Три проблеми Східниці

1279704695 Sxidnicya

Мальовниче селище Схіниця, знамените лікувальними мінеральними водами, всіяне красивими дорогими готелями, віллами, садибами. На перший погляд, – це розвинене туристичне містечко. Однак, насправді бальнеологічний курорт Схіниця має щонайменше три важливі проблеми, які для селища мажуть стати «вічними».

Три стратегічні проблеми Схіниці «крутяться» навколо питань з водою: перша проблема це водопостачання, друга – водовідведення, а третя – питання опіки над східницькими джерелами. Як виявилось, курортне містечко, яке обласне та районне керівництво хоче оголосити курортом державного значення, має перебої у водопостачанні, неналежну систему водовідведення, а джерела з лікувальною водою десятиліття ніхто не чистить.

Так, скандал із визначенням надрокористувача східницького родовища мінеральних вод розгорявся уже кілька разів, однак, непомітно вщухав. Наразі джерела державного значення, водою яких приїжджають лікуватись із всією України, не мають офіційного господаря. Як розповів заступник селищного голови Східниці Ігор Куротчин, джерела уже 20 років не чистили та не досліджували. Тому, говорити про те, які ж запаси мінеральних вод має Східниця – водити пальцем у небі.

«Силами підприємців ми постійно проводимо аналізи води: фізико-хімічний, бактеорологічний, але родовища кинуті напризволяще», – заявив Куротчин.

У 2010 році депутати попереднього скликання Східницької селищної ради створили комунальне підприємство «Східницькі джерела», яке мало б взяти опіку над родовищами, однак, окрім директора відповідне підприємство не має нічого, ані капіталу для проведення дослідно-промислової роботи, ані кваліфікованого персоналу.

«Там був призначений директор, ані на приміщення, ані персоналу, ані лабораторії підприємство не має, щоб брати участь у конкурсі. Має бути матеріально-технічна база, має бути відповідно навчений персонал», – повідомив Куротчин.

Крім того, привести до пуття східницькі джерела зголосився інвестор – ТзОВ «Владо» та одразу погодився вкласти у родовище 5 млн. грн. Його підтримав селищний голова Східниці Іван Піляк http://vgolos.com.ua/economic/news/7780.html, однак з протестами виступили мешканці селища. Вони побоювались, що джерела продадуть та приватизують, тож нові власники матимуть право повісити перед джерелом замок.

Водночас, селищна рада Східниці у визначення надрокористувача не втручається. За словами Куротчина, місцеві депутати погодили Львівській обласній раді обидва підприємства, одне з них мала б обрати обласна рада та подати на затвердження Кабінету Міністрів. Однак, у Львівській облраді вирішення цього питання затихло і «зависло».

Імовірно, депутатська більшість розуміє, що відати джерела комунальному підприємству, яке існує лише на папері, – завідомо приректи їх на закриття. Однак, оскільки депутати тягнуть з, нібито, очевидним рішенням – кандидатура власника ТзОВ «Владо» їх, із зрозумілих причин, також не влаштовує. Коли знайдеться підходящий інвестор, проти якого не протестуватимуть ані обласна опозиція ані більшість, наразі, невідомо.

Не менш важливою для Східниці є проблема водопостачання. Як розповів Куротчин, воду до Східниці постачає Бориславський водоканал, який помпує воду із річки Майданка.

Однак, магістральні водопроводи у Східниці протікають, насосна станція застаріла та головною проблемою є те, що у Східниці робочий лише один насос, у разі поламки якого без води залишається усе селище.

«Взимку коли він (насос – авт.) зламався – тиждень води не було. Уявіть собі: у високий сезон у селище не потрапляє вода – шалені збитки несуть усі. Крім того, є школа, інші заклади», – розповів Курчин.

За його словами, селищна рада виношує плани щодо будівництва власного водозабору на річці Східничанці. Для цього необхідно провести багато досліджуваних робіт, зокрема, вивчити гідрологічний режим річки. Однак, наразі ані на нову насосну станції, ані на ремонт старої, ані на вивчення річки Східничанка селищна рада коштів не має. Попри те, що заможних інвесторів у курортному містечку не бракує, усі вони воліють вкладати кошти у власний бізнес та заробляти на природних багатствах.

Ще більшою бідою Східниці є водовідведення. За словами Куротчина, на сьогодні у селищі функціонує кілька локальних очисних споруд та дві очисні споруди типу Biotal, однак їх для Східниці замало. У зв’язку з цим виникає інша проблема – відпочинкові комплекси «грішать» несанкціонованими випусками стічних води без будь-якої очистки та дозвільних документів. У результаті нечистоти потрапляють у річку Східничанку, з якої у майбутньому можуть брати воду для всього селища.

Як зазначив Куротчин, у держбюджеті передбачені кошти на будівництво очисних споруд на вул. Коновальця. Старі очисні споруди сподіваються реконструювати за програмою «Питна вада України», однак, і цього для Східниці буде замало, адже, враховуючи гористу місцевість, чистити воду дуже складно.

«Таких біоталів у Східниці має бути щонайменше 20-30. Вся очищена вода, за проектом, має вливатися у центральний колектор і відводитись за межі селища, а там ще доочищуватись. Одна очисна споруда коштує, в залежності від потужності і місцезнаходження, 4-5 млн. грн., а якщо їх треба 20», – каже Куротчин.

У разі, якщо Східницю таки визнають курортом державного значення, можна сподіватись, що з держбюджету виділять кошти на вирішення хоча б однієї проблеми селища, однак немає жодної гарантії, що, отримавши статус державного, курорт Східниця у держбюджеті отримає свою сторінку видатків.

Тож, наразі у Східниці сподіваються отримати кошти на будівництво стадіону для літнього та зимового відпочинку з більш реального джерела – Європейського Союзу. Селище бере участь у конкурсі на 10 млн. грн. У разі виграшу 10% від цією суми селищна рада повинна буде забезпечити із власного «гаманця», решту 9 млн. грн. надасть ЄС. З них 4 млн. грн. витратять на будівництво стадіону, решту 6 млн. грн. – на ремонт двох вулиць у Східниці.

До слова, дороги, це ще одна проблема Східниці, які і освітлення і межі селища.

Натомість голова Дрогобицької райдержадміністрації Михайло Сендак запевняє, що вдихнути життя у Східницю повинні державні інвестиції. За його словами, проблеми каналізації та водопостачання у Східниці повинні вирішити за кошти держбюджету, а для цього курорт повинен здобути статус державного.

«Проблеми Східниці потребують комплексного підходу і вирішення питання на державному рівні. Сьогодні керівництво районної адміністрації активно лобіює питання про перетворення Східниці в курорт державного значення. Цей статус дасть можливість вирішити проблему доріг, каналізації і, що найважливіше, привести до порядку джерела мінеральних вод на території селища. Державні інвестиції здатні перетворити Східницю у курорт державного значення», – запевнив Сендак.

Мар’яна Білозір

Джерело: Вголос

Leave a Reply