Загроза «Нафтусі»: тема ще не вичерпана

В лютому – березні 2011 року темою № 1 у Трускавці було незаконне буріння свердловини в курортному парку. Буріння здійснювалося з ініціативи ЗАТ «Трускавецькурорт», депутатський запит з цього приводу подавав депутат обласної ради Олексій Балицький, міська влада Трускавця якось намагалася не звертати увагу на цей інцидент, вочевидь з метою зам’яти його, адже головне – уникнути протистояння із ЗАтом.


І ось ця тема знову «випливла», цього разу в прямому ефірі на телеканалі ЗІК, у програмі «Хто тут живе?». Та якось синхронно з цієї теми «з’їхали» як Євген Юник (що не дивно, адже він – працівник ЗАТ), так і мер Трускавця Руслан Козир. Та ми вирішили повернутися до цієї теми, хоча усвідомлюємо, що знову почнеться істерія окремих людців, що Ключак «шкодить «Нафтусі» чи іміджу Трускавця як курорту». Піднімаємо цю тему знову не задля самої тільки теми, а задля висновків, які з неї варто зробити. Адже чомусь так виходить, що ті, хто говорить про шкоду для «Нафтусі» та курорту, опосередковано самі можуть завдати цій же «Нафтусі» непоправної шкоди. А як це відіб’ється на курорті, пояснювати, гадаємо, недоцільно.

Отже, ще в січні 2010 року ЗАТ «Трускавецькурорт» звертався до тодішнього міського голови Трускавця Лева Грицака з проханням надати дозвіл на виготовлення Проекту ліквідаційного тампонажу свердловини № 68-РГ, оскільки стан експлуатаційної свердловини був аварійний і ремонт її визнано неможливим. Наше джерело в ЗАТі інформує, що це був лист за підписом генерального директора Товариства Віктора Жданова під № 117 від 27.01.2010. Свердловина № 68-РГ була пробурена ще в 1970 році на глибину 320 метрів, її дебіт складав 1,3 метри кубічні на годину, видобували з неї мінеральну воду сульфатно-хлоридного натрієвого складу мінералізації 52 грами на кубічний дециметр. Та на момент написання листа мінералізація води була знижена до з показника 52 до 8. Це не страшно, скажемо одразу, адже мова йде просто про змішування різних пластів вод. Оскільки експлуатаційна колона свердловини була розгерметизованою, то просто качалася вода розведена, меншої концентрації. Це не страшно, якщо врахувати факт, що ця свердловина вже не є діючою (на даний момент), адже майже поруч просвердлено нову. Та страшно інше – стара свердловина не демонтована, іржа та інші чужорідні елементи можуть потрапляти у воду, у цілющі джерела трускавецьких вод. Страшно й те, що нова свердловина пробурена без відповідних дозволів, а отже, без вивчення всіх факторів впливу на навколишнє середовище, в тому числі і на стан води «Нафтуся» (хоча, повторюємо, ця свердловина не забирає «Нафтусю», забирає іншу воду, але знаходиться вона безпосередньо у першій санітарній зоні охорони мінеральних вод курорту).

Євген Юник та Руслан Козир «з’їхали» з цієї теми, начебто мова йшла про якийсь курорт у Гондурасі чи Монголії, а не про Трускавець, інтереси якого як один, так і другий обіцяли захищати. Зробили вигляд, як у пісні про прекрасну маркізу, в якої «всьо харашо». Очевидно, що ситуацію нагнітати зовсім не потрібно, але потрібно повернутися до теми свердловини, пробуреної торік у курортному парку, потрібно вивчити все в деталях, а не лише побіжно і зробити відповідні висновки. Адже якщо з будь-чиєї вини Трускавець втратить «Нафтусю», то таким людям чи організаціям варто б голову скрутити, це буде хрест на розвитку курорту. А цього чекають наші вороги. Та у владі Трускавця ворогів шукають в середовищі журналістів, які хочуть докопатися до істини. Невже ж у мерії не хочуть знати всієї правди про ситуацію навколо «Нафтусі» та незаконного буріння свердловини? Можливо, їм це дійсно не потрібно, адже більшість у мерії – заїжджі «легіонери», які розуміють, що прийшли ненадовго, тому й мають інший інтерес, ніж якийсь розвиток курорту. А розмови про розвиток та промоцію Трускавця – не що інше, як ширма, за якою казна що твориться.
Отже, питання на засипку для міського голови та ЗАТ «Трускавецькурорт»: як справи із свердловинами старою та новою та який вплив на «Нафтусю» мають чи мали процеси буріння в першій санітарній зоні в лютому 2011 року?

Володимир Ключак

Leave a Reply