Чи буде взимку тепло в трускавецьких оселях?

У Трускавці тривають політичні баталії. Хоча до офіційного старту передвиборчої кампанії залишився ще місяць, в місті-курорті, здається, вона вже давно розпочалась.

Останнім часом каменем спотикання виявилась так звана газова проблема. Суть її зводиться до того, що міський голова Трускавця Лев Грицак пропонує взяти кредит у банку для покриття майже п’ятимільйонної заборгованості за газ задля вчасного початку опалювального сезону. Натомість його опоненти проти такого рішення, мотивуючи це тим, що не видно механізму погашення кредиту та є ще чимало невикористаних резервів.

Хто правий у цій ситуації? І чи не залишаться трускавчани крайніми у цій суперечці, адже зрозуміло, що мова йде не стільки про газ, скільки про булаву міського голови Трускавця?

Ми намагалися вислухати точки зору опонентів і зробити свої висновки.


Напередодні сесії міської ради, де мало бути вирішене це доленосне питання, міський голова Трускавця Лев Грицак звернувся до мешканців міста і депутатів.

У ньому наголошується, що за минулий опалювальний сезон комунальне підприємство Наше місто забезпечило Трускавець не лише теплом, а й гарячою водою (у Львівській області гаряча вода для населення подавалася тільки у Львові та в Трускавці). Проте це підприємство, як й інші подібні в усій Україні, стали планово-збитковими. Економічна криза зменшила платіжну спроможність населення, і мешканці Трускавця в загальному стали гірше розраховуватися за надані послуги. Станом на 1 липня 2010 року борг населення перед КП Наше місто перевищує 4 мільйони гривень. Ще більше одного мільйону підприємству винні з міського бюджету.

Постало питання: як стягнути в короткий час заборгованість з населення, яке потерпає від безробіття, низьких зарплат, росту цін? Забирати квартири, виселяти людей, продавати їх майно? Чи, може, не гасити борги, не купувати газ, залишити людей напризволяще? – задає мер риторичні запитання. – Міська влада повинна взяти на себе відповідальність за громадян з низькими доходами, безробітних і тих, що опинились в скрутній життєвій ситуації. Місто має заплатити за них за газ. І коли держава почне виходити з кризи, коли рівень життя людей покращиться, отримати ці кошти назад.

Лев Грицак переконаний, що для своєчасного одержання ліміту газу на новий опалювальний сезон потрібно борг погасити в найкоротші терміни, і єдиним виходом з цієї ситуації є одержання кредиту.Позиція у вирішенні питань теплопостачання міста, кредиту для закупівлі газу є екзаменом на зрілість політичних сил, депутатського корпусу, на здатність взяти на себе відповідальність у важкий для країни і міста час”, – вважає міський голова.


Ми чітко розуміємо, що, передаючи в заставу те чи інше майно, не зможемо повернути кредит”


Напередодні сесії я вирішив взнати точку зору в знаних депутатів Трускавецької міської ради – Євгена Юника та Ігоря Пілька.

Ось що каже почесний голова Благодійного фонду “Трускавчани”, головний лікар бальнеологічної лікарні №1 Євген Юник:

Трускавець винен 5 мільйонів, з них чотири припадає на населення. Хоча, зробивши аналіз, ми приходим до висновку, що немає цих чотирьох мільйонів боргів за минулий рік, тому що населення сплатило більше, ніж 80 відсотків. Ці борги є боргами минулих періодів. Але виникла ця ситуація за рахунок бездіяльності влади, бо з боржниками треба було розбиратись і в минулі роки, і цього року, а не чекати, коли смажений півень клюне в одне місце. У міського голови виникла ідея закрити цю діру по теплопостачанню за рахунок поповнення статуту КП “Наше місто”, тобто взяття кредиту міською владою. Але не вирішимо навіть частково цю проблему! Ми чітко розуміємо, що, передаючи в заставу те чи інше майно, не зможемо повернути кредит. При цій міській владі комунального майна практично вже не залишилось, є нуль, і хочуть передати або колишню дитячу лікарню, або ЖЕК, або щось від КП “Наше місто”. Ці об’єкти і кошти будуть практично віддані чи прихватизовані, будем говорити грубо. Тому, розуміючи цю ситуацію, ми говоримо до міського голови, що якщо берете щось у кредит, то покажіть шляхи його повернення. Відповіді не можемо отримати вже упродовж двох місяців. Тому що шлях від продажу чи землі, чи комунального майна веде в нікуди. Розпродати, а потім проїсти і закрити таким чином всі свої недоробки – це одне, а ось як знайти шляхи поповнення міського бюджету, над цим міський голова не задумується. І інших шляхів як шляхів кредиту або продажу чогось він не бачить. Це говорить про недалекоглядність, з одного боку, а з іншого, ми бачимо, що влада на сьогоднішній день запустила комунальне господарство, запустила інфраструктуру міста. Тому що ми не маємо ні доріг, не маємо води, про гарячу воду мова вже навіть не йде, а ось зараз з подорожчанням оплати за газ, за теплопостачання ця проблема ще більше ляже на населення. І в черговий раз ми маємо плакання, і вмовляння, і биття на совість, на мораль. Це, з моєї точки зору не те що неетично, а якось навіть виглядає досить неприємно. Тому нехай міський голова шукає інші шляхи погашення цих боргів, змушує платити боржників, для цього є дієві механізми, закон про місцеве самоврядування, нехай звертається до суду, вирішує це питання. За кредит я не голосуватиму, тому що вважаю, що це просто бездіяльність. Використання навіть того самого бюджету розвитку повинно йти на розвиток міста, а не на закривання тих чи інших промахів, які виникають за рахунок неправильної діяльності влади.

