Початок кінця Олексія Радзієвського, або депутати хочуть відправити у відставку Тараса Метика

Хоча 26 серпня і не відбулася позачергова сесія Дрогобицької міської ради, але депутати вирішили відправити у відставку секретаря ради Тараса Метика і створили Комітет опору диктатурі.

Ще 15 серпня цього року за підписом двадцяти одного депутата надійшов лист на ім’я міського голови з вимогою скликати позачергову сесію. На ній мова мала йти про припинення політичних репресій в Україні й звільнення Юлії Тимошенко з-під варти.

На сесію спочатку з’явилося 14 депутатів, а до кінця дискусії, що тривала понад годину, їх назбиралося 22, проте й цього було замало для кворуму. Олексій Радзієвський із чистою совістю заявив, що він не може відкрити сесію, тим більше, що має контролювати покладання асфальту, а ще повинен зустрітися з двома міністрами – культури Михайлом Кулиняком і юстиції Олександром Лавриновичем, які прибули на святкування 155-річчя від дня народження Івана Франка.

У сесійній залі розгорілася суперечка між Михайлом Ваврином і Олексієм Радзієвським. Лідер “Батьківщини” звинуватив мера у фактичному зриві сесії. За його словами, Олексій Радзієвський навмисне тягнув з її проведенням. Прозвучала думка й про те, що багатьом лояльним до міського голови депутатам було просто запропоновано не прийти на сесію.
Уже коли Олексій Радзієвський відлучився, всі критичні стріли посипалися на голову секретаря міської ради Тараса Метика. Саме тоді й прозвучала пропозиція про його відставку. Тараса Михайловича звинуватили не лише у невиконанні своїх функціональних обов’язків, а й у тому, що вперше за двадцять років незалежності в Дрогобичі не проводять жодного заходу до 155-річчя від дня народження Івана Франка.

Більше того, напередодні святкування в Дрогобичі зникли два банери із зображенням Каменяра. Аргумент Тараса Метика про те, що Львівська облдержадміністрація вирішила всі урочистості провести у Нагуєвичах і Львові, а академію з нагоди ювілею проведуть у Дрогобичі у вересні, викликала, м’яко кажучи, здивування. Навіщо тоді місцеве самоврядування, якщо всім керує губернатор?

Махінації мера і секретаря ради з проведенням сесії викликали обурення в депутата Богдана Пристая. Він сказав буквально наступне: “З Богом не можна воювати. Не треба думати, що ми ідіоти, а ви мудрі. Змініть позицію, починайте чесно працювати!”. Але навряд чи влада прислухається до його заклику.

За великим рахунком, мова не йде про те, що не була проведена позачергова сесія (до речі, вперше за роки незалежності, як зауважив депутат Роман Курчик, сталася така подія). І можна посперечатися з Олексієм Радзієвським, що депутати вирішують вузько-партійні інтереси, а рішення дрогобичан не вплинуть на ситуацію в Києві. Можна бути особисто проти Юлії Тимошенко, вважати, що “злодійка” повинна сидіти. Але йдеться не про особистості, а про політичні репресії в Україні.

Як на мене, мова йде про початок кінця Олексія Радзієвського. Чи стане він працювати в обласній держадміністрації, чи здобуде мандат народного депутата України, чи добуде до кінця каденцію в Дрогобичі,чи дочасно його відправлять у відставку, – фактично 26 серпня 2011 року розпочався зворотній відлік у його політичній, громадській і господарській діяльності.

Схоже, що Олексій Радзієвський не врахував помилок свого попередника Миколи Гука. Натомість депутати вже знають механізм, як відправляти мерів у відставку. Звичайно, так легко Олексій Радзієвський не здасть Тараса Метика. І не тому, що палає до нього безкорисною дружбою. Просто він розуміє, що відставка секретаря ради є першим кроком до його власного імпічменту. Для протистояння ініціаторам відставки будуть задіяні й лояльні до міського голови депутати, та й сам Тарас Метик докладе чимало зусиль, аби не просто відстояти свою посаду, а позиції Олексія Радзієвського у Дрогобичі. Фактично Тарас Метик у цій ситуації став заручником міського голови, як і тоді, коли разом із ним дев’ятого травня стояв під червоним прапором. І коли Радзієвському буде вигідно позбутися Метика, він зробить це, не задумуючись, аби зберегти свою посаду.

Вже цього тижня депутати Дрогобицької міської ради можуть самотужки скликати позачергову сесію, як це й передбачено чинним законодавством. Але чи збереться достатня кількість народних обранців, адже ще тривають літні відпустки і розпочинається новий навчальний рік? Та й відставку секретаря ради на позачерговій сесії розглядати не можна.

Що стосується протистояння між депутатами і Олексієм Радзієвським, то міський голова може покластися лише на депутатів від “Сильної України” і, як не дивно, Партії регіонів (зважаючи на його особисті тертя з Сергієм Гориславським) плюс окремих народних обранців від Фронту змін (наприклад, Андрія Шевкенича чи Ростислава Росохи) чи тієї ж “Батьківщини” (наприклад, Романа Пукала), а також від деяких інших представників окремих політичних сил, представлених у міській раді. Скидається на те, що “Батьківщина”, “Наша Україна”, “Свобода”, “Пора”, а ще Народний Рух і УНА-УНСО будуть єдиними в цьому протистоянні з мером. І якщо пройде пропозиція лідера “Свободи” Олега Хруща про поіменне голосування, то я не впевнений, що навіть той, хто мав би підтримати Олексія Радзієвського, зважиться відверто це зробити, не боячись наштовхнутися на народний гнів. Тоді просто треба шукати знайомих лікарів, аби забезпечити собі алібі й не прийти на сесію. Проте до кінця каденції важко буде відсидітися в “кущах”. Ой, нелегкий буде вибір між особистою відданістю Олексієві Радзієвському та громадянською позицією.
Я не виключаю, що гаряче бажання опозиції змінити ситуацію в Дрогобичі наштовхнеться на не менш гарячий опір з боку Олексія Радзієвського та його команди, і перша атака може захлинутися. Але в принципі це вже нічого не вирішує, бо процес пішов і перспектива не за радзієвськими.

Як би там не було, але осінь обіцяє бути гарячою не лише в Україні загалом, а й у Дрогобичі зокрема. Головне, щоби за політичним протистоянням якось не випало розв’язання насущних господарських і соціальних проблем.

Анатолій Власюк, часопис “Тустань”

Leave a Reply