А сто років тому у нас був джаз-фестиваль

Дивлячись на модерний і привабливий зовнішній стиль готелю «Сенатор», що на вулиці Бориславській, 10, аж ніяк не очікуєш, що інтер’єр його є приємною і несподіваною протилежністю.

Тут весь декор виконано різьбою по темному дереву у стилі прикарпатського бароко, що на фоні світло-кавових стін створює урочисту і загадкову атмосферу палацу княжої доби. Доповнюють цей колорит встановлені у вестибюлі на стінах репринтні світлини видів шляхетного минулого Трускавця, що, на наш погляд, говорить про смаки, захоплення давниною цілком сучасного і прагматичного керівника готелю пана Сергія Кнюха. Ще більше переконуюся в тому, коли відкрию його невеличку таємницю – невелике зібрання давніх документів з історії нашого краю, нашого міста.
Ось цікава книга про Трускавець за 1909 рік польською мовою. Називається вона «Трускавец заклад здройово-компєльови в Галіції». Автор її др. Тадеуш Прашіл. Зрозуміло, йдеться в ній про тодішні засоби лікування, спосіб діяльності курорту, поради терапевтичні, що є завжди актуальним і важливим для відпочивальників, а також про вартість процедур і обслуговування.

http://protruskavets.org.ua/protrusk/wp-content/uploads/2012/03/q1.jpgВажливо те, що пан Сергій має задум цю давню цікаву і потрібну книгу перекласти українською мовою і дати можливість познайомитись з нею сучасним читачам = відпочивальникам.

Викликає інтерес «Декрет Галицького Революційного Комітету про скасування державної мови», підписаний головою Галицького Ревкому В. Затонським у серпні 1920 року у Тернополі. Текст цього документу дуже перегукується із проблемами сучасної мовної політики уряду в Україні.

Ось цікава кольорова рекламна афішка Трускавця 30-х років минулого століття. На ній екзотично одягнуті корпулентні пан і пані смакують з гасових ламп чудодійну воду «Нафтусю».
Про культурне життя Трускавця минулого століття розповідають світлини за 1915 рік. Тоді, як виявляється, на курорті відбувся перший фестиваль джазових оркестрів Львова. Відня. Варшави, Кракова. На фото – елегантно одягнуті музиканти зі своїми ніколи не старіючими інструментами, які би і зараз викликали чималий ажіотаж у місті. Зараз ведеться пошукова робота, зокрема, з краківськими фахівцями щодо встановлення назв джаз-груп та імен їх учасників, які брали участь у цьому фестивалі. Напевне, вартувало б у Трускавці відзначити столітній ювілей з нагоди такої події і взагалі, відновити на європейському рівні такі фестивалі.

http://protruskavets.org.ua/protrusk/wp-content/uploads/2012/03/q2.jpgЦікавим є знімки за 1939 рік, на яких бачимо тріумфальний вступ потужної Радянської армії у Львів, керівників КПбУ Хрущова, Корнійця, Тимошенка, Бурмістренка під час Народних зборів Західної України, командуючого 8-ого механізованого корпусу генерал-майора Гобишева та його заступника по політичній роботі Попеля.

Є копія унікальної фотографії, на якій зафіксовано розстріл німцями дрогобичан на площі Ринок у 1944 році, який через вікно, що виходить на вулицю, зафіксував сміливий мешканець квартири.

Має пан Сергій оригінал путівки на лікування у санаторій «Кришталевий палац» за вересень 1943 року. Надрукована вона трьома мовами – німецькою, українською і польською. Вказано тут ціна за два ліжка, грошовий додаток за послуги; додаток за паливо, починаючи від першого листопада до 30 квітня; за страви і напитки, подані до кімнати та інше. Відпочивальникові нагадують, що про свій від’їзд він повинен повідомити до 12 години, звільнити кімнату не пізніше 18 години. В протилежному разі належиться оплата за наступну ніч. Так як це був воєнний час, то «за затемнення відповідає сам гість».http://protruskavets.org.ua/protrusk/wp-content/uploads/2012/03/q5.jpg

Є у пана Сергія інші цікаві документи минулих часів, з яких він хоче зробити копії і подарувати музею історії міста.

Андрій Говіщак

Джерело: Трускавецький вісник

Leave a Reply