Малий бізнес потребує підтримки, допомоги, розуміння

Подія тижня

Малий бізнес потребує підтримки, допомоги, розуміння(оновлено)

Над чим працюють, на що сподіваються, як виживають у сьогоднішніх нелегких умовах підприємці Дрогобиччини

14 квітня в Районному народному домі Дрогобича було спекотно. Представники малого і середнього бізнесу краю, а також керівники громадських організацій східної України зустрілись, аби обговорити проблеми і виклики, які сьогодні постають перед кожним підприємцем. Як протистояти корумпованим діям контролюючих органів, як посилити свої знання у нетрях нового Податкового кодексу, як навчитись об’єднуватись, з тим, щоб захистити себе та своїх партнерів? Ці питання виявились найболючішими та найактуальнішими, а, відтак, такими, що нагально потребують вирішення.

Власне, в місті Котермака ще у 2009 році шістнадцять громадських організацій підприємців Дрогобиччини об’єднались у Координаційну Раду. Нещодавно Рада відкрила свою громадську приймальню та запустила проект підтримки бізнесу «В єдності сила», який передбачає спільні дії для вирішення основних питань, які турбують кожного підприємця. Мету і шляхи реалізації цієї програми було озвучено на зборах головою Координаційної Ради громадських організацій підприємців Дрогобиччини Романом  Ковальчиним.  «Для боротьби за свої права необхідно об’єднуватись!», – також зазначив гість зборів народний депутат України Андрій Шкіль та пообіцяв сприяти тому, щоб програму громадських об’єднань підприємців для захисту своїх прав та інтересів популяризувати в Україні. Як і депутат обласної ради Михайло Задорожний, який також дав обіцянку вступити до програми захисту підприємців «В єдності сила» та поширювати її в районі. Хоча, думки звучали різні. До прикладу, підприємець з Трускавця Леся Дідик переконувала – кожен повинен стояти сам за себе. Мовляв, жодне об’єднання не зможе допомогти. Скільки людей – стільки й думок …

Щораз важче провадити власний бізнес

Відтак, була прийнята резолюція, якою учасники зборів засвідчили – умови, в яких працює сучасний бізнес, аж ніяк не сприяють його розвитку, а то й легітимному становищу. Про це також було написано й міському голові Дрогобича Олексієві Радзієвськоу у відкритому зверненні, прийнятому на тих же зборах. Дослівно: «…дуже важливим є щоденний діалог  влади з підприємцями, який на сьогодні є відсутнім. У виконавчому комітеті не представлений жодний представник громадських організацій підприємців. Не отримала належної реакції міського голови, а наразилась на  великий спротив чиновників виконавчої влади ініціатива підприємців щодо перегляду нормативної оцінки землі, які провели громадську  експертизу технічної документації  та показали  завищення її вартості в 2,5 рази. Підприємці, що ведуть діяльність на ринку по вул. Пилипа Орлика неодноразово пропонували владі, що вони хочуть  стати інвесторами у будівництві і облаштуванні даного ринку. Натомість влада не розглянувши цих пропозицій нав’язує стороннього інвестора, який побудує ринок і буде здавати облаштовані місця підприємцям в оренду. Такий підхід веде до погіршення фінансового стану підприємців ринку. Подібна ситуація з ринком по вул. Малий Ринок. Поряд з відсутністю діалогу з малим і середнім бізнесом влада посилює тиск на підприємців незгодних з високою оцінкою землі, ігнорує інтереси підприємців міста, посилює фіскальну складову наповнення бюджету, при формуванні бюджету не врахована думка представників бізнесу, що його і наповнюють, відсутні механізми залучення місцевих виробників та постачальників до закупівель за бюджетні кошти. Одночасно відсутня прозорість у видатках розпорядників бюджетних коштів, не оприлюднюються  деталізовано цілі і суми видатків, не вказуються їх отримувачі…» та ще ряд питань, на які підприємці Дрогобиччини попросили міську владу звернути увагу та належно відреагувати.

Про власний захист слід подбати самим

Збори підприємців минули, а проблеми залишились. То чи можна подолати їх, об’єднавшись? Що це за програма сприяння бізнесу «В єдності сила»?  На кого розрахований цей проект? Про це та інше – у розмові із заступником голови Координаційної Ради Володимиром Кондзьолкою.

– Володимире Мирославовичу, як виникла ідея створення та реалізації програми для підприємців?

– Варто почати з того, що у 2009 році у Дрогобичі було створено Координаційну раду, мета якої не лише координувати дії та розвивати бізнес, але й навчити підприємців захищатись від свавілля контролюючих органів. А ще – пояснити іншим верствам населення, якою є позиція підприємництва у тій чи іншій сфері життя, який тягар підприємець здатний нести на своїх плечах, а що може зруйнувати його бізнес. Чого вартий, до прикладу, Податковий майдан. В час, коли підприємці відстоювали свої права, максимум чиновницьких сил було кинуто на те, щоб переконати бюджетників та пенсіонерів, що підприємці неправі, мовляв, платити не хочуть, а це ж ваші зарплати, пенсії…

– То яким чином відбувається захист підприємців?

