Про голос громади

Терміном «громада» часто полюбляють маніпулювати політики, особливо в містечках типу Трускавця. «Чесна влада – заможна громада!», «відстоювати інтереси громади», «обранці громади», «так хоче громада», «громада зробила свій вибір» – ці штампи вже набили оскому.

Адже громади як такої в Трускавці немає, ну де вона, скажіть? Якби була, то хіба б мовчала на ті всі підвищення тарифів, на перегинання через коліно головою підконтрольних йому депутатів от хоча б на звіті заступника мера з питань промоції та розвитку курорту?

http://protruskavets.org.ua/protrusk/wp-content/uploads/2012/02/holosHai.jpgВтім, громада як спільнота людей, що має певну ціль, не є тільки явищем минулого. Це не лише «тухольська громада» із «Захара Беркута» Івана Франка, це й сільські громади сьогодення. Особливо в тому випадку, коли знаходиться чесна людина, котра дійсно думає про спільноту всіх жителів села, а не тільки про власну родину та своїх друзів. І часто в селах такі війти виходять з ініціативою, котра випереджає законодавство, час, рівень загальної демократії.

Те, що в селі Гаї Верхні є власна газета, котра виходить з ініціативи сільського голови Володимира Ханаса, може виглядати якимось непорозумінням. Навіщо газета для села? А щоб кожен мешканець знав, чим займається сільська влада – влада, в якої, між іншим, не так багато повноважень і від якої часто залежить дуже мало. Якщо в містах нехтують законом «Про доступ до публічної інформації», то в Гаях Верхніх з ініціативи війта доступ громадян до такої інформації розширили.

Ще 23 березня 2011 року було прийнято рішення Верхньогаївської сільської ради за № 41 про заснування газети. Формат – А-4. Вихід – при потребі, але не менше одного разу на квартал.

Перед нами – три номери газети «Голос громади» (за ІІ, ІІІ та ІV квартали 2011 року). Не будучи ніколи в цьому селі і знаючи тільки приблизно про його місцезнаходження, з цих газет ми довідуємося, які розпорядження були прийняті сільським головою, які рішення прийняла сесія сільради, які рішення виконавчого комітету. Напевно, нема потреби їх всіх тут перераховувати, адже цікавими вони можуть бути насамперед для гаївчан та ще як приклад в плані досвіду для інших сільських рад. Тільки якось мимохіть в підсвідомості випливає запитання – а хто в Трускавці знає, які розпорядження підписував у цьому місяці чи в цьому році міський голова? Чому так важко хоча б їхні назви розмістити на сайті міськради?

В сільській газеті знаходимо і інформацію про важливі події, які відбувалися в селі, і рубрики «Життя громади» та «Правовий всеобуч населення», і про розпорядження голови РДА, які стосуються села. Як нам розповів мешканець с. Гаї Верхні Іван Янишин, голова Асоціації фермерів Дрогобиччини, котрому завдячуємо тим, що газети потрапили в наше розпорядження, сільський війт Володимир Ханас на цьому не зупиняється, планує видати історію рідного села, триває збір матеріалів. Приємно, що на фоні зневіри у владоможцях та в чиновниках від місцевого самоврядування є ще такі люди як війт Верхніх Гаїв. Вони – та свіжа кров, котра повинна замінити кров гнилу, тобто тих, які окрім популізму та демагогії не здатні ні на що.

Володимир Ключак

Leave a Reply