Міліцейські проблеми Дрогобиччини

Dyskusijnyj Klub

Саме цій темі було присвячене десяте, ювілейне, засідання Дискусійного клубу, яке відбулося минулого четверга, 9 серпня.

Слід відразу зазначити, що на нього був запрошений новопризначений начальник Дрогобицького міського відділу міліції полковник Василь Овчаренко. Проте він не прийшов,  зіславшись на те, що має попросити дозволу у львівського начальства. Мабуть, начальство дозволу не дало. Втім, у полковника могли бути й інші причини не прийти. Не пристав він і на те, щоби прислати замість себе когось із заступників. Не допоміг у цьому і Михай      ло Янковський, до якого я звернувся. Сам він у день дискусії відлітав до Києва, але обіцяв сприяння. Що ж, наразі роблю однозначний висновок: місцева влада не хоче співпраці з громадою, яка критично налаштована до неї, не йде на діалог, не прислухається до слушних думок, які лунають на Дискусійному клубі. Міліція за режиму Януковича теж стала невід’ємною часткою цієї влади, протиставляючи себе людям.

До речі, на засіданні Дискусійного клубу кандидат у народні депутати по Дрогобицькому виборчому округу Роман Ілик, говорячи про майбутню реформу правоохоронних органів, яку буцімто разом мають проводити нинішня влада й опозиція, сказав і про перейменування міліції в поліцію. Проте учасники дискусії слушно зауважили, що від зміни назви суть не змінюється. Якщо нині міліція захищає інтереси держави (а під державою здебільшого розуміємо захист прав можновладців), то чи стане поліція захищати інтереси людей? Запитання риторичне, і при збереженні нинішньої системи влади стає цілком очевидним, що функція так званих правоохоронних органів навряд чи зміниться.

Говорячи про проблеми міліції, слід виокремити два аспекти. Перший полягає у внутрішніх проблемах самої міліції, пов’язаних насамперед з недофінансуванням, поганим оснащенням, кадровими проблемами і таким іншим. Але є ще проблема з міліцією, коли людина, виходячи зранку з хати, не знає, чи повернеться додому ввечері. Не секрет, що міліціонери катують співгромадян, вимагають від них хабарі за закриття справ, неправдиво шиють кримінал проти невинних, кришують обіг наркотиків, спільно діють з кримінальними елементами, захищають від покарання можновладців і таке інше. За нинішніх умов міліція виконує невластиву їй функцію, її важко назвати народною. З іншого боку, в органах внутрішніх справ працює багато чесних і порядних людей, але їм важко за даної системи реалізувати себе.

Експертом даної дискусії виступив колишній начальник Дрогобицького міського відділу внутрішніх справ Михайло Ваврин. Свою точку зору висловили колишній начальник Дрогобицького райвідділу міліції Василь Попович, колишній начальник Трускавецького міськвідділу міліції Віталій Кахній, голова Ради ветеранів Дрогобицького міського відділу міліції Володимир Лазунда, брати Володимир і Степан Сабати, які теж працювали в міліції. До дискусії долучилися кандидати в народні депутати України Роман Ілик, Тарас Гентош і Микола Тустановський. Мали змогу виступити громадські діячі Олександр Магльона, Володимир Кондзьолка, Олег Косик, Богдан Волощук, Святослав Сурма, Ярослав Бігуняк та інші.

Дискусія торкалася двох аспектів: загальноукраїнські проблеми міліції та місцеві. Всі виступи звелися до одного: міліція потребує реформування. Проте у багатьох немає розуміння, як саме це зробити. Будь-які пропозиції влади не сприймаються опозицією, і навпаки. Від цього страждає загальна справа.

Чи не найбільш професійним був виступ Романа Ілика. Це й не дивно, адже він є головою Громадської ради при Комітеті Верховної Ради України з забезпечення правоохоронної діяльності, який очолює народний депутат України Віктор Швець, колишній заступник Генерального прокурора України. Роман Ілик є його помічником-консультантом. Він окреслив проблеми майбутньої реформи правоохоронних органів, хоча зауважив, що якщо стане народним депутатом, то працюватиме в Комітеті по освіті чи медицині.

Зупинилися присутні на проблемі об’єднання Дрогобицького міського і районного відділів внутрішніх справ. Відбулося фактично поглинання першого другим. Подібне було вже 2000-го року. Тоді Дрогобицький район опинився на задвірках, йому приділялося набагато менше уваги, ніж місту. Схоже, цю помилку допускають і нині.

Було порівняння нинішньої міліції з колишньою. На думку колишніх міліціонерів (хоча колишніх міліціонерів, як відомо, не буває), рівень моральності в їхні часи був на порядок вищий. Якщо когось запідозрювали у зв’язках з криміналітетом, негайно звільняли з органів.

Олег Косик зауважив, що в міліцію потрапляють без освіти, без досвіду.  Цих людей ніхто не контролює. “Хто хоч раз зіткнувся з діяльністю правоохоронних органів, – підкреслив він, – той назавжди пам’ятатиме це надзвичайне лихо для своєї родини”.

Михайло Ваврин та інші висловлювали думку, що служба карного розшуку повинна бути регіональною, а не розпорошеною по міськвідділах міліції в Дрогобичі, Трускавці та Бориславі, як зараз. Микола Тустановський запропонував створити відділення міліції у Східниці. Тарас Гентош говорив про необхідність створення муніципальної поліції. Правда, виникає питання, чи вистачить коштів у міських бюджетах на її фінансування. До речі, і Микола Тустановський, і Тарас Гентош свого часу мали “справи” з міліцією. Першому погрожували самі міліціонери, а коли другий був директором готелю “Тустань”, у найдешевших номерах проживали злочинці, яких потім упіймала міліція.

Степан Сабат розповів про соціальний пакет для німецького поліцейського. Тарас Гентош навів приклад політичної волі в Грузії, де в правоохоронних органах забули про корупцію. Володимир Кондзьолка говорив про роботу муніципальної поліції в Польщі. Володимир Лазунда зауважив, що міліцейське керівництво не цікавиться досвідом роботи ветеранів, та й часто-густо взагалі не згадує про них.

Говорили й про те, що до списків об’єднаної опозиції потрапили одіозні міліцейські генерали, які вірою й правдою служили режиму Януковича. Олександр Магльона стверджував, що свого часу в списках Ющенка і Януковича була однакова кількість бандитів, тобто зберігався своєрідний паритет. Схоже, що подібна ситуація повторюється, коли проаналізувати списки Партії регіонів та об’єднаної опозиції.

Ярослав Бігуняк, своєрідно підводячи підсумок дискусії, зауважив, що в суспільстві точиться справжня війна. Окупаційній владі, яка нині є в Україні, потрібна слухняна міліція, здатна до репресій проти власного народу. “Поки ми не виженемо окупантів, добра не буде”, – зауважив він.

Михайло Ваврин пообіцяв зустрітися з полковником Овчаренком і донести до нього суть проблем, висловлених на Дискусійному клубі.

Переглянути хід дискусії можна в Інтернеті. Зайдіть на Ютуб, наберіть посилання “Міліцейські проблеми Дрогобиччини” і дивіться відеоматеріал, знятий Сергієм Матійком.

Детальний виклад дискусії читайте на сайті tustan.io.ua в матеріалі “Дискусійний клуб: міліцейські проблеми Дрогобиччини”.

 

Анатолій ВЛАСЮК
Джерело: Тустань

Leave a Reply