Євгене Володимировиче, а таке практичне питання. Якщо борги не будуть сплачені, то що, Трускавець може залишитися без газу?

Я думаю, що вихід із ситуації завжди знайдеться. Не обов’язково брати кредит. Для цього потрібно закочувати рукави, підніматися з місця і починати працювати. І працювати інтенсивно – і не тільки в плані тому, щоб перекрити цей борг, а в плані того, що треба утепляти теплотраси, бо труби голі йдуть по підвалах, вже не кажучи, що труби лежать голі в землі, і зимою навіть трава росте по цих теплотрасах. Є й інші речі, які треба робити. Дахи треба ремонтувати, через які втікає тепло. Якби ж то робилися хоч якісь кроки! Знаєте, сьогодні ми вступили в останній місяць літа і бачимо, що ситуація з місця не зрушується.


Обов’язком міського голови є розв’язувати проблеми міста, в тому числі й забезпечення газом”


А ось точка зору Ігоря Пілька, лідера фракції “Наша Україна” у Трускавецькій міській раді:

Якщо брати формальну сторону справи, то міська влада, міський голова, коли звертався на попередній сесії про надання дозволу на отримання кредиту, не готовий був сказати депутатам елементарні речі. Насамперед за рахунок яких джерел кредит буде погашатися? На яких умовах кредит буде отриманий? І тому мною ще раніше було запропоновано наступні кроки.

Перш за все, я звернувся до міського голови (на жаль, моя думка була викривлена потім), зробити інвентаризацію земельних ділянок, які передані в оренду суб’єктам підприємницької діяльності. Тобто люди вклали гроші, отримали ділянки і чекають до кращих часів, щоб їх перепродати, отже, брали землю в оренду для того, щоб мати копійку на чорний день. Треба виявити такі земельні ділянки, на яких не ведеться будівництво, бо це наше міське майно, яке неефективно експлуатується, і продати їх через аукціон.

Друга пропозиція, теж викривлена і спотворена міським головою, полягала в наступному. Ті, хто отримав землю, отримав можливість будуватися, повинні вносити кошти в розвиток інфраструктури міста. Так ось, є структури, які вносили досить серйозні кошти. Для прикладу назву підприємство “Валган”, яке внесло значні кошти на розвиток міста ще до вводу в експлуатацію будинку, тобто з них отримали за повною програмою. Разом з тим є багато підприємств, які отримали земельні ділянки, які побудувались, які отримують гроші з Трускавця, і нічого не вносять, нічого не віддають місту. Хіба це нормальна річ? Людина отримала землю, людина отримала можливість будуватися, людина отримала можливість заробляти гроші – і відповідно є встановлений законом механізм по кооперуванню коштів на розвиток інфраструктури міста, де вона повинна внести свою частку в розвиток інфраструктури. Я на останній сесії щодо цього дав запит, підтриманий депутатами. Сподіваюсь, що це буде об’єктивна інформація відносно того, хто які кошти вніс на розвиток інфраструктури міста, і мені здається, що це є найбільш реальне джерело, тому що кредит треба віддавати. Сьогодні влада не знає, як його віддавати, за рахунок чого його віддавати.

