Об’єднаймо свої зусилля! Із прес-конференції М.Сендака

Позавчора голова Дрогобицької райдержадміністрації Михайло Сендак провів прес-конференцію для ЗМІ регіону. Головну увагу було зосереджено на нерозв’язаних проблемах та стратегічних напрямках розвитку району.

На сьогоднішній день в апараті РДА є 12 вакантних посад. Виявляється, голова адміністрації може звільняти працівників, але брати на роботу не може, позаяк нема постанови Кабміну щодо структури РДА. Поза тим, зазначив М.Сендак, змобілізувавши зусилля, апарат із функціями, що покладені на адміністрацію, упорався. Є, звичайно, недопрацювання в окремих напрямках, але на загал за основними параметрами район на тлі області виглядає досить пристойно. Виконання бюджету орієнтовно складе 104 відсотки.

Левова частка бюджетних коштів іде на фінансування освіти, охорони здоров’я і культури. Освіта, наприклад, щороку «з’їдає» від 35 до 38 відсотків бюджету. На жаль, констатував М.Сендак, ці кошти використовуються украй незадовільно. Дійшло до того, що з нагоди Міжнародного жіночого дня виписали солідну премію… мужчині. Однак мужчина у відомості розписався, але грошей не бачив.

Голова РДА сказав, що давав шанси керівництву відділу освіти виправити становище, але, на жаль, воно ними не скористалося. Відтак довелося звільнити з посади головного бухгалтера, проти якої, до речі, порушено кримінальну справу. Головне управління науки і освіти Львівської облдержадміністрації також дало погодження на звільнення з посади начальника відділу освіти Дрогобицької РДА Осипа Марущака.

Відповідаючи на запитання журналістів з цього приводу, М.Сендак не заперечував, що пан Марущак – порядна людина, висококваліфікований спеціаліст у галузі освіти. Але водночас очільник району констатував про те, що якщо керівник дозволяє недобросовісним підлеглим маніпулювати собою, то мимоволі виникає питання щодо доцільності перебування його на посаді керівника. Такої посади як хороша людина, резюмував М.Сендак, нема.

Голова РДА перелічив низку проблем у царині освіти, які не розв’язуються через те, що керівництво галузі працює безініціативно, за старими схемами. Ненормальним явищем, наприклад, є те, говорив М.Сендак, що з 61 школи, які функціонують у районі, в 42 нема внутрішніх туалетів. Дітей харчують на 5 грн. на день. Очільник району зазначив, що ця сума мала би складати 8 грн. і що вона в 2012 році стане реальністю. Але питання в тім, що ці та інші проблеми мали би постійно озвучуватися і наполегливо домагатися їхнього розв’язання передусім керівниками відділу освіти, а не головою РДА. Натомість, керівники галузі проявляють наполегливість тільки в збільшенні фінансування, але кошти, як свідчать факти, використовуються далеко не на розв’язання проблем галузі.

Непроста ситуація, говорив голова РДА, і в медицині. Керівництво району розуміє, що РДА не може заплатити Дрогобичу за пролікованих у його медичних закладах селян стільки, скільки би хотіло місто. Але проблема в тім, що нема елементарного обліку пролікованих мешканців району. Аналогічні претензії має Дрогобич й до Трускавця і Борислава, які теж, буцімто, недоплачують Дрогобичу за своїх мешканців.

На тверде переконання М.Сендака, цю проблему неможливо розв’язати, якщо не розглядати її у контексті проблем цілого регіону. Який, до речі, є унікальним в Україні: адже в центрі району, фактично на віддалі протягнутої руки від сіл району, розташовані аж три міста обласного підпорядкування – Дрогобич, Трускавець і Борислав. Окрім того, є ще й місто Стебник і селище Східниця, яке в перспективі розвитку регіону відіграє далеко не другорядну роль.

Відтак голова РДА зазначив, що давно дійшов висновку, що без комплексного підходу до проблем цього унікального регіону жодну з них ніколи не вдасться розв’язати, тому він хотів оприлюднити своє бачення комплексного розв’язання проблем регіону – не тільки медичних, але й проблем пасажироперевезень, безробіття та цілої низки інших, на рівні області. Однак попередній губернатор, м’яко кажучи, не надав пропозиціям М.Сендака серйозного значення.

