Нас позбавляють змоги вибрати тих, кого ми хочемо

Прийнятий з подачі регіоналів закон про вибори до органів місцевого самоврядування ставить хрест на демократії. Про яке місцеве самоврядування можна говорити, якщо право висувати кандидатів у депутати і на посаду міських голів мають виключно партії. І це в той час, коли у партіях є лише три відсотки населення, тобто меншість диктує умови більшості, і ми це маємо називати демократією. Іншими словами, абсолютна більшість українців буде позбавлена змоги висувати, а, значить, і обирати депутатів і міських голів.

Щоправда, нам обіцяють, що 50 відсотків депутатів піде по мажоритарних округах. Але ж всі розуміють, що після виборів на них почнеться своєрідне полювання тих, хто виграв. Немає жодної гарантії, що абсолютна більшість мажоритарників не спокуситься на привілеї й не примкне до більшості.

Своє слово мав би сказати Конституційний суд України. Але нині його очолює ставленик Віктора Януковича, так що сподіватись на справедливість у цьому питанні не доводиться. Порушення конституційних прав громадян для багатьох в Україні стало порожнім звуком.

Деякі партії за рахунок висунення депутатів і мерів мають намір не лише підняти свій рейтинг, а й суттєво поповнити касу – якщо не партійну, то принаймні особисту керівників тієї чи іншої політичної сили.
Всі також розуміють, що визначальну роль відіграватиме Партія регіонів. На Сході й Півдні України, а подекуди і в Центрі це будуть фактично однопартійні вибори на зразок Комуністичної партії в радянські часи. Інша ситуація на Заході нашої держави. Тут висунення кандидата в депутати чи в міські голови може зіграти злий жарт з претендентами на булаву. Проте вже сьогодні багато з них проторюють стежки до регіоналів. Формально їх висуватимуть інші партії, але “дружба” з регіоналами дасть можливість доступу до необмежених фінансових ресурсів. Звичайно, доведеться ділитися на відкатах, але й собі, коханому, дещиця дістанеться.

Як стало відомо з достовірних джерел, у Львові на зібранні обласної організації Партії регіонів прийнято рішення підтримати на виборах у Дрогобичі Олексія Радзієвського, у Бориславі – Івана Удовенка. По Стебнику вирішили нікого не підтримувати, по Трускавцю питання залишається відкритим.

Підтримка Олексія Радзієвського виявилася несподіванкою для багатьох. Проте в Партії регіонів зібралися не мрійники, а прагматики. Вони розуміють, що рейтинг Олексія Радзієвського у Дрогобичі є найвищим серед імовірних кандидатів на міського голову. Тому тим партійцям, які фактично змістили прихильників Олексія Радзієвського у Дрогобичі, доведеться працювати на нього. Партійна дисципліна у Партії регіонів є суворою, і багатьом доведеться наступити на горло власній пісні, аби агітувати за того, кого ще вчора ганили. Для самого Олексія Радзієвського це може бути мінусом, тим паче, що є чимало інших партій, які можуть його висунути.

У Трускавці регіонали все більше схиляються до кандидатури Лева Грицака, але все залежить від нинішнього мера. Офіційна підтримка регіоналів не додасть йому рейтингу.

Факт підтримки Івана Удовенка у Бориславі ще ні про що не говорить. Це явно програшний кандидат. В останній момент можуть відбутися зміни, і тоді регіонали підтримуватимуть більш рейтингового кандидата Михайла Лазара (але чи потрібно це йому?) або відвертого ставленика Києва Ігоря Копача.

А ось факт непідтримки Ігоря Сушицького у Стебнику є вельми красномовним. Цей член Партії регіонів є теж непрохідним кандидатом. Основна боротьба на виборах розгорнеться між Петром Старосольським і Василем Пецюхом. Не виключено, що нашоукраїнець і рухівець домовляться між собою, і хтось зніме свою кандидатуру на користь іншого, аби стати першим заступником. Важко повірити, щоб їх перекупили регіонали. Це легко вони можуть зробити з Романом Калапачем, який готовий і без мила залізти самі знаєте куди.

Анатолій ВЛАСЮК

Leave a Reply