Як «розмножуються» поверхи?!

Тепер стало доволі звичним явищем, коли якась фірма виробляє проект на спорудження будинку в n поверхів, потихеньку собі будує, а в кінцевому результаті виходить будинок на n+m поверхів (де n і m – натуральні числа).

І що потім таким забудовникам зроблять? Зайві поверхи точно зносити не будуть. В крайньому випадку
забудовник обійдеться штрафом, але що для нього невеликий штраф, якщо може продати значно більше квартир, ніж планувалося.

http://djerela.com.ua/up/djerela/2011/3/P1200043.jpgТака ситуація трапилася в Дрогобичі, і може ми би про неї так і не довідалися, якби вона не почала „вилазити боком”. Спершу скаржилися деякі мешканці будинку на вулиці Шевченка, 36 – ветерани війни, що є в їхньому будинку якісь недоробки, що чомусь у 6-поверховому будинку нема ліфту, хоч він мусить бути, якщо споруда має більше, ніж п’ять поверхів. Але це якось проходило повз вуха чиновників, поки шостий поверх цього будинку не опинився взимку без газу. Тоді вже була скликана нарада, очолювана першим заступником міського голови Дрогобича Олександром Коростельовим. Діалог з газовою службою виглядав приблизно так:

– Чому перекрили газ на шостому поверсі цього будинку?

– Помилуйте, який газ. Точніше, який шостий поверх? Нема там ніякого шостого поверху. Нема і все!

– Як нема?!!!

Всі зацікавлені служби почали з’ясовувати, як таке могло трапитись і що тепер робити? З’ясовують досі. В момент, коли вийде цей номер нашої газети, у пана Коростельова буде проходити чергова нарада з цього приводу. Залучена навіть прокуратура. Ми ж поки що паралельно поцікавилися історією цього будинку.

Отож в 2004 році забудовник ТзОВ „Галичанка” почав споруджувати п’ятиповерховий будинок на 40 квартир. З них 6 квартир профінансувало Міністерство оборони для інвалідів та ветеранів війни. Вже відразу виникали застереження щодо місця будови – в старій архітектурній зоні міста відразу за Палацом мистецтв. Але формально земля Палацу не належала, тож всі застереження були відкинуті. Пасує – не пасує? Подумаєш! Головне будинок, а будинок – це квартири, а квартири – це гроші. Так собі міркував і забудовник.

Планувалося 5 поверхів і мансарда. Згідно проекту п’ятий і мансардний поверхи були об’єднані для спорудження двоярусних квартир. Але забудовник самовільно відмовився від двоярусних квартир, їх роз’єднав на два окремі поверхи. Так „народився” незапроектований шостий поверх. Мотиви відгадати неважко. Якщо 6 квартир Міністерства оборони, то для „Галичанки” залишається 34 квартири. Малувато… Тож і виникла ідея відокремити ще один поверх, туди загнати тих інвалідів та ветеранів і мати всі заплановані квартири для себе. І їх – ветеранів та інвалідів – загнали на шостий поверх без ліфту!

Як повідомив начальник Дрогобицького Бюро технічної інвентаризації Степан Кизима, цей будинок з усіма порушеннями і недоробками був… прийнятий в експлуатацію, а потім Дрогобицький міськвиконком видав ордери на поселення. Де були очі тих, хто підписав акт прийому в експлуатацію? Якими куп’юрами вони були закриті?. Нехай санстанція не дивиться на технічну сторону, нехай непевна роль пожежників та інших служб, але ж архітектура!

– Я відразу говорив забудовникам, щоб дурницями не займалися і проекту не порушували. Обіцяв, що не підпишу акту прийому будинку в експлуатацію. Керівник ТзОВ „Галичанка” пан Грачов на це не зважав. А коли я був у відпустці, цей акт підписав мій заступник Руслан, – повідомив колишній головний архітектор Дрогобича, а зараз заступник голови Дрогобицької райдержадміністрації Михайло Винницький.

Так це, чи ні, з’ясувати складно, адже заступник архітектора не працює ще з липня. Теперішній головний архітектор Дрогобича Ігор Петранич констатує вже описані тут грубі відхилення від проекту і дивується, як такий будинок можна було приймати в експлуатацію і селити там людей.

Як не важко мешканцям шостого поверху повертатися додому без ліфту, але куди гірше залишитися без тепла взимку. Газ не дозволяють включати, бо це не можна на мансардному поверсі так, як захотів собі забудовник. Кожен, хто має поняття в сучасному багатоповерховому будівництві, знає, що для встановлення котлів опалення споруджуються спеціальні димарі, при чому кожен поверх має свій димар і при спорудженні наступного поверху додається новий димар. Але ж „новонароджений” поверх своїх димарів не мав, тож котли підключені до димарів інших поверхів, що категорично заборонено. Після вибуху газу на вул. Самбірській в 2008 році Дрогобицьке управління експлуатації газового господарства дуже пильно перевіряє такі речі.

Що ж влада збирається робити? Як розповів перший заступник міського голови Дрогобича Олександр Коростельов, питання будинку розглядалося на засіданні комісії з питань техногенної і екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Забудовника зобов’язали виправити недоліки. Це дороге задоволення – на кожну квартиру потрібно не менше 10 тисяч гривень. Пана Грачова ледве знайшли, але він відмовляється це робити, мотивуючи відсутністю коштів. А проблеми мешканців його тепер, коли будинок заселений, виходить, не турбують. Залишається дивуватися з його скромності, чому він „на халяву” ще кілька нелегальних поверхів не „присобачив”. Пан Коростельов вважає, що найкращим виходом буде заміна котлів на турбокотли зі створенням виходів через стіни на вулицю. Ліфтів же, зрозуміло, добудувати ніяк не вдасться. Але поки що дрогобицька влада чекає на висновки прокуратури. Цікаво, чи прокуратура знайде винних і які заходи до них застосує?

А мешканці чекати не можуть, тож вони, як стало відомо, позривали пломби і неофіційно запустили опалення. Безпека безпекою, але ж і зима – не тітка!

Орест Лещишин

Джерело: Джерела Трускавця

Leave a Reply