БОРИСЛАВ ВІД ТЕХНОГЕННОЇ КАТАСТРОФИ РЯТУЄ РОЗА ВІТРІВ

Boryslav Staryj

Біда приходить не відразу. Ми не вміємо вчасно помітити її ознак. А якщо й помічаємо, то безпомічно розводимо руками: мовляв, що ми можемо зробити?
Борислав знаходиться за крок від техногенної катастрофи. За двадцять один рік незалежності України влада палець об палець не вдарила, аби розв’язати цю проблему. Місцеві мешканці, здається, вже змирилися з тим, що живуть на пороховій діжці. Бездіяльність влади і байдужість бориславської громади можуть дійсно призвести до непоправного.
16 липня на вулиці Нафтовій у Бориславі стався викид нафти. Подібний, але більш потужний, трапився взимку на вулиці Дорошенка. Але нинішній відрізняється тим, що нафта потрапила у водопровідну мережу, бо з’ясувалося, що якраз у цьому місці був пошкоджений водогін.
Шкідливі викиди перевищили норму в 2,2 рази. Офіційно кажуть, що вилилося 400 літрів нафти. Біда трапилася в густонаселених мікрорайонах Борислава – на вулицях Коваліва та Володимира Великого. У “Бориславнафтогазі” стверджують, що аварія сталася внаслідок проведення ремонтних робіт на свердловині, в результаті чого на поверхню землі вийшла нафта. Проте спеціалісти, які побажали залишитися невідомими, стверджують, що на свердловині здійснювався так званий тампонаж, а до цього біля неї нафтовики виявили значне скупчення газу. Запам’ятаємо це: у Бориславі проблеми водопостачання пов’язані із загазованістю.
За свідченням очевидців, нафтовий фонтан сягав до десяти метрів. У результаті екологічного лиха значна частина мешканців Борислава залишилася без водопостачання. З ладу в багатьох квартирах на вулицях Коваліва і Володимира Великого вийшли побутова техніка – водонагрівні котли, пральні машини й таке інше, бо замість води по трубах текла нафта. Але найголовніше, що в Бориславі значно зросла загазованість.
Слід зазначити, що Борислав – єдине місто на планеті Земля, яке розташоване на нафтовому родовищі. Нещадна його експлуатація в ХІХ та ХХ століттях не могла минути даром. Нині Борислав розташований на сорока тисячах так званих шурфів і копанок і у будь-яку мить може провалитися крізь землю. Раніше шурфи й копанки копали вручну, видобували з них нафту, потім ці отвори засипали, але небезпека проваль залишилася й досі. Періодично ми це спостерігаємо й тепер. Глибокі прірви несподівано утворюються навіть у центральній частині міста – на вулиці Шевченка, на городах у людей. На щастя, ніхто не постраждав.
Газ є неодмінним супутником нафти. Загазованість Борислава завжди була високою, звідси – більша у відсотковому складі захворюваність бориславців на рак порівняно з мешканцями сусідніх міст. За оцінками старих нафтовиків, багатьох з яких уже немає в живих, Борислав рятує своєрідна роза вітрів. Борислав розташований у такій місцині, що вітри розвіюють загазованість. Проте навіть це не врятувало місто від трагедії, яка трапилася 1972 року. Тоді на вулиці Щорса (теперішня Володимира Великого) злетів у повітря хлібний магазин, загинули люди. Будинок, в якому я жив, розташований поруч, так що я став свідком трагедії. Тоді “Правда” і “Известия” вмістили коротенькі замітки про необережне поводження з вогнем, хоча насправді мова йшла саме про загазованість.
Я дивуюсь, як за сорок років після цієї трагедії ще не сталося більш масштабного лиха в Бориславі. Природа ніби випробовує нас на міцність. Але бездіяльність не може бути безкінечною.
У жовтні 2001 року вийшло розпорядження прем’єр-міністра України про надання Бориславу впродовж чотирьох років 66 мільйонів гривень на ліквідацію заборгованості. З них 26 мільйонів було надано на герметизацію свердловин, а 40 мільйонів – на завершення школи в мікрорайоні Коваліва, будівництво лікарні та 450 квартир з метою відселення людей із загазованої зони. Кошти не надійшли в повному обсягу, довгобуди стоять і досі, а проблема із загазованістю не розв’язана.
Ще однією проблемою Борислава, яка може стати важливим чинником техногенної катастрофи, є озокеритова шахта. Нині вона залита водою, там відбуваються некеровані процеси, не здійснюється вентиляція. Все це може призвести до непередбачуваних наслідків, враховуючий й те, що озокеритова шахта розташована в центрі міста.
Нині вже мало чергової Постанови Кабінету Міністрів України про надання коштів для ліквідації загазованості в Бориславі. Місто нафтовиків слід визнати зоною екологічного лиха з усіма висновками, що з цього випливають, у тім числі й з розв’язанням проблеми централізованого фінансування з Державного бюджету.
Нині влада й опозиція зайняті передвиборчою кампанією, так що сподіватися на розв’язання цієї проблеми не доводиться. Бориславців залишили сам-на-сам на пороховій діжці…

Анатолій ВЛАСЮК
Джерело: Тустань

Leave a Reply