Літо, а ніде подітись

Літо, спека, а подітись у “кам’яних джунглях” міста ніде. З року на рік проблема відпочинку на місцевих водоймах не збавляє градусу своєї актуальності та турбує мешканців Дрогобиччини. Цьогорічне літо винятком не стало.

Тридцятиградусна спека за вікнами, запах плавленого асфальту, стомлені люди… Ця картина красномовніше за слова промовляє, що літо прийшло! А це означає: час пакувати валізи, брати відпустки та мандрувати на південь країни або ж у більш екзотичні місця. Проте, що робити тим городянам, які у силу певних обставин не можуть вирватись із шаленого ритму міста та помандрувати до моря? Із цим нав’язливим питання мандруємо до місцевої санепідемстанції.

Головний санітарний лікар міста Дрогобича Оксани Гривнак, не завуальовуючи дані, одразу вертає нас до жорстокої реальності – із 15 озер та ставків, які розміщені на території Дрогобича та Стебника, купатись ніде не можна. Більшість із них перетворились на болота та послуговують місцем для розплодження комарів, що становить небезпеку у плані розповсюдження малярії на наших теренах. Про бактеріологічні показники на цих водоймах мову навіть не ведемо. Що стосується облюбованого останнім часом озера на вулиці Івана Франка в Дрогобичі (відпочин-ковий комплекс «Залісся»), то і там ситуація вкрай невтішна. Таблички із застережливим закликом «Купатись заборонено» таки відповідають реальності, наголошує пані Гривнак і просить звертати на це увагу. За її словами, плесо озера наразі взагалі не розглядають як місце для купання.

Найперша причина – відсутність цивілізованого пляжу з кабінками для перевдягання, медпунктом, вбиральнею з проточною водою, загорожею для дітей, рятувальними катерами, ну, і самими рятувальниками. Все це потрібно, аби озеро могло офіційно функціонувати. Що стосується проб води, то зовсім нещодавно санстанція брала аналіз на холеру (такі застережливі кроки зумовлені сплеском захворювання у Маріуполі.

Аналізи проходять доопрацювання, оскільки попередні дані чітко не вказали, що холерна паличка не присутня у водах озера. Розгорнутий аналіз бактеріологічних та санітарно-хімічних показників не проводився, оскільки власники відпочинкового комплексу сумлінно заявили, що не розглядають цьогоріч плесо, як об’єкт для купання.

Що стосується озера на вул.. Богдана Хмельницького, то тут ситуація ще плачевніша. Плесо водойми поступово заростає очеретом, вода з року в рік перетворюється у болотянисту. Тому мову про купання на такому об’єкті навіть не ведуть, наголошує медик. Тим паче існують підозри щодо забруднення цієї водойми стоками із каналізаційних мереж. За переконаннями Оксани Гривнак, якщо турботи про стан власного здоров’я таки беруть верх над елементарною спокусою, випробовувати долю не слід – купатись у місцевих озерах не варто.

У прагненні з’ясувати, де цьогоріч таки можна не тільки поніжитись під спекотними променями сонця, але й розім’яти м’язи плаванням, мандруємо до районної санстанції. Головний санітарний лікар району Ігор Ясеницький повідомляє, що цьогоріч згідно із висновками санстанції тільки два озера отримали дозвіл на відкриття купального сезону. Це плесо, що на відпочинковому комплексі «Козацький хутір» при в’їзді у Трускавець та озеро, що у Майдані.

Там, за словами медика, дотримано головних вимог щодо облаштування пляжів. Проби води на цих об’єктах також відповідають нормам. Про це свідчать дані загального бактеріологічного аналізу та самої кишкової полички. Натомість турбує медика ситуація із озером, що при виїзді із Трускавця, яке у народі отримало назву Бориславське. Сама водойма та прибережна територія мають кілька власників: ЗАТ „Трускавецькурорт” обслуговує дамбу та шлюзи, територія ближче до Трускавця викуплена приватниками, а решта на балансі у Дрогобицького району. Відтак ситуація складається за сценарієм народної мудрості – де три господині, там хата не підметена. Окрім того, що пляж водойми не відповідає стандартам, бактеріологічні показники води теж мають відхилення від норми. Як повідомив головний державний санітарний лікар Дрогобицького району, аналізи на озері проводились на початку травня, а також в кінці місяця.

