосив на тому, що Шульц зібрав разом тих, хто приїхав у Дрогобич задля вшанування його багатокультурності.

Дрогобицький міський голова Микола Гук ствердив, що в цивілізований світ ми ввійдемо саме з Шульцом. Є, підкреслив пан Микола, постаті визначні постаті західноукраїнські, є загальноукраїнські, а є такі, як Шульц, – фігури світового засягу. За словами мера, і зникла пам’ятна таблиця, і вивезений стінопис, ба навіть наші дороги, котрі так шокують гостей, – це теж Шульц. Той Бруно Шульц, якого ще недостатньо вшановує рідне місто. Однак, пообіцяв Микола Гук, будуть і монета, і марки, і конверти, присвячені дрогобицькому генієві Буде належне відзначення мистця 2012 року. До речі, вже дещо пізніше, у розмові з польською журналісткою Ельжбетою Прокопович пан Гук пообіцяв, що невдовзі на одному з дрогобицьких мережених ресурсів буде розміщено прозу Шульца. Й відтак можна буде подумати, аби твори Бруно Яковича стали в рідному його місті шкільною лектурою.

Після офіційного відкриття Фестивалю з інавгураційною промовою виступив знаний польський інтелектуал, історик, громадський діяч, колишній дисидент і в’язень сумління, головний редактор „Ґазети виборчої” Адам Міхнік. Лекція мала назву „Бруно Шульц – наша спільна спадщина”. Відтак відбулася дискусія за участю Мирослава Мариновича, Андрія Павлишина, Леоніда Тимошенка, Євгена Пшеничного. Переповідати текст пана Адама не будемо, позаяк найближчим часом видрукуємо інтерв’ю, яке польській гість дав нашій ґазеті.

По обіді в перший день Фестивалю Дрогобич просто потрясла моно вистава „Сцена для неіснуючого, однак можливого актора” Боґуслава Шафера у виконанні всесвітньо відомого Яцек Пешека з Польщі.

Та найбільше враження справив і приголомшив глядацьку залу концерт музичної групи „Кроке” (Краків), що виконує традиційну музику єврейських клезмерів. Майстерне, віртуозне виконання, проникливість мелодій, які виконувалися на концерті, багатьох присутніх змусили плакати. Цей концерт – одна з родзинок й найяскравіших подій цьогорічного Шульцфесту. Навіть не віриться, що такий потужний і знаний всій Європі гурт, у якого всі гастролі розписані задовго наперед, організаторам вдалося привезти до Дрогобича.

Завершився перший день ІУ Фестивалю Бруно Шульца прийомом, який дали у „Фата Моргані” Посол Польщі Яцек Ключковський з дружиною Євою.

Взагалі писати про нинішній Фестиваль вельми непросто: був він напрочуд насиченим і різноманітним. Ось, приміром, група „Малі інструменти” з Вроцлава. Незвична атмосфера, оригінальність, продуманість цілісності дійства, масштабні декорації, які насправді виявились музичними інструментами – все це обговорюють в місті дотепер.

Велике враження справила виставка малярства й фотоґрафії у колишньому палаці піонерів (вілла Яроша). Будівля, напівзруйнована, яка досі перебуває в стадії ремонту, на якійсь час ожила, зустрілися на виставці минуле та сучасне, геніяльна епоха Шульца й ми, нинішні, тієї епохи спадкоємці. А які мистці представлені на виставці – Пйотр Луц’ян, Маріуш Джевінський, Аліна Скиба, Станіслав Ожуґ, Бартоломей Міхаловський (одночасно його роботи та світлини американки Лолі Кантор було виставлено в синаґозі), Луціан Демідовський, Міхал Возняк, Макс Скшечковський та інші.

Цікавість викликала зустріч з ізраїльським письменником Аміром Ґутфройндом, чия творчість багато в чому інспірована прозою нашого ґеніяльного земляка, якому присвячено Фестиваль.

Знаменитий парижанин Збіґнєв в муздрамтеатрі показав моно виставу „Республіка мрій”, яка вразила глядацьку залу надзвичайною майстерністю самобутнього актора.

В приміщенні театру „Альтер” відбулася зустріч з відомим польським мистцем, котрий нині мешкає та працює в Сполучених Штатах Тадеушем Мисловьским. Художник та фотоґраф (його роботи можна було побачити в тому ж „Альтері”), автор емблеми нинішнього Шульцфесту розповів про своє бачення й сприйняття Шульца та його урочого міста.

Не можна не відзначити проект львівської громадської організації „Кіновізії” „ХХІ століття. Візії Бруно Шульга”, що відбувся на Театральній площі і який привернув увагу навіть тих дрогобичан, хто того вечора випадково опинився біля входу до театру імені Юрія Дрогобича. Принагідно зазначимо, що львів’яни та дрогобичани з „Альтеру” знайшли чимало спільних інтересів та точок дотику й нині розмірковують над проектами, котрі реалізовуватимуть разом.

Було чимало музичних концертів. З них найбільше вразили і гостей, і дрогобичан ансамбль традиційної музики Фундації „Музика кресів” (відбувся просто неба на тій же Театральній площі) і вроцлавського нурту „Карбідо”, який виступав в приміщенні синагоги.

