Ініціатива дрогобицьких підприємців “В єдності сила”

В 2009 році громадські організації підприємців Дрогобиччини об’єднались у Координаційну Раду. Метою такого об’єднання шістнадцяти громадських організацій є захист підприємців від свавілля контролюючих структур, взаємодія та координація дій, сприяння в розвитку власної справи.

Життя показало, що самим обговоренням проблем на засіданнях Ради нічого не вирішиш. Необхідні нові активні форми роботи. Ми запитали себе: “Як можемо себе захистити і скільки це коштуватиме ?”. Щоб організувати захист необхідно винайняти офіс — громадську приймальню,- куди звертатимуться підприємці, кваліфікованих юристів та інших фахівців, які захистять, навчать та допоможуть підприємцям у різних ситуаціях. Одним з основних завдань громадської приймальні є надання швидкої допомоги при перевірках.
Досвід показав, що значна кількість перевірок розпочинає з порушенням законодавства: неправильно оформлені скерування та інші документи, відсутні посвідчення, перевищення повноважень контролерами і т.п. Правова освіта підприємців, втручання юристів у хід перевірки різко знижує корупційність та незаконність дій контролюючих органів.

Не секрет, що наше законодавство заплутане та громіздке. Безліч державних органів які мають право здійснювати перевірки підприємців. Ще й де-факто діє презумпція винуватості — контролер фіксує порушення, яке на думку перевіряючого має місце, а підприємець через різні інстанції має доводити що це не порушення, і все відповідає чинному законодавству.

Щоб підприємець довів що не порушував закон, він має знати пожежні норми краще ніж інспектор пожежного нагляду, санітарні норми краще ніж лікар санепідемстанції, податкове законодавство краще ніж інспектор податкової інспекції і т.д. Практично це не можливо.

Ось і виходить якщо вирішувати проблему самостійно, то це можна зробити за рахунок суттєвого схуднення власного гаманця: або на хабар або на юриста. Більшості дрібних підприємців приватно найняти юриста не по кишені, а ставати учасниками корупційних дій не хочеться.

Проблеми підприємців в більшості є типовими. А отже їх можна систематизувати, об’єднати і шукати вирішення для всіх, а не тільки для одного індивідууму. Такий підхід різко зменшує витрати на юридичну та іншу підтримку, підвищує якість допомоги, робить процес захисту підприємця публічним, справою громади а не особи.

Голова Координаційної Ради Роман Ковальчин запропонував підприємцям разом об’єднати зусилля та кошти в Програму сприяння підприємцям “В єдності сила ”. Залучити юристів, журналістів, та інших спеціалістів які допоможуть у захисті, навчать нових положень Податкового кодексу та інших законодавчих та нормативних актів, посприяють у розвитку бізнесу.

За нашими розрахунками, якщо цю Програму підтримає п’ятсот підприємців, це забезпечить повноцінне функціонування Громадської приймальні, власні ЗМІ, роботу декількох юристів. Внесок кожного учасника Програми при цьому становитиме одна гривня в день. Чи значна це сума? Відповідь може дати кожен собі сам.
Член Координаційної Ради, голова страйкового комітету Дрогобича Сергій Алимов напівжартома назвав цю гривню “податком на свободу”. Так, це своєрідний добровільний податок на свободу від утисків, корупціонерів, на захист власної гідності.

Підприємець, який прийняв рішення стати учасником Програми заповнює анкету і в Громадській приймальні отримує посвідчення, іменну пластикову картку, посібник для підприємця, перелік підприємств торгівлі які надають дисконтні знижки учасникам програми і сам розмір знижки. Посвідчення друкується на яскраво-жовтому папері формату А4, покрите пластиком. На ньому великими літерами є надпис “Підприємець захищений” та телефонні номери виклику юриста. На звороті дані учасника та коротка інструкція дій при перевірках. Посвідчення вивішується на робочому місці, щоб кожен знав що цього підприємця захищатимуть фахівці. Пластикова картка містить всю необхідну контактну інформацію. Це на випадок коли з Громадською приймальнею необхідно зв’язатись не з роботи, а з іншого місця. Ця ж картка відіграє роль дисконтної.
Учасник програми має право звертатись до Громадської приймальні при будь-яких перевірках, запросити юриста Програми до участі в перевірці в якості свого представника, щодо дотримання законності контролерами. На місце події можуть виїхати представники ЗМІ для публічного висвітлення ходу перевірки.
Підприємець може звернутись за консультацію, порадою у випадках коли в нього виникає сумнів у правомірності дій органів влади. В Громадській приймальні також допоможуть правильно скласти позовну заяву в суд. Але вже участь юристів в судових процесах підприємець змушений буде оплатити самостійно. Участь в Програмі надає право відвідувати семінари, круглі столи, навчання, отримувати методичні матеріали з питань що цікавлять підприємців.