Результати першого аналізу невтішні, показники кількості кишкової палички перевищують норму. Другі проби води показали дещо кращу картину, проте висновок санстанції залишається незмінним – купатись у водоймі не слід. Окрім того, медики підозрюють, що один із власників озера ЗАТ „Трускавецькурорт” забруднює його стічними водами. Після невтішних висновків санепідемстанції, в Трускавецькій міськраді вирішили, що озеро слід спустити. Проте, чисельні власники території мають дати для цього свою згоду, тому ситуація на водоймі наразі залишається незмінною – люди на свій страх та ризик купаються в озері та нехтують елементарними правилами безпеки.

Що стосується відомих у регіоні озер у Доброгостові та Унятичах, то санстанція чекає на результати аналізів, які проводили там нещодавно, їх брали на холерну паличку. Самі ж озера, як безпечні для купання водойми, медики не розглядають. Відсутній на їхній території елементарні медпункти, рятувальні пости та проточна вода. Завдання сільських голів – якнайшвидше виставити там таблички із написами «Купатись заборонено», аби інформувати людей про небезпеку. Чекають у санстанції і результатів аналізів, взятих на холеру на річках Бистриця та Стрий, їх скерували до Львова. По річці Стрий у найпоширеніших відпочинкових місцях із 4 проб води на бактеріологічні та санітарно-епідеміологічні показники відхилень немає.

Ситуація із повноцінним відпочинком на водоймах не надто краща і у сусідньому Бориславі. Головний державний санітарний лікар міста нафтовиків Орест Біль розповідає, що масові скупчення людей у літній період спостерігаються біля озера “Тустановецьке” та “Мразницьке”. Проте жоден із цих об’єктів не відповідає санітарно-епідеміологічним вимогам. По-перше, взято проби води і виявлено по вісімнадцять відхилень і за бактеріологічними, і за хімічними показниками. По-друге, жодна із цих водойм абсолютно не пристосована до масового відпочинку городян. Головні зауваження у працівників санепідемстанції стосуються забезпечення централізованого водопостачання та водовідведення, туалетів, облаштування сміттєвих майданчиків, кабінок для переодягання, медпункту та постів рятувальників. Виходить, що з минулого року ситуація щодо відпочинку бориславців зовсім не змінилася. Безпечно покупатися можна хіба що у власній ванні.

Озброївшись солом’яним капелюшком, купальним костюмом та компанією вірних друзів, плануйте провести свій літній відпочинок виключно у пристосованих та безпечних для цього місця. Вибір, як бачимо, невеликий. Тож питання ви вирішите дуже швидко.

Погляд з боку

Дрогобичанка Марина, 35 р. З року в рік постає одна і та ж проблема, де можна безпечно відпочити у нашому регіоні біля водойм? Якщо чесно, боюсь плавати у місцевих озерах, вода у них каламутна, пляжі нечисті, от і доводиться спекотні дні проводити на дачі або у лісосмугах.

Трускавчанин Олег, 21 р. Дрогобицькі озера, плавати у них? Та що ви жартуєте! Там стільки нечистот, що навіть немає про що говорити! У них напевне тільки собаки можуть купатись, і то не відомо, чи із ними буде все гаразд.

Дрогобичанка Оля, 27 р. Ви знаєте, люблю поніжитись під сонцем. Віддаю перевагу відпочинку біля річки, там вода протічна, тому вважаю, що вона чистіша, ніж озерна.

Наталя Зелена, Наталка Кучер, газета “Каменярі”

Leave a Reply