Новопризначений губернатор, котрий, за словами М.Сендака, є досвідченим керівником у галузі виробництва, зрозумів специфіку регіону і цілком поділяє пропозиції щодо сконсолідованого підходу до розв’язання проблем адміністративно-територіальних одиниць, що розташовані в межах Дрогобицького регіону.

М.Сендак оприлюднив основні напрямки діяльності, над якими буде зосереджено зусилля адміністрації в наступному році. Серед них – розвиток вітрової енергетики. Майже два роки тому французька фірма встановила щоглу в селі Опака, яка вивчала вітрові параметри наших гір. Наслідки експерименту однозначні: наші гори абсолютно придатні для виробництва так званої зеленої електроенергії. Вартість цього проекту – близько 75 млн.євро.

За словами М.Сендака, є цілком реальні можливості збудувати в селі Довге потужну гідроелектростанцію на базі дамби, яка була споруджена ще за часів Союзу, але тепер уже за модернізованим сучасним проектом, який не вимагає такого надвисокого рівня води, який був запланований раніше і створював загрозу для Довгого й навколишніх сіл. Вартість цього проекту – 11,5 млн.євро.

Ще одне джерело отримання енергії, говорив голова РДА, – землі, які непридатні для вирощування екологічно чистих продуктів. На цих землях можна вирощувати енергетичну вербу, яка не потребує особливого догляду, а відтак виготовляти з неї тверде паливо для цілого регіону. Такі технології, причому доволі недорогі, давно напрацьовані в Європі.

За рік, що минає, район також зробив суттєві кроки в напрямку виробництва екологічно чистої продукції. Зокрема, в селі Почаєвичі фірма «Меринос-Захід» приступила до реалізації проекту вирощування овець м’ясної породи. Із 130 в наступному році поголів’я вже налічуватиме 1000 штук.

Фактично завершено також перемовини з угорцями щодо вирощування свиней.

Успішно реалізовано проект вирощування якісних фруктів. Частково з 25 гектарів, які були виділені під садівництво, засаджені найкращими європейськими сортами яблунь, груш, вишень, слив, горіхів та ін.

У стадії активного розвитку також проект вирощування ягід. Поки що під це виділено 5 гектарів, але результати свідчать, що це поле діяльності треба розширювати.

Голова РДА також зосередив увагу ЗМІ на проблемі шкіл-довгобудів і на перспективах розв’язати їх у наступному році.

Поза тим, завершуючи прес-конференцію, М.Сендак укотре акцентував на тому, що без спільного підходу всіх владних структур регіону до його проблем жодна з них не буде розв’язана для користі тієї чи іншої територіальної громади.

Квінтесенцією голови РДА була теза, яку він озвучив на початку прес-конференції: «Якщо ми зуміємо подолати адміністративно-територіальні кордони, які сьогодні унеможливлюють динамічний розвиток будь-якої із територіальних одиниць, і скористаємося перевагами нашого компактного розташування, то, поза всяким сумнівом, поступово розв’яжемо найболючіші проблеми, які всі нас без винятку переслідують. І не тільки розв’яжемо, але за рахунок раціонального використання наших ресурсів і можливостей забезпечимо не тільки здешевлення, але й суттєве поліпшення якості життя наших мешканців. Об’єднання наших зусиль також дає нам історичний шанс стати прообразом адміністративно-територіальної реформи, яка незабаром стартує. Я переконаний, що ця реформа відбуватиметься саме на таких засадах, про які я говорив. Тому що вони природні, логічно і економічно обґрунтовані».

Ігор СОБКО

Джерело: Галицька Зоря

  1. PeterdrumersPeterdrumers01-05-2012

    This is nelud ! sehdak- syndyk bed gay ! He is thief & braber! He is enemy ukrainians! It the LIAR son of bich sendak time is go to jail !

  2. PeterdrumersPeterdrumers01-05-2012

    He mozy duvutucia na ty cvyniachy mordy!

Leave a Reply