Зупинимо свавілля влади!

Дана стаття автором була написана ще напередодні виборів до місцевих рад у 2010 р., але щоб читачі не сприймали її як передвиборну агітацію Партії Зелених – не публікувалася. Крім цього, за її публікацію місцеві ЗМІ вимагали чималі кошти.

Кожна людина за своє життя повинна посадити дерево, збудувати будинок і народити дитину. Керуючись цими незаперечними істинами, дрогобичани у минулому столітті розпочали святу справу – при народженні дитини саджали дерево, в результаті чого з’явився парк «Новонароджених». Але, як завжди буває, ложка дьогтю псує цілу бочку меду. І такою першою «ложкою дьогтю» було рішення далеких 70-х років минулог сторіччя, тоді ще «чужої радянської влади», про вирубку частини парку під житлову забудову. На місці зелених насаджень по вул. В.Великого (колишня – Космонавтів) були збудовані багатоквартирні будинки №20, 22, 24, 26 і 28, торгівельний комплекс «Океан» тощо. Від подальшого знищення парк врятували батьки дітей, що висаджували дерева та активна позиція громадськості й ЗМІ. В справу навіть втрутився кореспондент газети «Известия». Минали роки й на зміну чужій «неукраїнській» владі прийшла «наша» найрідніша та найдемократичніша. І взялися рішуче відновлювати «справедливість», додаючи все більше дьогтю. Спочатку, з мовчазної згоди (ймовірно не безкоштовно), вирубали частину парку під автостоянку, потім з’явилися базарні «Чагарі» і ще більша частина парку зникла та перетворилася на «барахолку» Сьогодні. вже на місці автостоянки зводиться монстр «торгівельно-будівельного» бізнесу невідомого призначення, оскільки паспорт будови відсутній. Далі, на замовлення певних фінансових кіл, за сумнівними заявами підставних осіб, у 2007 році біля зупинки маршруток (навпроти магазину «Океан»), під виглядом боротьби за безпеку пасажирів вирубується ще 57 живих дерев, хоч у розпорядженні міського голови №116-р від 06.03.2007 р. дозволено знести лише 10 дерев! Тепер на цьому місці завезено гравій і йде підготовка до нового будівництва, мабуть з метою безпеки громадян тут за кошти «меценатів» зведуть шатро, що захищатиме голови пасажирів від ймовірного падіння гілок з дерев парку? Згідно чуток, одним з таких «меценатів» є один із колишніх «демократичних» заступників міського голови, який на місці зелених насаджень збудував двохповерхову будівлю . У 2008 році навпроти гаражного кооперативу «Двигун» розчищається ще один майданчик під базар, викорчовуються фруктові дерева і залишається для захаращення сміттям та бур’янами, замість зелених насаджень в глибині парку виростає ще одна ошатна будівля невідомого призначення. В цьому році, на звільнену паркову територію, влада, спільно з власниками базару, через газету «Вільне слово» № 13 від 29.03.2012 р. закликає звозити будівельне сміття, створюючи нову шанхайську зону. У парк тепер перенесено торгівлю вживаними речами, продають тут також і «базарники-металісти». А на території базару височіє довгобуд, примара «двадцятилітнього монстра», який мав називатись Ринком. Ймовірно, владні мужі вкрали кошти, а тепер не можуть поділити кому належить цей витвір злочинної безгосподарності .

На цьому знущання над зеленими насадженнями у нашому місті не завершилися! У парку біля Будинку культури хтось комусь за щось надав дозвіл на вирубку дерев і будівництво «хатинки», таке саме відносно недавно діялося в колишньому саду біля бальнеологічного відділення міської лікарні, у скверику по вул. П.Орлика, 14 (поблизу магазину «Ельф») зрізано 7 здорових дерев, бо вони своєю кроною закривали рекламу торгових точок наших «патріотів», скверик на розі вулиць В.Великого та П.Орлика (навпроти автостанції і біля магазину Океан) перетворився на ще один базар і т.д.
Нами, Дрогобицькою організацією Партії Зелених України ще у 2007 р., спільно з громадськістю міста проведено розслідування цих фактів. В результаті чого було зібрано підписи понад 500 осіб і разом з матеріалами розслідування направлено у відповідні інстанції. У більшості випадків ми відповіді не отримали, або ці відповіді були лишень формальними відписками. (Для скептиків хочемо сказати, що ця робота проводилася в 2007-2008 роках і явно не під вибори). До цього часу земельними органами м. Дрогобича межі парку не винесені в натуру.

Ніхто навіть не задумується, що для того щоб виростити дерево, створити парк чи сквер необхідна, в першу чергу, земельна ділянка і бажання, великі зусилля громади та тривалий період часу – десятки років, а щоб знищити та встановити малі архітектурні форми (МАФ-кіоски) необхідна злочинна мовчазна згода влади та наша байдужість і всього – на всього декілька хвилин (годин). Чому ми перетворюємо наше місто у кам’яну пустелю «шанхайського» типу з МАФами та сміттєзвалищами і кому потрібно буде таке місто? Нам, як платникам податків, цікаво дізнатися, чому коли твориться таке беззаконня, правоохоронні і природоохоронні органи мовчать? Чому байдужими є мешканці та громадськість міста? Чому для «своїх» виділяються земельні ділянки навіть у парках, а для народу, його ж «слуги» вже понад 20 років не можуть розробити квартали під індивідуальну житлову забудову?

Відгриміли вже не одні вибори. До місцевих рад, знову і знову до влади приходять все «новіші» народні обранці, які у своїх програмах й виступах наголошували та сипали обіцянками, що екологічні проблеми міста, життя та здоров’я народу будуть у них визначальними. Не вірилося тоді, не віриться тепер, і не вірю у майбутньому, але поживемо побачимо.

«Ми стали багатшими, товстішими, але не набагато щасливішими» – пишуть науковці вашингтонського центру екологічних досліджень Worldwatch Institute. Глобальне зростання споживання підкоряється ритму, якого планета вже не витримує. Про це свідчить тотальне забруднення довкілля, зникнення лісів, знищення цілих природних систем, деградація ґрунтових вод, урбанізація територій та інше. У світі панує беззаконня, і справедливість посапує солодко, чекаючи радикального пробудження, а навколишнє природне середовище кривдять щоденно і захищають тільки на свята, або під якусь акцію чи вибори, та і то лише по вказівці «зверху». Ні, не кожна дата – свято. Але кожен день, то свято життя, що не потребує „організації проведення”. Життя на землі пов’язане з Сонцем через зелений листочок. Уявіть собі весну без цвіту, літо без розкішної зелені і пишного колосся, осінь без золотаво-багряних шат. А чи можна взагалі уявити життя на Землі без рослин? Катастрофічні повені, неймовірні засухи та буревії, глобальне потепління тощо – це наша з Вами так звана діяльність! Пам’ятаймо, що природа і Господь знущань над собою не потерплять і розплата прийде обов’язково!

Петро Дригулич, голова Дрогобицької міської організації Партії Зелених України

Leave a Reply