Ти знаєш, що ти людина!

«Ти знаєш, що ти людина…?»

Василь Симоненко

Сито чесності

або 6 критеріїв для кандидата

[стрічка новин]:

– Посадовець Хапуга вкрав 5 мільйонів доларів з районного бюджету

– Пан Брехло їздить на мерседесі з зарплатою 2 тисячі гривень

– Депутат Непідкупний в черговий раз змінив свій партійний колір

– А Перекрадій Перекрадченко вбив людину.

Таку інформацію вухо пересічного українця сприймає вже як норму. Тому що чорне і біле для суспільного ока змішалося в якусь невиразну сіру масу. Хіба злочини – це наші віковічні цінності? А за козаччини за зраду й крадіжку відрубували руки, страчували, виганяли… (з докором каже голос предків). Хіба ми хочемо, аби брехуни, крадії й ліниві трутні керували державою? Тобою й мною – нами. На жаль, багато з тих, кому ми довірили владу, мислять зовсім іншими категоріями: цінностями не духовними й державними, а матеріальними й особистими. Перед черговими виборами, коли ми маємо можливість обирати (доволі екзистенційно!) – і цей вибір може стати початком якісно-нового, кращого етапу розвитку нашої країни, громадський Рух «Чесно» взяв на себе завдання надати виборцю інформацію про тих, що претендують на звання «народних обранців». Не для того, щоб комусь на догоду, лити на одного бруд, а на іншого начіпляти ореол святості. Ні. Лише для того, аби ми, діставши інформацію, вже самотужки могли відрізнити біле від чорного. Досить вибирати між більшим і меншим злом. Досить голосувати «серцем», а не розумом. Досить обирати в останню мить на виборчих дільницях за портретами кандидатів, які нам ні про що не говорять. Адже йдеться про критерії надзвичайно важливі та, водночас, дуже прості, ба більше – просто загальнолюдські.

Отож, Рухом «Чесно» було напрацьовано 6 критеріїв доброчесності кандидата в народні депутати, які мають «відсіяти» шкідливих паразитів від керування державою. Ці критерії пройшли експертне обговорення і важливість їх для виборців була підтверджена результатами соціологічного дослідження, що проводилось Фондом «Демократичні ініціативи» ім. І. Кучеріва. Кандидат не повинен бути правопорушником, тушкою, корупціонером, брехуном, кнопкодавом та прогульником. Ось вони, критерії чесності та порядності:

1. Відсутність фактів порушень прав і свобод людини. Цей критерій дуже виразно перегукується із однією з найважливіших заповідей Божих «Люби ближнього твого, як самого себе» (Мт. 22,37-39). Аксіома дуже проста – не чинити людині лихого. Стався до людей так, як ти бажаєш, щоб люди ставилися до тебе. Говорячи мовою більш офіційною, кандидат не повинен мати за собою фактів порушень таких прав людини, як право на рівність і недискримінацію, право на життя, свободу й особисту недоторканість, справедливий судовий розгляд, презумпцію невинуватості, право на недоторканість житла й кореспонденції, свободу думки, совісті релігії тощо.

2. Незмінність політичної позиції. Не міняти переконання, як шкарпетки, залежно від політичної коньюнктури, розміру хабарів, або ж просто із переляку. Не торгувати довірою своїх виборців, як товаром, адже, не місце лихварям і торгашам у Храмі Віри і Братерства. Не бути «тушкою» – принцип дуже лаконічний. Кандидат не повинен бути зайцем, який перебігає з фракції у фракцію в залежності від того де більша морква й де можна собі жирніший шмат відкусити.

3. Непричетність кандидата до корупційних дій. «Не кради», – вчить Біблія. Кандидат не повинен бути хабарником і корупціонером. Цей критерій включає в себе дуже «багато діл нечистих». Наприклад, вчинення злочинів у сфері службової діяльності чи злочинів, пов’язаних із корупцією, перевищення своїх повноважень, використання адміністративного ресурсу, а також прямий або непрямий підкуп виборців. Ми вже знаємо справжню цінність «іудиного поцілунку» – продуктового пайка, чи інших подачок кандидата (взятих із нашої ж з вами кишені), за які купують наше право бути вільними. Адже нам вже досить гречки, чи не так?

4. Відповідність задекларованих доходів та майна способу життя. «Не лжесвідчи» – знову звертаємося до Святого Письма. Коли кандидат має зарплату 3 тисячі гривень, а носить годинник за декілька мільйонів, має 6 квартир, 3 дачі по 60 гектарів і їздить на Land Rover – чи є він Чесним? В таких комфортних умовах легко говорити про аскетизм й про те, як «потрібно затягувати паски й працювати сапкою»… Посадовці постійно плутають народну кишеню із власною, а почесний обов’язок служити людям – з можливістю безкарно обкрадати народ і землю, що вигодувала цих «достойників». «Легше верблюду пройти крізь вушко голки, ніж багатому пройти в Царствіє небесне» – твердить притча. Український парламент, звичайно ж, не Царствіє небесне, але ж він не повинен бути і «клубом для мільярдерів»?! За цим критерієм оцінюватиметься фінансова прозорість кандидата та відповідність задекларованих доходів та майна способу його життя.

5. Особисте голосування в парламенті. Хворобою «піаністів» наші депутати заразились вже давно. Чи то така любов до музики й, чи таки справжній обман свого народу? «Не побажай добра ближнього твого», – мовиться у заповідях. На нашу думку, кандидат повинен мати вагу свого голосу і не зазіхати на чужий. В сусідній Польщі, для прикладу, за користування чужою карткою передбачена кримінальна відповідальність. Жодна «зайнятість», чи якісь загадкові «реалії українського політичного життя», на які постійно посилаються депутати, в жодному разі не виправдовують цього ганебного фарсу, який ми бачимо при кожному голосуванні в українському парламенті.

6. Участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів. Депутати – слуги народу. Чому ж вони не ходять на цю службу? Твої гроші в їх кишені. Адже люди отримують гроші за роботу, а за що отримують гроші вони? За цим критерієм оцінюватиметься діяльність кандидатів, які раніше обирались народними депутати України. Ознакою участі в засіданнях парламенту вважатиметься письмова реєстрація – реальне підтвердження реєстрації за допомогою електронної системи (реєстрації карткою для голосування). Якщо кількість таких підтверджень становитиме менше 25%, кандидат вважатиметься таким, що не відповідає критерію і немає більше права на довіру суспільства.

Як бачимо, критерії більше, ніж прості. Пропустивши наших кандидатів крізь це сито, ми зможемо відділити зерно від полови (як писалося в Біблії і як неодноразово повторював дисидент Євген Сверстюк) й обрати ГІДНИХ керувати державою, гідних називатися її політичною елітою. «Хто судді?», – запитаєте ви. Я, ти – кожен з українців, який понесе свій бюлетень до виборчої урни, кожен хто усвідомлює вагу свого голосу і відчуває відповідальність за свій вибір, кожен хто хоче жити ЧЕСНО.

Олеся Яремчук

За матеріалами Дрогобицької групи Чесно у Фейсбуці

http://www.facebook.com/groups/443715155643410/

Leave a Reply