Дерев’яні храми — межа зникнення

ОДНА З ПЕРЛИН ДЕРЕВ’ЯНОЇ АРХІТЕКТУРИ — ЦЕРКВА ЗДВИЖЕННЯ ЧЕСНОГО ХРЕСТА. 1661 р., ДРОГОБИЧ, ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСТЬ

Ідея проекту належить директорові установи героєві України Борису Возницькому. А втілив він його за участі митців Михайла Яськовича, Євгена та Лесі Безнісків, Володимира Патика, Володимира Ольхом’яка, Василя Слободяна та Адама Бохнака.

— Із дерев’яними церквами у нас біда, — розповів на відкритті виставки Борис Возницький. — Одна із проблем та, що люди будують нові церкви. А якщо побудована нова церква, то що треба зробити зі старою? Спалити. Беруть участь у цій справі й священики, бо хто за старою церквою дивитиметься?.. І Софія, і всі замки на території України — все це не українське, наслідування Візантії. Єдине, що є в Україні нашого, українського, — це дерев’яні церкви. І їх знищують! Дуже болить душа. Треба думати, як зберегти те, що залишилося…

На відкритті виставки організатори повідомили, що у центральній та східній частинах України у XX столітті знищено 15 тисяч церков, в яких знаходилося півмільйона ікон. Тільки у Львівській області за 17 років Незалежності згоріло 60 дерев’яних храмів.

Джерело: ДЕНЬ
№220, середа, 3 грудня 2008

Leave a Reply