– А чим практично це може закінчитись? Ось якщо не будуть знайдені кошти, щоб проплатити ці борги, 5 мільйонів, то Трускавець може залишитись без газу на зимовий період?

– Знаєте, дуже часто міський голова перекладає проблему виконавчої влади на депутатський корпус. Зокрема положення про внесення коштів на розвиток інфраструктури міста розроблено нашою фракцією ( депутат Петро Шумін), і з великими трудами, з великими потугами воно було прийняте на сесії. Щонайменше, за нашими оцінками, тільки минулого року ми втратили 4 мільйони через те, що своєчасно не прийняли таке положення. Це ж робота виконавчої влади подавати такі документи, щоб наповнювати бюджет міста. А зараз підприємцям, наприклад, які мають земельні ділянки, подається інформація: Пілько хоче забрати у вас землю, щоб вирішувати проблеми міста. Насправді Пілько хоче одного: щоби всі були у рівних умовах. Є люди, які вносять у місто кошти, інші матеріальні блага, а є такі, які нічого не вносять, а разом з тим отримують. Ось моя пропозиція зараз міському голові переглянути, хто що в місті побудував, на якій підставі їм надавалися земельні ділянки, на якій основі дозволено будівництво, і за введення в експлуатацію об’єктів ці люди повинні заплатити місту, щоб у нас не було “правильних” і “неправильних” фірм, не було “рідних” і “нерідних”. Ось єдиний принцип, якого наша фракція вимагає від голови, щоб він був дотриманий стосовно суб’єктів підприємницької діяльності.

– Ігоре Федоровичу, а за той час, що залишився, чи не буде так, що перекриють газ Трускавцю, і міський голова просто не встигне ті гроші зібрати?

Обов’язком міського голови є розв’язувати проблеми міста, в тому числі й забезпечення газом. Поки у нас було достатньо земельних ділянок і об’єктів нерухомості, які ми могли продати, ситуація виглядала безхмарною. Але, на жаль, ці ресурси практично вичерпані. Ми дійшли до того, що нам пропонують віддати у заставу частину корпусу міської лікарні. Ми попереджали, що нереформоване КП “Наше місто” – це міна сповільненої дії: скільки не кидай туди грошей, буде мало. Зараз я думаю, що міський голова має зібрати тих підприємців, які не заплатили свого часу на розвиток інфраструктури міста. Я категорично проти отримання кредиту, якщо невідомо, яким чином ми будемо його віддавати. В мене взагалі складається враження, що ніхто й не думав, як віддавати цей кредит, бо ні міський голова, ні представники КП “Наше місто” так і не сказали, за рахунок чого будуть це робити. Це майно просто попливе в руки банку, який буде надавати цей кредит. Тому цілком зрозуміла наша позиція: міському голові треба попрацювати з тими фірмами, які мали пільгові умови і не платили гроші на розвиток інфраструктури міста, треба щоб вони це зробили, і ми могли заплатити за газ.

Так само як я не дочекався відповіді на мій запит стосовно того, коли прозвучала інформація про арешт Преснера, заступника міністра екології. Він у Трускавці отримав земельну ділянку. Так ніхто і не відповів, за які заслуги йому вдалося отримати земельну ділянку. Я попросив міського голову назвати прізвища посадовців, які отримали у Трускавці земельні ділянки, не маючи жодного стосунку до міста. Адже зрозуміло, що люди, отримавши земельні ділянки, стають багатшими на десятки тисяч доларів.


І цілком, і дуже вірогідно, що можуть початися ранні холоди”


Як і слід було очікувати, сесія не прийняла рішення щодо взяття кредиту на погашення боргу за газ.

Прокоментувати ситуацію я попросив міського голову Трускавця Лева Грицака:

– Депутати, які утримались чи голосували проти, не дали відповіді на те, яким чином закупити газ. Вони вказують на недоліки міського голови і абсолютно не говорять про те, яким чином це зробити. Чи якщо говорять, то називають такий шлях до цього, який є тривалим, на багато років. Адже як можна забрати земельну ділянку в людини – чи в того ж Преснера, чи в іншого, на яких підставах? Навіть якщо є підстави, що людина несвоєчасно освоює цю ділянку чи ще щось, то це треба було би доказати в суді, а суди – це рік, два, а, може, й більше. Потім, як пропонує Ігор Пілько, цю ділянку треба продати на аукціоні. Це ще, як мінімум, півроку або й рік підготовки до цього. Тобто свідомо підміняється вирішення питання одержання кредиту на термінову закупівлю газу до опалювального сезону, до якого залишилося півтора-два місяці, на якісь інші нереальні пропозиції. Це вони дуже добре розуміють, і ці пропозиції розраховані на слухачів, які не орієнтуються в цих проблемах. Тільки завдяки майстерності, риториці цих осіб, а це вони вміють робити, намагаються переконати мешканців у своїй правоті.

