Чому Азаров не любить дрогобицьких козаків?

Під час національних чи християнських свят, при відзначенні важливих подій у житті Держави та нашого міста на вулицях і майданах Дрогобича завжди можна побачити молодь або й статечних чоловіків у козацьких строях.

Не раз доводилося чути несхвальне: “Поперебираються як на вертеп. Хіба ж були у нас козаки?” чи: “Замість у козаків бавитись, ліпше б ділом зайнялись”. А проте чи самі оті буркотуни займаються ділом – нашим спільним Ділом? А козаки таки не цураються “перти плуга” національної справи, “перелоги орать”, викорінювати бур’ян безпам’ятства і байдужості з нашої ниви.

Згадаймо, що саме з нашого Підкарпатського краю, з Наддністрянщини, походять преславні Гетьмани всієї України Петро Конашевич-Сагайдачний та Марко Жмайло, герой Віденської битви Юрій Кульчицький. А наш славетний земляк Юрій Дрогобич був, як стверджує наукова розвідка Інституту історії України НАН України “Конституційний вимір української історії”, серед таких ідеологів козацьких конституцій як Мелетій Смотрицький, Касіян Сакович, Йов Борецький, Захарія Копистенський, Іпатій Потій, а також Гедеон Балабан.
Після століть нищення спочатку царською, а пізніше червоною Росією козаччини, козацького духу, затирання та спотворення в народній пам’яті самого образу козака Українське козацтво, відродившись у гетьманській Українській Державі та перетривавши на вигнанні часи новітнього бездержав’я, знову повстало з попелу і поширюється на всіх українських землях, включаючи й ті, що тим часом поза державними межами.
Що ж являє собою Українське козацтво в наш час? За визначенням Ради Українського козацтва при Президентові України, сучасне Українське козацтво не окрема козацька організація, а Всеукраїнський козацький рух. Представниками цього руху є нащадки козацьких родів, окремі громадяни, які вважають себе козаками, та козацькі громадські організації, які відстоюють національну козацьку ідею, сприяють захисту політичних, економічних, культурних та історичних досягнень Українського народу, беруть участь у забезпеченні духовного розвитку, фізичного здоров’я та високої моральності українського суспільства, використовуючи набутки багатьох поколінь своїх попередників. Українське козацтво об’єднує понад 700 козацьких організацій (юридичних осіб) чисельністю більше 300 тисяч осіб. Із них близько 40 організацій – міжнародні та всеукраїнські, більше 255 – обласні, 263 – районні (районні у містах) та 176 – міські.
Дрогобицьке козацтво належить до громадської організації “Міжнародний Союз козацтва”. Міжнародний Союз – бо він має представництва в Чехії, Польщі, Литві, в Америці, там, де є громади українських емігрантів, серед яких є козацькі нащадки.

На Львівщині ця козацька спільнота діє вже сім років і об’єднує близько півтори тисячі козаків, в основному молодих хлопців. У Дрогобичі та Дрогобицькому районі перебуває майже три сотні козаків.
Козаків часто запитують – чому вони цим займаються? Крім утвердження національних цінностей через відновлення історичної пам’яті та вшанування наших героїв, основним завданням вони вважають забрати з вулиці, від пияцтва і наркотиків, якомога більше молоді. Так, у Самборі діє спортивний курінь, де молодь займається різними видами спорту.

На сьогодні в більшості сіл Дрогобицького району діють курені козацтва. Майже в кожному селі є до двадцяти козаків. Серед найсильніших куренів можна назвати Підбузький, Опарівський, Новокропивницький і Довжанський.

На День Українського козацтва, що відзначається на Покрови, козаки прийматимуть поповнення своїх лав. Цього дня на площі Ринок у Дрогобичі присягу складуть майже півтори сотні майбут-ніх козаків.
Отже, чисельно організація зростає. Але якісне зростання, розвиток українського козацтва стримує відсутність відповідного законодавства. Козацький рух в Україні зараз діє виключно на підставі указів президента. Указом Віктора Ющенка від 4 червня 2005 року була створена Рада Українського козацтва при Президентові України. Ця рада об’єднує як реально діючі організації зі значною чисельністю, так і такі, що нікого, крім кількох засновників, реально не представляють. Знову маємо купу гетьманів, які не можуть чи не хочуть прийти до чогось спільного. Якби закон про козацтво, який би він не був, прийняли – це сприяло б об’єднанню козацтва і його розвитку. Але політики, політичні партії згадують про козаків лише перед виборами чи коли їм потрібна якась “патріотична масовка”. Коли ж козакам потрібна їх підтримка – то маємо те, що маємо.

Упродовж останніх п’яти років на Дрогобиччині – і в місті, і в районі – при проведенні козаками чи патріотичних заходів, чи спортивних змагань, чи при відзначенні Дня міста у Дрогобичі (козаки в цей день традиційно в центрі міста готують куліш і пригощають ним усіх охочих) – усі ці заходи відбуваються за підтримки осередку партії Християнсько-демократичний союз (ХДС). Козаки завжди відчувають підтримку – чи матеріальну, чи організаційну – лише цієї політичної сили.

Минулого 2009 року був проведений з’їзд козаків з цілої України в Олеському замку. Козаки долучилися до реставрації цієї визначної пам’ятки нашої історії, перлини нашої землі. Два місяці п’ятдесят козаків безоплатно працювали на реставрації стін замку, яка проводилась за кошти і при підтримці партії Християнсько-демократичний союз (ХДС). Підтримка ця вочевидь не випадкова, бо християнство і демократія – це ті засади, на яких постало українське козацтво, це ті цінності, які воно боронило упродовж своєї історії.
У липні цього року дрогобицьке козацтво брало участь в урочистому відзначенні у Сприні 66-річчя створення Української Головної Визвольної Ради, яка об’єднала всі національно-визвольні сили в єдиний фронт, щоб вибороти Українську самостійну соборну Державу. В серпні дрогобицькі козаки в Кульчицях вшанували урочистою сальвою своїх гармат відкриття пам’ятника славного козака Юрія Кульчицького, що порятував Європу від турецької навали.

Про сучасні поневіряння козаків красномовно свідчать такі факти. Законопроект “Про засади відновлення та розвитку українського козацтва, козацьких організацій та їх об’єднань”, поданий на розгляд Верховної Ради України Віктором Ющенком, не був прийнятий через бойкот голосування фракціями Партії регіонів та Комуністичної партії (фракція Блоку “Наша Україна – Народна самооборона”, до складу якого входила Партія Християнсько-Демократичний Союз, підтримала цей законопроект).

29 cічня 2010 року тоді ще кандидат у Президенти України Віктор Янукович підписав із Союзом козаків України “Військо Запорізьке” декларацію, що передбачала включення до бюджету положень, спрямованих на фінансування розвитку козацтва та створення при Кабінеті Міністрів України органу в справах козацтва. А вже 11 серпня 2010 року прем’єр-міністр Микола Азаров скасував Концепцію державної цільової національно-культурної програми розвитку Українського козацтва на 2009-2011 роки, метою якої визначалася “організація взаємодії органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, наукових установ та козацьких організацій у здійсненні заходів щодо відродження і розвитку традицій Українського козацтва, створення умов у суспільстві для забезпечення його загального розвитку”.

Отож як писав Борис Олійник:
Народ не візьмеш на макуху,
Він з оддаля розрізнить чин,
І хто є син його по духу,
І хто по духу сучий син.

Василь ПЕРЕБИЙНІС, козак

Джерело: Тустань

Leave a Reply