Для того щоб Програма запрацювала, і владні структури рахувались з її учасниками Координаційною радою розроблений та підписаний з основними контролюючими органами Меморандум про співпрацю, в якому чітко визначені посадові особи відповідальні за співпрацю. Це означає що звернення, лист, телефонний дзвінок від Громадської приймальні має в державному органі конкретного адресата, а не буде блукати від відділу до відділу. Позитивом цього документу є те, що інформація від влади до підприємців надходитиме через посадових осіб Програми і вони є відповідальними за її поширення серед учасників програми.

Важливою функцією Програми є інформаційна політика. Вона здійснюється в двох напрямках:

 інформування підприємців про все що стосується їх власної справи, роз’яснення нормативних документів, консультації, новини з життя підприємців регіону та України в цілому;

 інформування населення регіону, країни про події, новини, аналітику з точки зору підприємців. Формування альтернативного світогляду громадян.

Згадаймо події недавнього підприємницького Майдану. На початку основною проблемою була інформаційна блокада, неможливість донести об’єктивну інформацію до підприємців. Це робилось для запобігання поширення підприємницького руху. І тільки завдяки сучасним технологіям, насамперед Інтернету, блокада була прорвана. Тому важливим є створення інформаційної підприємницької мережі через яку доносилась би інформація з різних куточків України, з за кордону, щоб підприємці мали правдиву інформацію.
Наступне що треба зробити -це створити систему інформування населення. Вирішення будь-яких проблем на інституційному рівні потребує підтримки широких верств суспільства. На прикладі останнього Майдану бачимо що влада розуміючи, що підтримка підприємців іншими громадськими структурами може перерости в потужній, загрозливий для них рух, розпочала свою інформаційну політику, якою протиставляла підприємцям пенсіонерів, бюджетників, показувала підприємців рвачами, яких турбує тільки власна кишеня, а не держава. Сторонній людині необізнаній з податковим законодавством на підставі такої інформації неможливо об’єктивно оцінити сторін цього конфлікту, а отже зробити громадянський вибір — з ким він?
Представники малого бізнесу не мають власних ЗМІ та повноважних депутатських мандатів, не мають доступу до трибун, отже і почути їх думку надзвичайно важко. Тому Координаційна рада взялась доносити думку підприємців до суспільства. Під егідою ради функціонує дві інтернет сторінки: www.koordrada.org.ua, яка призначена для інформування представників малого бізнесу та www.drohobych.com.ua, громадський регіональний інтернет ресурс. На проводовому радіо виходить в ефір наша щотижнева десятихвилинна програма. В місцевій пресі регулярно висвітлюється діяльність Програми. В перспективі власне друковане видання.

Ми пропонуємо громадським організаціям підприємців долучитись до поширення Програми на своє місто, район, чи село. Для цього не потрібно багато формальностей: визнати положення Програми, (текст є на нашому сайті) і стати координатором Програми у своєму населеному пункті.

Програма підтримки підприємців “В єдності сила” не передбачає жодних вертикальних структур підпорядкування. Для узгодження дій, обміну досвідом, проведенням спільних акцій створюється рада координаторів. Повноваження її поширюються тільки на спільні дії учасників Програми. Єдина вимога до координаторів- жорстко дотримуватись вироблених правил гри, тобто дотримуватись єдності, в першу чергу єдності поглядів та дій.

Об’єднання активних підприємців з метою свого захисту, сприяння власній справи допомагає вирішити проблеми конкретних людей своєму місті. Об’єднання таких осередків створить мережу за допомогою якої можна вирішувати проблеми підприємців на рівні держави.

Важливим для реалізації і поширення Програми є підтримка та розуміння її громадськістю. Тому значну вагу ми надаємо співпраці із Зарваницькою ініціативою, як з координатором подібних громадських ініціатив. Плануємо за допомогою її активістів донести наше бачення вирішення проблем підприємців до всієї України, допомогти сформувати осередки підприємницького захисту в кожному місті, районі, вирішувати насущні людські проблеми.

Єдність поглядів, відсутність поділу проблем на дуже важливі мої і чужі, які мене не торкаються, допоможуть нам відчути громадою, силою, яка сама формує і контролює правила нашого буття. А інакше вимушені будемо повторити слова німецького протестанського священника Мартіна Німіллера: “У Німеччині вони спочатку прийшли за комуністами, але я не сказав нічого, тому що не був комуністом. Потім вони прийшли за євреями, але я промовчав, тому що не був євреєм… Потім вони прийшли за членами профспілки, але я не був членом профспілки. Потім прийшли за католиками, але я, будучи протестантом, не сказав нічого. А коли вони прийшли за мною – за мене вже не було кому заступитися”.


Володимир Кондзьолка
голова товариства “Юрій Дрогобич”,
заступник голови Координаційної ради
підприємців Дрогобиччини

10 березня 2011 року

Leave a Reply