Не дамо закрити Бориславську лікарню

Ймовірне утворення Дрогобицького шпитального округу стало провідною темою 32 сесії Бориславської міської ради, яка відбулася 29 березня.

І це попри те, що жодне питання, яке стосувалося б центральної міської лікарні у порядку денному не стояло. Проте для міста нафтовиків питання майбутнього медицини стоїть настільки гостро, що особливих приводів для обговорення не треба.

Головний лікар центральної міської лікарні, депутат Львівської обласної ради Василь Кочержат звернувся до депутатів і мешканців міста навіть не з проханням, а з мольбою про допомогу. У своєму виступі на сесії він пояснив, що є розпорядження голови ЛОДА, щодо утворення на Дрогобиччині єдиного шпитального округу. Як відомо, ідея такого утворення належить міському голові Дрогобича Олексію Радзієвському. За словами Василя Кочержата, запропоновані зміни у медицині регіону є реальною загрозою закриття Бориславської лікарні. Згідно, з пропозиціями п. Радзієвського, у Бориславі залишаться лише кілька відділень лікарні, зокрема, гінекологічно-пологове, швидка допомога, поліклініка, терапевтичне та ендокринологічне відділення. А у разі необхідності отримання інших медичних послуг бориславцям доведеться звертатися в інші міста регіону. Тож ймовірне утворення Дрогобицького шпитального округу стосується всіх без винятку: і бориславців, і мешканців та відпочивальників Східниці, і пацієнтів з довколишніх гірських сіл, які лікуються, зазвичай, у бориславських відділеннях ЦМЛ.

Щодо самої ідеї утворення на території нашого регіону шпитального округу, то і тут ще багато запитань без відповідей. Проект такого реформування медицини для України є пілотним. Наразі його випробовують лише у 4-ох регіонах: Київ і три області. При цьому, за інформацією головного лікаря Бориславської центральної міської лікарні, депутата Львівської обласної ради Василя Кочержата, Донеччина вже відмовилася від такого проекту, бо утворення шпитальних округів призвело до масового закриття амбулаторій та пунктів медичної допомоги, а мешканцям регіону стало набагато важче добиратися до централізованих медичних закладів, і через це навіть підвищилася смертність, особливо серед літніх пацієнтів, яких просто не встигали доставити до лікарень. Також, як розповідає головний медик міста нафтовиків, ще немає чітких критеріїв утворення шпитальних округів і немає ніяких даних, які б доводили їх ефективність. Натомість складнощів є чимало, адже треба перерозподіляти обладнання, матеріально-технічну базу, кадровий потенціал; невідомо за якими ліцензійними документами працюватиме новостворене об’єднання; незрозуміло куди, коли і як скеровувати пацієнтів. Додається до цього всього ще й юридична колізія – Конституція України і чинне законодавство у сфері охорони здоров’я забороняє закриття медичних закладів. У статті 49 (частина третя) Конституції України вказано: «У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена». З огляду на це відділення центральної міської лікарні не можна закривати.

Ще один аргумент на підтримку окремої Бориславської лікарні – це географічні особливості міста нафтовиків, яке за площею є другим в області після Львова. «Не хочеться нікого лякати, – каже Василь Кочержат, – але якщо утворять шпитальний округ, то за хімзаводом можна створювати кладовище, бо по наших дорогах люди з інфарктами та інсультами до Дрогобича не доїдуть».

Потрібна Бориславська лікарня і майбутнім медпрацівникам, адже саме у Бориславі працює медичний коледж найвищого рівня акредитації, і на базі відділень центральної міської лікарні майбутні медики вивчають професію на практиці.

А беручи до уваги ще й те, що на стаціонарному лікуванні у Бориславі постійно перебувають не тільки мешканці міста та смт. Східниця, а й сіл регіону, керівництво Бориславської ЦМЛ пропонує утворити у місті окремий міні-шпитальний округ. Також головний медик Борислава Василь Кочержат запевняє, що вже розпочато роботи з оптимізації у медичних установах, для цього акцент планують робити на організації пунктів первинної медико-санітарної допомоги, що наблизить медицину до людей, бо це покращить якість надання медичних послуг і сприятиме виявленню захворювань вже на ранніх стадіях. Позитивний досвід у місцевих медиків, як запевняє В. Кочержат, вже є, бо півроку такий пункт успішно працює на вул. Коваліва, і результати його роботи радують. Тож завдання бориславської медицини – зберегти те що є, вдосконалити і покращити його.

