Чи дійдуть підприємці та влада взаємозгоди?

Нещодавно у Дрогобичі на центральній площі міста відбулося всенародне віче під гаслом «Влада – стоп! Народ – вперед!», присвячене початку всеукраїнської громадянської акції «Вперед».

Учасники віча вимагали від Президента України та Верховної Ради негайно внести зміни до Податкового кодексу на користь малого бізнесу, законодавчо зупинити вивезення олігархами з України мільярдів доларів через офшорні зони, заборонити торгівлю землею сільськогосподарського призначення, розпочати реформи для людей, а не для чиновників та багатіїв.

Перед міською радою та міським головою Дрогобича також було поставлено чіткі вимоги:

припинити нехтування інтересами та вимогами підприємців;

негайно зупинити дію незаконної нормативної оцінки землі;

зупинити занепад освіти, медицини та культури; виконати вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації» щодо оприлюднення інформації про роботу міської ради та виконавчих органів, використання бюджетних коштів.
Висловили своє незадоволення владою і приватні підприємці. Адже умови, в яких працює сучасний бізнес, аж ніяк не сприяють його розвитку, а то й легітимному становищу.

Про це на віче заявив заступник «Координаційної ради громадських організацій підприємців Дрогобиччини» Володимир Кондзьолка, який вважає пропозицію влади та директора КП „Дрогобицький ринок” Віталія Мойсеєнка щодо пошуків іноземного інвестора, який зможе „підняти ринок” цілком недоречною.

На думку Володимира Мироновича, інвестори (а влада вже мала перемовини з турецьким івестором) мають за мету отримання прибутку, а отже це означає зростання орендної плати, що є проблемою для наших підприємців. Пан Володимир переконаний, що підприємці на ринку П. Орлика можуть стати повноправними господарями торгівельних місць, взявши землю у довготривале користування. Він коментує це так:

– На ринку торгують понад 1100 підприємців. Аби заробити собі на шмат хліба. Попередній владі підприємці запропонували приватизувати недобудований ринок на П. Орлика шляхом створення акціонерного товариства. Закон це дозволяє. Або створити колективне підприємство , щоб люди стали господарями на ринку. Бо, ті, хто вклав кошти у розвиток ринку, будуть встановлювати свої правила. Чужий інвестор захоче отримати дохід і вивести ці гроші з регіону, учасники колективного підприємства більше зацікавленні у створенні і функціонуванні робочих місць на ринку.

Звичайно, легко йти на перемовини з одним інвестором, а не об’єднувати підприємців ринку, яким адміністрація навіть толком не роз’яснила їхніх прав. Влада не зацікавлена йти на діалог з підприємцями. Усі напрацювання попередньої влади, якій підприємці надали проект, де йшлося про передачу землі приватним підприємцям у довготривале користування, залишились на столах чиновників. Попередня влада просто обдурювала підприємців, теперішня ж влада також не дуже охоча йти їм назустріч.

Такої ж думки дотримується і голова Координаційної ради Роман Ковальчин.

– Попередня влада постійно дурила підприємців. Мовляв, ви зробіть напрацювання, погодження у всіх відповідних інстанціях, а ми вас підтримаємо. Та з невідомих причин наш проект чомусь постійно відхиляли, висуваючи нам все нові й нові умови. Спочатку колишній міський голова Микола Гук добровільно-примусово зобов’язав нас купити недобудову, згодом ми виявили, що споруда збудована незаконно. Справа так і „зависла” в повітрі, а кошти, які ми вклали у напрацювання нам ніхто не повернув (це майже понад 600 гривень зособи).

На останніх зборах підприємців, що фактично й збурило нас піти на мітинг, аби висловити владі своє „фе”, начальник відділу економіки і фінансів Дрогобицької міської ради Роман Корпан (міський голова Олексій Радзієвський чомусь проігнорував наше запрошення) заявив, що вартість нового проекту нараховує 220 тисяч гривень. Він зухвало запитав, чи є у нас такі гроші? Думаю, що знайдуться: якщо у свій час знайшлися 600 гривень з чоловіка (а на ринку торгує більш, як тисяча підприємців), то на сьогодні знайдуться і 200 гривень. Зате ми будемо господарями на своїй землі. За умови, якщо влада не ставитиме нам палиці у колеса, а буде зацікавлена з нами співпрацювати.

На мітингу громадськими організаціями та спілками підприємців було прийняте рішення про те, що всі питання, які стосуються підприємницької діяльності роботи ринків, вони делегують координаційній раді – єдиному органу, який відстоює інтереси підприємців.