– А що стосовно земельної ділянки Преснера та інших ділянок, які Ви буцімто незаконно надали?

– Відносно Преснера. Який стосунок до газу має арешт Преснера? Так, якщо він зробив такий проступок чи злочин, коли це буде доказано, то він винен, але при чім тут одне до іншого? Звернулася його дружина. Я особисто ніколи не ставив питання надання в оренду земельних ділянок у залежність від якоїсь винагороди. Навпаки, з моїм приходом на посаду міського голови я зробив інвентаризацію, ну, може, неповну, але максимум, що потрібно було, і з великим задоволенням намагався переконати депутатів роздати ці земельні ділянки в оренду для того, щоби збільшити надходження до загального бюджету міста. Це було в моїй програмі. Я тільки вдячний тим людям, які спочатку брали, а потім ще й викуповували ці земельні ділянки, тому що це є наповнення міського бюджету. Так само і Преснер. Ми нікому не заперечували. Заперечували це вже в останній каденції деякі політичні сили, не буду їх називати, ставили питання голосувати за виділення земельних ділянок чи ні. Мені запам’ятався вислів одного нашого сумновідомого депутата: “Наша фракція голосувати за виділення цієї земельної ділянки не буде, тому що до нас не підходили”. Я ж зі свого боку фактично навіть не вникав, хто там, які питання, чиї ділянки будуть розглядатися про надання ким, кому, що це за люди, і так далі. Я про це практично завжди взнавав тільки на сесіях. Ну, не без того, що до мене хтось звертався із знайомих: ось там у мене буде проходити це питання.

По-людськи?

– Та не те що по-людськи. Я як посадова особа зацікавлений у тому, щоби земельні ділянки освоювались, поступали кошти у міський бюджет, щоби розвивалась інфраструктура міста на цій основі. І ми маємо завдяки цьому хороші результати сьогодні, що в Трускавці інфраструктура переважає серед інфраструктур інших міст обласного значення.

Леве Ярославовичу, але сесія все-таки прийняла негативне рішення. Як Ви до цього ставитеся, як тепер будете розв’язувати цю проблему?

Так, негативне рішення, в загальному негативне. Я думаю, що це питання в будь-якому випадку треба буде вирішувати, і воно вирішиться. Не може бути такого, щоби ми зірвали опалювальний сезон. Звичайно, ці люди зацікавлені в цьому, тому що практично по всіх соціологічних дослідженнях я на сьогодні маю перевагу перед іншими претендентами на міського голову. І опозиція дуже добре розуміє, що єдиним шляхом як зменшити цей рівень довіри – це є зрив опалювального сезону. І вони всіма шляхами намагаються перевести питання із закупівлі газу на негативи в роботі житлово-комунального господарства.

– А що, негативів нема?

Так, негативи є, вони були, є і будуть ще на багато років, хто б не був міським головою. І над цим треба працювати і майбутньому міському голові. І сьогодні я над цим працюю, ми реорганізуємо підприємство, змінюємо керівництво, але основне питання – це не допустити зриву, тому що сьогодні ми маємо надмірно високу температуру літню, а в загальному середньорічна температура не відхиляється, вона залишається сталою, якщо там на 0,2 градуса є підвищення, то це суттєво не змінює ситуацію. І цілком, і дуже вірогідно, що можуть початися ранні холоди, і вже на 15 жовтня може бути значно нижча температура, ніж 8 градусів, при якій вже обов’язково треба запускати опалення. І якщо ми цього не зробимо, то будемо мати катастрофу – і зі здоров’ям дітей, дорослих, старших людей, за це комусь треба нести відповідальність. І, власне, оцю відповідальність хочуть перекинути на міського голову. Але я думаю, що люди зорієнтуються. До мене прийшли з Асоціації інвалідів, Спілки ветеранів війни і праці. Вони протестують, душа їхня протестує проти того, що вони почули на сесії, що вони побачили, що депутати роблять. Однозначно, що на цьому не зупиниться реакція громадськості. Я думаю, що громадськість змусить тих людей все-таки по-іншому подивитись на вирішення цих проблем. До мене вже приходили депутати, які утримались чи не голосували за прийняття рішення про надання дозволу комунальному підприємству “Наше місто” для одержання кредиту. Вони висловлюються за перегляд рішення, бо іншого виходу нема. Вони ж кажуть: ми розуміємо, що іншого виходу, ніж одержання кредиту, нема. Це є цивілізований підхід до вирішення цього питання у всіх містах України. Це не те, що придумав Грицак чи ще хтось. Це рекомендує сьогодні уряд, міністерство житлово-комунального господарства, не тільки в цьому році, в попередні роки рекомендувало поповнити статутний фонд комунальних підприємств, які займаються виробітком і наданням тепла. А, бачите, – ось якісь свої меркантильні передвиборчі інтереси.

