Наступ на нелегалів.

Що поганого у зарплатах «у конверті» і як з цим боротися?

Про негативні сторони нелегального працевлаштування останнім часом говорять і пишуть дуже багато. Неоформлені працівники, які отримують зарплату в конвертах, матимуть проблеми при оформленні пенсії, оскільки в такому випадку відрахувань до Пенсійного фонду просто нема. Не надходять кошти і до місцевого бюджету (основним джерелом якого є податок із доходів фізичних осіб), соціальних фондів.

Та є ще один важливий аспект цієї проблеми: деякі нелегальні працівники є потенційно небезпечними для пересічних громадян. Це, наприклад, неоформлені працівники закладів громадського харчування, які мають справу з продуктами, а не проходять медичних оглядів, або ж водії маршруток чи таксі, яких перед виїздом у рейс не оглядає лікар, а транспорт не контролює механік. Харчування в таких ресторанах чи барах або ж поїздка на таксі з лисими протекторами чи несправними гальмами під керуванням не зовсім тверезого водія загрожує здоров’ю чи життю клієнта.

Про усі негативні наслідки нелегального працевлаштування та способи боротьби з цим явищем йшла мова під час круглого столу «Легалізація зайнятості у сфері трудових відносин», який відбувся 27 липня у Дрогобицькому міськрайонному центрі зайнятості.

У засіданні взяли участь працівники міської та районної влади, міжрайонної прокуратури, міськвідділу міліції, податкової служби, центру зайнятості, міського й районного управлінь Пенсійного фонду, роботодавці, журналісти.

Роботу круглого столу розпочав директор міськрайонного центру зайнятості Богдан Волошин. Він виголосив доповідь на тему: «Винайдення методів та шляхів, які призведуть до збільшення числа легалізованих робочих місць». Богдан Васильович зазначив, що ситуацію з нелегальною зайнятістю на Дрогобиччині не можна розглядати окремо від усієї України. За словами керівників Уряду, до 50 відсотків працівників у нашій державі трудяться нелегально. Ситуація стає загрозливою, тож мета цього зібрання – пошук шляхів вирішення проблеми на теренах нашого краю.

«До речі, існує ще одна важлива проблема – мінімізація зарплат. Це смішно, коли директор підприємства, в якого товарообіг обчислюється сотнями мільйонів, офіційно показує свою заробітну плату розміром 1200 грн. на місяць, а у своїх працівників, звісно, ще меншу. Із таким явищем також треба боротися», – додав пан Волошин.

Згодом слово мали керівники робочих груп, створених за розпорядженням міського голови при виконавчих органах Дрогобицької міськради для боротьби з нелегальними робочими місцями. Галина Шлянта, Леся Пелещак, а також головний спеціаліст відділу взаємодії з працедавцями центру зайнятості Марія Каземірко розповіли про обстеження робочих місць підприємств торгівлі та громадського харчування. За півроку проведено 463 таких обстежень, вдалося виявити 225 нелегальних робочих місць, із яких 95 після цього були легалізовані. Складені акти, матеріали скеровані у міськрайонну прокуратуру для вживання заходів до підприємців, які залучають до праці неоформлених працівників. Щоправда, прокуратура наразі не надто активно реагує на отриману інформацію. Цікаво, що багато продавців під час обстеження магазинів одразу ж запевняли представників робочої групи, що вони лише стажери, тому й не оформлені, нічого не знають, мовляв, усі питання до власника.

Про порушення у сфері транспортних перевезень розповів керівник ще однієї робочої групи, представник відділу економіки міськради Сергій Захаров. «У пасажирських перевезеннях автобусами близько 20-25% водіїв працюють нелегально, натомість у таксомоторних перевезеннях із 400 легкових автівок майже 60% їздять без належних документів, водії – без медогляду, деякі – на несправних авто. Причепив на дах світильник із шахівницею і поїхав, у випадку чого – зняв і заховав. Чи безпечно пасажирам сідати в такі машини? Цікаво, що після двох проведених рейдів легальні таксисти навіть дякували владі, оскільки у них одразу зріс виторг. І ще один цікавий факт: із 9 служб радіотаксі лише одна зареєстрована в Дрогобичі, решта – у Стрию, Моршині та інших містах, де й сплачують податки», – наголосив пан Захаров.