З театральних подій слід відзначити ще виставу „Вулиця Крокодилів” Театру форми (Сцена пантоміми) з Вроцлава. Спектакль – глибокий, філософський, видовищний і максимально наближений до того, що і про що писав Бруно Шульц. Ця постановка – чи не найкраща, що зроблене на сцені за мотивами прози „винуватця” Фестивалю.

Відбулися в рамках Фестивалю літературні зустрічі з письменниками з різних країн. Їхні твори або інспіровані Шульцом, або ж дрогобицький автор повстає у них як герой. Мірко Деміч, приміром, оповів про свій роман „Бурштин, мед, горобина” (є надія, що невдовзі цей твір вийде в перекладі українською). Цікавим був виступ першого перекладача текстів Бруно Шульца російською львів’янина з Москви, відомого у Європі прозаїка Ігоря Клєха, який уже вдруге на Шульцфесті. Познайомилися учасники Фестивалю й з такими непересічними літераторами як Драґан Бошкович з Сербії та Ян Гончаренко з Нідерландів.

В рамках ІV Міжнародного Шульцівського Фестивалю пройшла й зустріч перекладачі творів Шульца. Ґеоґрафія цього зібрання була вельми широкою – Бразилія, Італія, Росія, Угорщина, Австрія, Франція, Данія…

Ще ширшою була ґеоґрафія міжнародної наукової конференції, присвяченої шульцівським інспіраціям в літературі, позаяк у ній взяла участь полоністка з Японії Аріко Като. З цікавими доповідями тут виступили Єжи Яжембський з Кракова, угорець Лайош Палфалві, львівський філолог-сербіст і перекладач Алла Титаренко, дрогобичанка Віра Меньок, Київська дослідниця Наталка Римська, Дорен Дауме з Відня, парижанка Малґожата Сморонґ-Ґольдберґ та інші.

Що ж до ще не згаданих нами заходів і подій у рамках художньої частини Шульцфесту, варто відзначити перформенс з глибинним філософським змістом знаменитого Владка Кауфмана зі Львова, що відбувся на подвір’ї будинку Яроша.

Важливим видається те, що національно-культурні обрії Фестивалю постійно розширюються. На нинішньому Шульцфесті – уперше – була представлена російська поезія. В приміщенні театру „Альтер” відбулася зустріч з дивною, напрочуд глибокою поеткою Наталею Бельченко, яка ще й київський часопис „Ар’єрґард” презентувала (останнє, шульцівське, число вийшло напередодні Фестивалю). Новий струмінь привнесло перебування талановитої киянки на Фестивалі. Коли ж говорити про автора, то нинішній Шульцфест для нього пройшов під знаком саме з Наталею Бельченко.

Читав свої вірші й тонкий майстер слова з Кьольну Дем’ян Фаншель, котрий відтепер має чимало нових прихильників і читачів в Україні та Польщі. Приємно, що, до певної міри”, до участі Наталі Бельченко та Дем’яна Фаншеля у фестивалі долучився „Майдан”.

Справжньою сенсацією стала прем’єра студентського театру „Альтер” науково-інформаційного полоністичного центру педагогічного університету „Справа 82100”, інспірованої „Весною” Бруно Шульца. Це – найкраще в усьому доробку молодого колективу, який давно вже потребує більшої уваги з боку міста та його мешканців.

В останній день гурт „Карбідо” та Юрій Андрухович презентували (й водночас закривали як народжений саме в Дрогобичі) проект „Цинамон” з додатком „Індії”. Це було геніальне дійство, вірші є та мелодекламація у виконанні Юрія Андруховича вражають безмежно. Виступ Майстра з „Карбідо” супроводжував цікавий, доволі насичений відеоряд. Цей мультимедійний проект – спільна праця ві-джей групи „Куб” та творчої групи „Артполе”. Остання здійснила зйомки матеріалу, а монтаж та віджеїнґ здійснила івано-франківська ві-джей група „Куб”, котра свого часу створювала відеоряд для попереднього альбому Юрія Андруховича „Самогон”. Попри інше зазначимо, що хлопців з Франківська зацікавила наша ґазета, яка є однією з улюблених в Юрія Андруховича і з якої, за його словами, письменник починає день.

Чудово, як завше, й уперше на такій великий сцені виступив Альфред Шраєр з Левом Лобановим та Тадеєм Серваткою. Їхній спів і музику глядач сприйняв на „ура”.

Завершився ж Фестиваль традиційно – походом зі смолоскипами шульцівським місцями. Й на кожній станції звучали фраґменти прози дрогобицького ґеніяльного самітника.

Організатори Фестивалю зробили все для того, що би цей Фестиваль став явищем справді європейського рівня та засягу. Важко навіть уявити скільки зусиль та нервів витратили на це Віра Меньок і Ґжеґож Юзефчук з помічниками. На подяку й гратуляції заслуговує наш музично-драматичний театр, котрим керує Микола Ігнатенко. Саме його старанням в театрі, де ще триває ремонт, було облаштовано дві –велику й малу – сцени для того, аби заходи Шульцфесту пройшли успішно.

Що ж, прощавай Четвертий! До зустрічі V ювілейний Міжнародний Шульцівський фестиваль…

Леонід Гольберг

Джерело: Майдан

Leave a Reply