Ви вважаєте, що тут політична основа?

Звичайно. Однозначно.

Показати людям: нема газу, мер не зробив, його нема що обирати?

– У словах і діях депутатів ясно простежується, що мер за це несе відповідальність. І, виявляється, депутати тут ні при чому, житлово-комунальна комісія, яка повинна розглядати ці питання, яка повинна контролювати і реформування житлово-комунального господарства, роботу житлово-комунального господарства, вона ні при чому, тільки винен міський голова.

Добре, а якщо все-таки депутати на наступній сесії не приймуть цього рішення про кредитування? Якісь є ще запасні варіанти?

– Звичайно, є ще, і не один. Але я все-таки вірю, що депутати приймуть позитивне рішення.


можна під впливом емоцій та, може, ще чогось іншого втратити обличчя, репутацію, яку варто берегти як зіницю ока”


Вже після сесії й цих інтерв’ю мені потрапила до рук листівка, під якою стоять підписи членів Трускавецької міської асоціації інвалідів та Спілки ветеранів війни та праці Трускавця. У ній переважають емоції, але люди дійсно переживають за те, чи буде взимку тепло в їхніх домівках.

В інвалідів і ветеранів “склалося таке враження, що вже п’ятий раз поспіль депутати зібралися виключно для словесних баталій, образно кажучи – потовкти воду в ступі. Як і в попередні рази, не було жодних конструктивних реальних пропозицій, жодних зрозумілих мотивувань, чому ж вони, ті, кого обирав народ, тепер цей народ вирішили зрадити, залишити його напризволяще в складний момент.

Вони вважають, що “опозиція в Трускавці пішла іншим шляхом – затягування питання. Більше двох годин беззмістовних запитань та зауважень було витрачено, на нашу думку, тільки на те, щоб люди втомилися і після перерви більше на сесії не появлялися.

Пройшовшись” по окремих депутатах, люди все ж помітили, “що в окремих фракціях існують полярні думки щодо цього питання. І далі: “Батьківщина та Наша Україна не дали жодного голосу за це рішення, незважаючи, що саме з цих політичних сил постійно говориться про патріотизм та турботу про громаду Трускавця, про його престиж, імідж як курорту.

І убивчий висновок: “Подвійні стандарти та подвійна мораль з відвертим цинізмом проявилися саме 3 серпня (день проведення сесії – А.В.). Депутати, немов сп’янілі від спеки та власної безкарності, дозволили собі, на нашу думку, відверто познущатися з нас, простих мешканців Трускавця. Вважаючи себе якоюсь вищою кастою, недоторканими напівбожествами, вони плюнули нам у душу – своїми словами, діями, голосуванням. Їх не цікавить, щоб вчасно у Трускавці розпочався опалювальний сезон, їм байдуже, як далі розвивати господарку міста, як вирішувати комунальні та інші проблеми, вони діють за принципом Людовіка XV Після нас хоч потоп Дата 3 серпня 2010 року залишиться в історії Трускавця ганебною плямою, прикладом, як не слід поступати, як можна під впливом емоцій та, може, ще чогось іншого втратити обличчя, репутацію, яку варто берегти як зіницю ока”.

І все ж громада у Трускавці, як і в інших містах України, є не настільки організованою, аби влада (і міський голова, і депутати) служили їй, бо саме громада найняла їх на цю роботу. Тому Левові Грицаку доводиться сподіватися, власне, не на людей, а на тих же депутатів, які “передумають” і приймуть інше рішення. Опозиціонери вишукуватимуть інші способи, щоб і мера “завалити”, і обличчя перед громадою не втратити.

Сподіваюсь, що газова війна, яка плавно переходить у передвиборчу кампанію, не зірве опалювального сезону, і трускавчани матимуть узимку тепло у своїх оселях.


Анатолій ВЛАСЮК

Leave a Reply