У відповідь помічник Дрогобицького міжрайонного прокурора Сергій Павич зауважив, що матеріали, які робочі групи за результатами обстежень скеровують у прокуратуру, не завжди правильно оформлені, не підкріплені документами і належним чином на таку інформацію не можна реагувати. До того ж, актів обстежень надходить дуже багато. А для кращої ефективності діяльності робочих груп необхідно до обстежень робочих місць залучати працівника міліції, це розв’яже багато проблем, які виникають під час перевірок.

Його підтримав начальник управління документальних перевірок ДПІ у Дрогобицькому районі Іван Кавчак. «Добре, що робота з легалізації робочих місць проводиться, але вона має бути більш ефективною. Необхідно скоординувати зусилля всіх контролюючих органів, підготуватися і здійснити декілька серйозних перевірок. Винних покарати аж до порушення кримінальних справ і все це висвітлити у засобах масової інформації. Від таких рейдів буде ефект», – переконаний Іван Данилович.

За меншу кількість перевірок, але з більшою віддачею висловився і начальник відділу економіки Дрогобицької міськради Роман Корпан. А наразі, на його думку, діяльність робочих груп носить більше профілактичний та роз’яснювальний характер.

Керівник ВДСБЕЗ Дрогобицького міськвідділу міліції Андрій Якимів повідомив, що за поданням працівників міліції прокуратура порушила 2 кримінальні справи щодо дрогобицьких підприємців, які нелегально працевлаштовували громадян. Ще одна справа порушена у Дрогобицькому районі.

Начальник управління Пенсійного фонду Дрогобича Любов Яневич зауважила, що позитивний результат від діяльності робочих груп є – частина підприємців таки вдалася до легалізації своїх працівників. Проте відчутного збільшення надходжень до Пенсійного фонду від цього у масштабах усього Дрогобича наразі не зафіксовано. Великі сподівання покладаються на заплановане прийняття Верховною Радою восени цього року проекту Закону «Про легалізацію робочих місць», яким передбачені серйозні штрафні санкції та кримінальна відповідальність для його порушників.

Цю думку підтримала представниця районного управління Пенсійного фонду, адже штраф у 170 грн. для підприємця за несплату соціального внеску не є аж такою великою сумою.

Начальник управління економіки Дрогобицької райдержадміністрації Ярослава Ковтик та начальник відділу з питань праці РДА Оксана Раківська розповіли, що на території району проблема нелегальних працівників не стоїть так гостро. У сільській місцевості люди більш законослухняні та й бізнес там не настільки розвинений, як у містах. Наразі трапляються поодинокі випадки нелегальної праці, але часто люди самі просять їх не оформляти, оскільки втратять право на субсидії. Опалити ж хату в селі взимку без субсидій дуже дорого.

А ось у ресторанному бізнесі робоча група на чолі з першим заступником голови РДА Михайлом Винницьким зафіксувала порушення. До речі, в одному з ресторанів, який розташований на землях Модрицької сільради біля Трускавецького автовокзалу, його власники мало не побили членів робочої групи.

До речі, за словами учасників круглого столу, для підприємців, які працюють у сфері громадського харчування у Дрогобичі та районі, характерно легально оформляти одного-двох поварів і стільки ж офіціантів на великий ресторан чи декілька кафе, хоч реально там працюють у кілька разів більше осіб (звісно ж, без трудових і медичних книжок).

Про заходи, які вживає адміністрація КП «Дрогобицький ринок» для легалізації робочих місць, розповів директор, депутат райради Віталій Мойсеєнко. А приватний підприємець, депутат міськради Роман Муль поділився досвідом легального працевлаштування 165-ти найманих працівників. «У великому чи середньому бізнесі мати нелегальних працівників – це нонсенс. Адже така людина ні за що не відповідає, при будь-якій недостачі вона вийде сухою з води. У мережі магазинів «Ромашка» ми не допускаємо до каси людей, які перебувають на стажуванні чи практиці й офіційно не працевлаштовані. А діяльність робочих груп із перевірки легальності працевлаштування треба продовжувати, користь від цього є», – зауважив пан Муль.

Голова Координаційної ради громадських організацій підприємців Дрогобиччини Роман Ковальчин додав, що для перевірок варто обирати тих підприємців, у яких легально працює 1-2 людини, а з десяток чи більше – нелегально. А в нас переважно «трясуть» тих, у кого все навпаки.

Підсумовуючи розмову, директор центру зайнятості Богдан Волошин зазначив, що двогодинна бесіда за круглим столом була корисною. Наступним на черзі буде тренінг за участю представників структур, дії яких треба скоординувати для підвищення ефективності боротьби з нелегальним працевлаштуванням.

Ярослав ГРИЦИК

Джерело: Галицька зоря

Leave a Reply