Свою точку зору висловив і директор КП «Дрогобицький ринок» Віталій Мойсеєнко, оприлюднивши її на недавніх зборах підприємців(тих, які торгують по вул. П. Орлика), що відбулися в районному будинку культури.

– На даний час перспективи розвитку ринку вирішуються щільною співпрацею влади, адміністрацією підприємства та підприємцями. Для створення сприятливих умов праці на ринку та покращення його благоустрою владою міста було запропоновано на території незавершеного будівництва промислового ринку, що по вул.. П. Орлика, збудувати торговий комплекс. Для вирішення даної пропозиції запросили турецьких інвесторів, які погодились збудувати даний об’єкт за власні кошти. В даному торговому комплексі заплановано 438 торгових магазинів загальною площею 3573 м. кв., які після закінчення будівництва у найкоротший термін будуть продаватись підприємцям, що здійснюють торгівельну діяльність на території ринку, у власність на взаємовигідних умовах.

Ну що ж: пропозиція доволі заманлива, та чи буде вона прийнятною для підприємців? Якщо ні, то я певна, вони не боятимуться сказати владі “СТОП!”.

Доволі болючими питаннями для підприємців, що торгують на П. Орлика, є законність видачі договорів оренди торгових місць терміном на 10 років та незаконність закриття ринку 03.05. 2011 року. Їх також цікавило питання: чи повинні особи пенсійного віку, що торгують на даному підприємстві, сплачувати внески до пенсійного фонду?

Найперше, на чому акцентував увагу п. Віталій під час зборів у районному будинку культури, це те, що адміністрація ринку не надає дозволу щодо оренди землі (а таке питання також пролунало з залу), оскільки підприємство є комунальним і саме орендує землю. Тому між підприємцями та ринком укладається договір про надання торгового місця і послуг ринку (комунальні послуги, охорона, тощо).

– Та, оскільки земля КП «Дрогобицький ринок» знаходиться у постійному користуванні, ми можемо з вами дійти порозуміння. –Запевнив підприємців директор ринку.

Ця фраза примирила навіть тих, які заперечували Віталію Мойсеєнку. Мовляв, невже ринок живе не з наших податків? Хіба ми т не наповнюємо міський бюджет? Щодо наступного питання – то підприємці стверджували, що КП «Дрогобицький ринок» фінансується не з коштів держбюджету, а утримується з прибутків ринку. Тому директор повинен бути зацікавлений, аби підприємство працювало.

Підприємцям було надане юридичне пояснення, що згідно ч. 3 ст. 67 КзпП у випадку, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого дня. Тому, згідно з графіком п’ятиденного робочого тижня у 2011 році вихідний день у неділю, 1 травня, переноситься на вівторок – 3 травня.

Начальник відділу економіки і фінансів Дрогобицької міської ради Роман Корпан зауважив, що міська влада йде назустріч підприємцям за умови, що підприємці дотримуватимуться правового поля. Це, насамперед, стосується своєчасної сплати податків та дотримання законів.

– Ми з вами хочемо жити в правовій державі, мати людські дороги, належні умови для проживання. Такі, як у Європі. Та попри те забуваємо про найголовніше. Однією з найважливіших умов правової держави є соціальна свідомість громадян. Це, насамперед, стосується дотримання її законів. Коли Кабінет Міністрів України видає постанову про святкування державних свят, до яких відносяться і першотравневі, то її зобов’язані виконувати усі комунальні державні підприємства, установи та організації. А закони поважати треба. Не тільки директорові ринку, але й усім підприємцям. Щодо сплати податків, які є також загальнообов’язковими, то більшість підприємців на ринку заборгували за торговий патент більш, як за чотири місяці. То про які договори про торгівельні місця можна з вами говорити?

Після слів п. Романа у залі розпочався справжній гармидер. Одні доказували, що прибутки останнім часом є дуже низькими. І немає з чого сплачувати податки. Інші – що вони на ринку торгують на «пташиних»
правах. Щоправда згодом присутні дійшли до спільного знаменника – створити ініціативну групу щодо узгодження усіх паперових аспектів, які стосуються законності видачі договорів оренди торгових місць терміном на 10 років. До ініціативної групи вирішили залучити директора КП «Дрогобицький ринок» Віталія Мойсеєнка та юриста.

А щодо законності обов’язкової сплати внесків до пенсійного фонду, то вирішувати це питання не є в компетенції адміністрації ринку. Таке питання, на думку Віталія Мойсеєнка, було б доречніше піднімати на координаційній раді.

Вікторія ЛИШИК

Leave a Reply