Свій до свого по своє

Представники влади і бізнесу думали, як допомогти один одному у час кризи 9 липня на базі «Центру енергозбереження та альтернативної енергетики» відбувся круглий стіл під назвою «Свій до свого по своє». Ініціатором його проведення виступив перший заступник міського голови Дрогобича Петро Суда, ідею охоче підтримали голова товариства «Юрій Дрогобич», засновник Центру енергозбереження Володимир Кондзьолка та начальник відділу економіки міськради Ростислав Росоха.

P7090017За умовним круглим столом зібралися керівники підрозділів міської влади, які є розпорядниками бюджетних коштів, керівники підприємств, представники малого та середнього бізнесу, підприємці. Метою зібрання була спроба налагодження співпраці між усіма ними, керуючись принципами економічного націоналізму. Йдеться про надання переваги товарам і послугам свої виробників, у даному випадку Дрогобича та регіону.

P7090019Хід зустрічі показав, що в цьому справді існує потреба. Адже як виявилося, багато із присутніх у залі засідань не знали, що в Дрогобичі є виробники високоякісних піноблоку, пінопласту, фарби, унікальних присадок до паливо-мастильних матеріалів і бітуму тощо. За словами Петра Суди, у кризовий період треба максимально залучати до виконання робіт і надання послуг у бюджетній сфері саме дрогобицькі підприємства. Це не лише дозволить повернути частину грошей назад до бюджету у вигляді сплачених податків, а й дасть роботу і зарплату місцевим мешканцям, підтримає фінансове становище наших виробників. Наприклад, щоб допомогти вижити меблевому підприємству «Карпати» УТОГ відділ освіти міг би замовити там виготовлення шкільних парт, а не закуповувати їх де інде.

P7090027 copyНа машинобудівному заводі влада вже замовила виробництво каналізаційних люків та решіток дощової каналізації. До ремонтних робіт залучають дрогобицькі будівельні організації, що зараз, на жаль, переживають не найкращі часи. При цьому добре було би закуповувати фарбу на ВАТ «Дрогобицька фарба», яка сьогодні працює за технологіями відомої хорватської фірми.

Окрім того, Петро Суда хотів би щоб місцеві підприємства і підприємці тісніше співпрацювали між собою і проведення такої зустрічі – один із перших кроків до цього. Володимир Кондзьолка додав, що владі необхідно активніше інформувати про перелік робіт і послуг, які планують закуповувати за бюджетні кошти – через інтернет-сайт міськради, місцеву газету «Галицька Зоря», щоб про це знали якомога більше місцевих підприємств і підприємців. А при формуванні конкурсних умов визначальним критерієм вибору переможця має бути не тільки найнижча ціна, слід враховувати й те, що підприємство є місцевим, готове надати гарантію на свою роботу тощо. Разом з тим, пан Кондзьолка переконаний, що підприємці і підприємства регіону повинні працювати над підвищенням якості своїх послуг, подавати до участі у тендерах гнучкі цінові пропозиції. Щоб сприяти розвитку малого і середнього бізнесу в місті великі промислові підприємства мали би замовляти дрібні послуги та витратні матеріали у Дрогобичі.

P7090030Згодом своє бачення теми «Свій до свого по своє» розповідали інші учасники зустрічі – представники відділів освіти (Руслан Гуняк), охорони здоров’я (Андрій Шевкенич), управління капітального будівництва (Василь Бохонок). Усі вони говорили, що вже давно співпрацюють із місцевими підприємствами, однак часто мають до них претензії щодо якості і термінів виконання робіт, особливо будівельно-ремонтних. Разом з тим, не всі товари чи послуги можна замовити в Дрогобичі. Наприклад, придбання дорогого медичного устаткування чи великих обсягів медичних препаратів. Своїми міркуванням поділилися також начальник ЦЕЗ №2 ЛД ВАТ «Укртелеком» Мирон Карп’як, голова Спілки підприємців Стебника Богдан Уневич та директор КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала.

Пан Шагала, зокрема, повідомив, що незабаром розпочнеться реалізація проекту реконструкції водопровідних мереж та заміни насосного обладнання на енергозберігаюче у плані реалізації проекту Світового банку. Однак навряд чи дрогобицькі фірми зможуть взяти участь у конкурсі на виконання робіт, оскільки у нас немає постачальників промислового насосного обладнання і потужного підприємства з прокладання комунікацій.

Керівник Дрогобицької виправної колонії №40 розповів, що там можна замовити виготовлення різноманітних металевих і кованих вироби за помірними цінами. Окрім того, у колонії випікають смачний хліб і готові його постачати у магазини міста. А щоб люди більше знали, що саме виготовляють у ДВК №40, там планують організувати невеликий виставковий зал зі зразками продукції.

Цікаву історію розповів керівник науково-виробничої компанії «Галичина» Зіновій Ільницький. Підприємство розробляє, виготовляє, випробовує і запускаємо у серійне виробництво нові види нафтохімічних продуктів, а також автохімію. Серед них – унікальні присадки до асфальту, які підвищують коефіцієнт щеплення бітуму зі щебенем. Якщо у звичайному асфальті показник щеплення становить близько 20%, то з присадками майже 100%. Відповідно, дорога з таким покриттям простоїть у кілька разів довше. Цю присадку у НВК «Галичина» закуповують дорожники з різних обласних центрів України, навіть іноземні фірми.

Натомість міський голова Дрогобича на пропозицію підприємства придбати продукцію відповів відпискою, мовляв про існування такого підприємства знаємо, пропозицію матимемо на увазі. Хоч, за словами пана Ільницького, щоб відремонтувати усі дороги у місті потрібно лише дві бочки тієї присадки. Врешті-решт керівник НВК «Галичина» вирішив безкоштовно надати продукцію місту – лише б нарешті якісно відремонтували дороги. Все одно не беруть. Тоді Зиновій Ільницький запропонував присадку стрийській дорожньо-ремонтній фірмі «Магістраль», яка працює і в Дрогобичі. Стрияни охоче її взяли, пообіцяли випробувати й успішно це зробили. Але у Стрию… «Тому говорячи про співпрацю, влада мала би також робити зустрічні кроки, сприяти місцевому бізнесу», – резюмував п.Ільницький.

Ще один непривабливий приклад навів керівник «Дрогобичводоканалу» Роман Шагала. На Дрогобиччині є 5 асфальтових заводів, проте жоден з них не працює. Тож асфальт для ліквідації розкопів на дорогах водоканал змушений купувати у Стрию чи Пустомитах. На завершення більш ніж двогодинної зустрічі Володимир Кондзьолка запропонував проводити такі круглі столи щомісяця, щоб їхні учасники змогли почути один-одного, висловити взаємні претензії і пропозиції. Варто також розробити інформаційний проект «Свій до свого по своє», подумати про пільгові умови для розміщення реклами місцевих малих і середніх підприємств, аби дрогобичани були обізнані, яку продукцію і послуги виготовляють і надають наші підприємства. А лейтмотивом цієї цікавої і корисної зустрічі могли б стати слова російського поета-пісняра Булата Окуджави: «Возьмемся за руки, друзья, чтоб не пропасть поодиночке!».

Ярослав ГРИЦИК

Leave a Reply