– Життя показало, що самим обговоренням проблем на засіданнях Ради нічого не вирішиш. Необхідні нові активні форми роботи. Ми запитали себе: “Як можемо себе захистити і скільки це коштуватиме ?”. Щоб організувати захист необхідно було винайняти офіс — громадську приймальню,- куди б зверталися підприємці за порадою та допомогою.

Чи можна наодинці боротись із бюрократією та корупцією? Звичайно, можна. Однак це вимагає немалої затрати часу, енергії та грошей. Не кожному бізнесменові під силу найняти дорогого кваліфікованого юриста. Дрібному підприємцеві – й поготів. Тож, проаналізувавши найгостріші та найактуальніші питання, ми побачили, що проблеми підприємців в переважній більшості є типовими.

Про що свідчить досвід

Досвід показав, що значна кількість перевірок розпочинає з порушенням законодавства: неправильно оформлені скерування та інші документи, відсутні посвідчення, перевищення повноважень контролерами і т.п.  Не секрет, що наше законодавство заплутане та громіздке. Безліч державних органів які мають право здійснювати перевірки підприємців. Ще й де-факто діє презумпція винуватості — контролер фіксує порушення, яке на думку перевіряючого має місце, а підприємець через різні інстанції має доводити що це не  порушення, і все  відповідає  чинному законодавству. Щоб підприємець довів, що не порушував закон, він має знати пожежні норми краще ніж інспектор пожежного нагляду, санітарні норми краще ніж лікар санепідемстанції, податкове законодавство краще ніж інспектор податкової інспекції і т.д. Практично це не можливо. Ось і виходить, якщо вирішувати проблему самостійно, то це можна зробити за рахунок суттєвого схуднення власного гаманця: або на хабар, або на юриста. Більшості дрібних підприємців приватно найняти юриста не по кишені, а ставати учасниками корупційних дій не хочеться. Тож, якщо ми знаємо, що проблеми підприємців є типовими, то розуміємо, що  їх можна систематизувати та виробити певний, так би мовити, універсальний, механізм дії та протидії. Відтак, виникла ідея започаткувати Програму сприяння підприємцям «В єдності сила».

– У чому  основна суть Програми «В єдності сила»? Чи передбачаються внески за участь у ній?

– Основна суть, можна сказати, основне завдання – самоорганізуватись. До програми плануємо залучити не лише підприємців, а й юристів, журналістів та інших фахівців. За членство у Програмі правимо символічну 1 гривню на день. Здавалося б смішні гроші. Однак, якщо в наших лавах буде понад 500 підприємців, то ми зможемо забезпечити повноцінне функціонування Громадської приймальні, роботу кількох юристів, дозволимо розгорнути інформаційну кампанію, мета якої – інформувати, застерігати підприємця, допомагати йому уникати ризиків тощо.

– Координаційна рада відкрила свою Громадську приймальню. Тут є й правники. Чиї інтереси та на яких умовах захищають юристи Громадської приймальні?

– Підприємців, звичайно ж.  Юрист Громадської приймальні виступає консультантом, а під час перевірки контролюючими органами підприємець має змогу залучити його як представника своїх інтересів, чи з заручитись його підтримкою під час складання позовної заяви у суд.

Поінформованість – понад усе

– Тобто, основний акцент робиться на юридичну допомогу?

– Юридична складова – одна із домінуючих. Однак не варто обходити увагою те, що участь в Програмі надає право відвідувати семінари, круглі столи, отримувати корисні методичні матеріали. Інформаційна політика нашого об’єднання – об’єктивна та оперативна. Ми розуміємо, що кожному з підприємців важливо вчасно дізнатись про законодавчі нововведення, особливо якщо вони напряму стосуються їх бізнесу. Доречно, щоб були роз’яснені нормативні документи. Важливо,  щоб людина бізнесу завжди була поінформована, так би мовити, йшла в ногу з часом.

Окрім того, між собою в учасників Програми діє система дисконтних знижок. Це доволі цікавий проект, коли один підприємець, закуповуючи певний товар, що його цікавить, у іншого, має при цьому немалу знижку.

– Як поставились ті ж таки контролюючі органи до ініціативи створення проекту «В єдності сила»?

– В рамках цього проекту між підприємцями та контролюючими органами підписано Меморандум, згідно якого визначено посадових осіб, які відповідають за співпрацю із представниками бізнесу. Це означає що звернення, лист, телефонний дзвінок від Громадської приймальні має в державному органі конкретного адресата, а не буде блукати від відділу до відділу. Позитивом цього документу є те, що інформація від влади до підприємців надходитиме через посадових осіб Програми і вони є відповідальними за її поширення серед учасників програми.

– Володимире Мирославовичу, в кількох словах, якою є основна мета проекту? Якою бачите його ціль?

– Прагнемо сформувати осередок підприємницького захисту! Як би пафосно це не звучало, та бізнес у сьогоднішній скрутний час потребує підтримки і захисту. Нам не потрібні вертикальні структури. Для спільних дій достатньо ради координаторів. Нам потрібна підтримка й розуміння громадськості. Ми співпрацюємо із Зарваницькою ініціативою. Хочемо, щоб осередок підприємницького захисту був у кожному місті України. Якщо чітко дотримуватись єдності поглядів і дій, то, переконаний, нам усе вдасться.

Марія Кульчицька

Джерело: газета “Вільне слово”

Leave a Reply