Є і ще один момент, який не можна випусти з уваги. По-перше, якщо частину відділень Бориславської ЦМЛ закриють, то найбільш ймовірно, що медичний та обслуговуючий персонал поповнить лави бориславських безробітних. По-друге після утворення Дрогобицького шпитального округу податки з доходу фізичних осіб, тобто із зарплати, яку отримують працівники ЦМЛ, вже не надходитимуть у бориславський бюджет. І це теж проблема, бо цього року Борислав вже втратив чотирьох потужних платників такого податку: Бориславська експедиція Прикарпатського УБР, газопереробний завод, тампонажне управління та ПАТ «Укртелеком». Як повідомив на нараді у міського голови начальник фінансового управління Бориславської міської ради Юрій Петрів, рівень виконання бюджету зараз становить 85% до контрольних цифр Мінфіну, а це лише 50% до планових показників. Суть проблеми проста – централізація та укрупнення різних структур призводить до того, що податки не поступають у міський бюджет, а відповідно – нема грошей навіть на забезпечення першочергових потреб міста.

Обговорюючи усі ці проблеми, які можуть спіткати Борислав у разі утворення Дрогобицького шпитального округу, місцеві депутати були, як ніколи, одностайні. Так, депутат Головчак закликав мешканців підтримати медиків і владу у цьому питанні, а медичних працівників – працювати так, щоб люди хотіли лікуватися саме у Бориславі. Депутат Михайло Лазар підкреслив, що у нашому регіоні не може бути утворений ніякий шпитальний округ, бо пілотний проект проходить випробування лише у Києві та трьох областях України, й утворити шпитальний округ з центром у Дрогобичі, коли такого нема більше ніде на Львівщині, не законно. Крім того, п. Лазар каже: «Ну не може мер Дрогобича вирішувати, що і як буде у Бориславі. Хай керує собі у Дрогобичі.» Щодо рішення колегії ЛОДА, то згаданий депутат переконаний, що у нашому суспільстві все-таки влада народу, і таке рішення облдержадміністрації треба виносити на сесію обласної ради, і відстоювати бориславську лікарню там. «Ми тут влада, і будь-яка реорганізація не може відбутися без нашого рішення, і не треба нам боятися ніяких губернаторів і чужих мерів» – підсумовує Михайло Лазар. Ще один депутат-медик Олег Городиський запевняє, що бориславська громада та всі пацієнти місцевих лікарень підтримують медиків у питанні збереження окремої бориславської медицини, на сесії він дякував їм за це. Депутат Володимир Хауляк наголосив на ще й на тому, що у Бориславі в 6 разів більше мінеральних вод, ніж у Трускавці та Східниці разом, і якщо закриють центральну міську лікарню в місті нафтовиків, то про перспективи Борислава як рекреаційної зони можна забути. Також пан Хауляк обурюється через те, що, захищаючи інтереси свого міста, дрогобицька влада знищує Борислав. «Ми маємо переживати один за одного. Ми – один народ. Так навіть вороги в Україні не поступали» – каже депутат. До дій закликає ще один бориславський обранець Василь Піх. Він сказав так: «Треба створювати делегації і їхати відстоювати свої позиції – робімо, треба страйкувати – давайте будемо страйкувати». А Бориславський міський голова Володимир Фірман на завершення обговорення подякував депутатам за активність у відстоюванні інтересів Борислава та громади міста.

У результаті вирішили спільними зусиллями сформувати звернення до всіх можливих інстанцій, висловити свою позицію і розіслати документ куди тільки можна.

Чи дасть таке звернення якийсь результат? – наразі не знає ніхто. Проте з огляду на єдину позицію розрізненого депутатського корпусу Бориславської міської ради вже зрозуміло, що мовчки у підпорядкування Дрогобича бориславську медицину не віддадуть.

Наталка Кучер, тижневик «Каменярі»

Leave a Reply