Легалізація робочих місць на Дрогобиччині

Учасники Дискусійного клубу обговорили і цю проблему.

Своє бачення виклав директор Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості населення Богдан Волошин.

За його словами, політика та економіка є взаємозв’язані. Дуже актуальним є питання легалізації робочих місць. Роботодавцю здається вигідним тримати нелегально особу в себе на роботі. Самому працівнику теж здається, що вигідно отримувати гроші в конверті, а не офіційно. А коли аварія чи травматизм? З іншого боку, людина, яка працює нелегально, не є матеріально відповідальною. У роботодавця виникає чимало проблем, навіть якщо нелегали працюють у нього на умовах рабства.

Що заважає, аби все було легалізовано? Роботодавці говорять про недосконале законодавство, коли доводиться платити високий відсоток відрахувань з заробітної плати. Богдан Волошин вважає, що в Україні найгірше платять податки порівняно з іншими країнами. Це стається тому, що наші люди не вивчають закони, а найперше думають, як той закон обійти. Крім того, ми вміємо пристосовуватися до умов. Маємо багато прикладів, коли людина стоїть на обліку в центрі зайнятості як безробітна й одночасно працює. Інваліди стоять на обліку і отримують соціальні виплати. Якщо йде на роботу, то втрачає пільги, тому й працює нелегально. Левова частка бізнесу працює в тіні, а тому нема надходжень до бюджету. В Дрогобичі міським головою створено чотири групи, які виловлюють людей, що працюють нелегально. Виявлено минулого року лише близько 200 нелегалів, хоча насправді їх набагато більше.

Незабаром вступлять у дію драконівські закони. Наприклад, за одну особу, яка працює нелегально, підприємство має заплатити штраф у розмірі 38 тисяч 290 гривень. Якщо неправильно нарахував заробітну плату, штраф сягатиме понад 21 тисячу гривень.

Скориставшись своїм правом ведучого, я запитав, як можна узгодити між собою те, що центр зайнятості отримав по Львівщині перше місце, а разом з тим усі великі промислові підприємства Дрогобича стоять? Куди центр зайнятості діває всіх безробітних? Богдан Волошин знову говорив про легалізацію робочих місць, перевірки малих підприємств і середнього бізнесу. Завдяки цьому вдалося працевлаштувати близько трьох тисяч осіб, тобто легалізувати їх.

Михайло Задорожний зауважив, що було би добре, якби держава створила умови підприємцям, а не лише вимагала сплати податків. Нині в Дрогобичі за рахунок підприємців хочуть розв’язати проблеми, бо промисловість встала. Він вважає, що ми йдемо до диктатури, якщо уряд приймає такі драконівські закони. Все йде до того, що закриються не лише дрібні, а й середні підприємства. Він сказав, що його хотіли судити лише за те, що він керує декількома підприємствами. Влада не усвідомлює своїх функцій і дусить підприємців.

Михайло Кривий зауважив, що за створення нового робочого місця в Єаропі дають безповоротні дотації в кількості декількох десятків тисяч євро. Чи є у нас такі дотації?

Богдан Волошин підтвердив, що дійсно є такі дотації на створення нового робочого місця. Впродовж року центр зайнятості здійснює проплату для людини, якій створили нове робоче місце. Це середня зарплата по нашому регіону плюс відрахування.

Богдан Юзефів наголосив на тому, що міська влада лише перевіряє і штрафує підприємців, але нічого не робить для створення нових робочих місць. Він навів приклад, коли Борислав виробляє продукції на душу населення вдвічі більше, ніж у Дрогобичі.

Володимир Кондзьолка зауважив, що робота промислових підприємств не залежить від міської влади, бо здебільшого заводи і фабрики приватизовані. Натомість від міської влади залежить створення умов для роботи малого бізнесу. Влада повинна була розробити стратегію розвитку малого і середнього бізнесу.

Сергій Розора підкреслив, що людей судять за відро картоплі, а ті, хто маніпулює коштами, в тому числі тими, що виділені на боротьбу з безробіттям, жирують.

Олег Косик наголосив на тому, що треба знати законодавчі речі. Кажуть, що держава виділяє кошти на створення нових робочих місць. Але це те саме, як державна програма “Доступне житло”. Сказали, що буде тридцять тисяч квартир, а треба мільйон вісімсот тисяч. Що таке тридцять тисяч квартир на цілу державу? Міська влада Дрогобича повинна створити інвестиційний клімат для розвитку насамперед малого бізнесу. Оцінку діяльності влади ми повинні дати за критерієм, скільки створено нових робочих місць.

Богдан Волошин вважає, що не владі треба поклоня-ись, а влада повинна поклонятися нам. Влада повинна відповісти за кожну вкладену гривню в створення нових робочих місць. Є дотація на перше робоче місце. В центрі зайнятості щороку реєструється 400 – 500 випускників шкіл. Десь десятьом з них можуть запропонувати роботу. Але не можуть знайти навіть тих десять випускників, бо ті вважають, що їм повинні платити типу стипендії, а працювати вони не хочуть.

Учасники дискусії зійшлися на тому, що існує багато проблем з працевлаштуванням, особливо молоді. Здається, ніби держава щось робить, але здебільшого люди самі рятуються, як можуть…

Анатолій ВЛАСЮК

Джерело: газета “Тустань”

Leave a Reply