Молодь у владі: ризики демократії

Депутатами Дрогобицької міської та районної, Бориславської, Трускавецької, Стебницької міських рад стали молоді люди віком 20-30 років. Здебільшого вони представляють “Фронт змін” і “Свободу”. Омолодження депутатського корпусу може зіграти злий жарт з нерозвинутою демократією на Дрогобиччині.

Попри запал і юнацьку завзятість молоді фронтозмінівці й свободівці можуть тупо виконувати накази старших товаришів, які привели їх до влади, й приймати на сесіях потрібні рішення. Будемо мати своєрідний симбіоз комуністів і комсомольців, але вже на вищому витку спіралі розвитку, як і вчить філософія.

А оскільки старші товариші далеко від совєтського мислення не втекли, хоча помилково вважають себе якщо не націоналістами, то патріотами точно, то в депутатському корпусі вповні може запанувати так званий демократичний централізм, на якому будувалися взаємини всередині Компартії. Іншими словами, ніби демократія, але будь добрий виконувати вказівки з центру, себто тих самих старших товаришів.

У більшості випадків виборці голосували не за цих молодих людей, а за бренд політичної сили, яку вони представляють. Звичайно, спрацювали відпрацьовані російсько-жидівськими політтехнологами сценарії: ходити від хати до хати, давати гроші, продукти харчування, ліки й обов’язково літнім людям карточку, на якій був записаний номер партії у бюлетені, прізвища кандидатів на міського голову, депутата обласної ради, депутата міської ради. До речі, так діяли не лише представники, скажімо, “Фронту змін”, а й деяких інших політичних партій, – і теж в окремих моментах досягли успіху. Про підкуп виборців вони, звичайно, не говорять, хоча власне це і є класичний підкуп виборців, неприпустимий в Європі, до якої ми прагнемо.
Молодь здатна продукувати ідеї. Але під кожну гарну ідею потрібні гроші, яких завжди бракує. Звідси можливе доволі швидке розчарування молоді, яка не бачитиме результатів своєї праці не в далекій перспективі, а вже сьогодні. Тому й ходитиме на сесії, бо треба, бо так сказали старші товариші, але без реалізації власних ідей відверто нудьгуватиме.

Зацікавити молодь старші товариші, за власним прикладом, можуть різноманітними преференціями: земельними ділянками, посадами й таким іншим. Тобто знову може повторитися стара картина: прийшов до влади, аби щось урвати. Якщо зараз це говорити молодій людині, вона іронічно посміхатиметься або дасть тобі по пиці: мовляв, я не такий. А що ця ж молода людина скаже через два роки?

Чимало серед молодих депутатів маємо підприємців або тих, хто тимчасово не працює. Виникає логічна підозра, що ці люди прийшли до влади не за ідею, а тому, щоб лобіювати власні інтереси. Невже мери й обласні депутати від їхніх політичних сил їм у цьому не допоможуть? Якщо це станеться, матимемо серйозний конфлікт інтересів.

До речі, про ідею. І “Фронт змін”, і тим паче “Свобода” позиціонують себе як національні, навіть націоналістичні сили. Але запитайте у старших товаришів і їхніх молодих побратимів, чи читали вони, скажімо, Степана Бандеру або інших теоретиків націоналізму. Можливо, хтось і читав окремі праці, але цілісного націоналістичного світогляду в них немає. Стихійний націоналізм, як це було на Майдані в Києві й на тисячах майданів в Україні народжується лише під час революційних збурень. Під час мирного розвитку національна ідея йде в пісок.

Мені можуть заперечити, що під час розв’язання каналізаційних проблем національної ідеї не потрібно. Не можу з цим погодитись. Справа в тім, що при розв’язанні цих та інших проблем потрібні національно свідомі люди, не злодії. Скажіть, будь ласка, куди зникли мільйони під час повені в Бориславі 2008 року? А нами ж керували “патріоти” й “націоналісти” з “Нашої України” та “Батьківщини”. Чи не повторять “Фронт змін” і “Свобода”, які прийшли замість них, їхній “подвиг”, як завжди прикриваючись високими і святими для кожного українця словами? А куди ділись мільйони, які буцімто використали на ремонт доріг у Дрогобичі?
До речі, тестом на порядність нової влади для мене особисто буде розслідування махінацій попередньої влади. І справа не в полюванні на відьом, тим більше, що колишні можновладці ганебно програли. Мова йде про справедливість та й, зрештою, про повернення грошей, які вкрай необхідні нинішній владі. Чи й далі будуть відмивати гроші – цього разу для Партії регіонів, яка керує у Львові та Києві?

Як би я хотів помилитись у своїх прогнозах…

Анатолій ВЛАСЮК

Leave a Reply