Зупинити «догналівську» вакханалію!

Miska Rada

Так лаконічно озвучив основне завдання міського керівництва секретар міськради Тарас Метик на прес-конференції, яка днями відбулася в ратуші з приводу незаконних дій «підгорецьких монахів» та їхніх прибічників у Дрогобичі.

 

Він разом із керуючим справами виконкому Євгеном Шильником, запросивши журналістів, дали правову оцінку діяльності угрупування «догналівців». Серед гостей була й кореспондентка «Експресу» Світлана Мартинець, яка не побоялася на шпальтах газети відкрито заявити, оперуючи фактами, про загрозливий характер секти.

 

Заступник начальника міського відділу міліції з питань громадської безпеки Михайло Паук навів аргументи на доказ того, що члени так званої Української правовірної греко-католицької церкви неодноразово порушували норми Конституції. Як на диво, на прес-конференцію завітали й представники «догналівців», яких, зрештою, ніхто не запрошував. Позаяк формат зустрічі передбачав лише двох учасників діалогу – журналістів та владу, згодом «сектантів» попросили за двері.

Оскільки діяльність «догналівців» уже давно перейшла з площини духовної у площину антиконституційну й суспільнонебезпечну, акценти було зроблено на порушеннях ними чинного законодавства України. Ще від самого початку появи «правовірних» на теренах Дрогобиччини вони вчинили протизаконне діяння: у 2009 році без дотримання жодних дозвільних процедур на присадибній ділянці громадянки Наталії Далявської на вул.Копистенського,14 поруч із житловими будинками збудовано каплицю, де проводяться релігійні обряди. Але й досі відповідні структури нічого не зробили, аби позбавити «догналівську» громаду самовільно збудованої каплиці. Ба більше, згадана будівля зовсім не прив’язана фундаментом до земельної ділянки. До того ж, не дотримане її цільове призначення згідно з містобудівною документацією: замість житлового будинку, «обходячи» законодавство, релігійні очільники використовують його як храмову споруду.

Гостру полеміку, яка мало не переросла в протистояння, спричинило питання щодо проведення мітингів і акцій протесту «догналівцями». Їхня релігійна громада не підлягає реєстрації, згідно з чинним законодавством України, а тому послідовники Догнала формально діють як громадські організації «Молодь за здорове життя», «Об’єднання правовірних греко-католиків «Еффата» та ін., що забезпечує їм формальне право як громадянам України, відповідно до ст. 39 Конституції, проводити збори, мітинги і демонстрації.

Їхня публічна маніфестаційна робота в Дрогобичі щоразу набуває більших розмахів, чим, за словами Тараса Метика, перешкоджає нормальній діяльності органів місцевого самоврядування, виконавчих органів державної влади, підприємств й організацій, та й, зрештою, своїми хуліганськими діями вони порушують громадський порядок у місті. На доказ слів секретаря міськради Євген Шильник навів цілу низку порушень під час проведення «сектантами» акцій протесту.

Насамперед, це недотримання згаданої ст. 39 Конституції, в якій визначені вимоги щодо порядку організації мирних заходів, з-поміж яких – завчасне повідомлення органів влади про проведення зібрань. Представники «догналівського» угрупування про одну зі своїх акцій повідомили міській раді лише за півтори-дві години до її початку. А це, як підкреслив Є.Шильник, позбавляє владу здійснити підготовчі заходи для забезпечення безперешкодного проведення громадянами демонстрації і підтримки громадського порядку.

Ланцюжок протизаконних діянь подовжився новими фактами. Під час пішої ходи у районі супермаркету «Рукавичка» на перехресті вулиць Лесі Українки-Пилипа Орлика колона «догналівців», яка розтягнулася аж на двісті метрів, на півгодини заблокувала рух транспорту. У міськраду посипалися телефонні дзвінки від перевізників, водіїв, громадян. Дійство продовжилося на майдані Т.Шевченка, у місці, призначеному для відпочинку й дозвілля дітей. «Сектанти» в священичому одязі з гучномовцями в руках і погребальною символікою, а точніше – труною, організували віче, чим добряче налякали дітей і перехожих. І знову посипалися скарги від схвильованих мешканців міста. Нове правопорушення «мітингарі» вчинили на вул.Т.Шевченка, зупинивши рух транспорту й перешкоджаючи роботі міського відділу освіти.

Аби не допустити травматизму і загострення конфлікту, керівництво міста звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою про заборону заходів. Суд задовольнив вимоги позивача й виніс постанову заборонити проведення масових заходів 19 липня та 1 серпня.

Але всупереч забороні члени угрупування знову «вийшли в люди». 19 липня декілька активістів намагалися прорватися на сцену, де проходив захід на підтримку української мови, щоб зірвати його. Зупинити їх змогли лише правоохоронці. 1 серпня «догналівці» вкотре порушили судову заборону. За вчинену непокору законним вимогам працівників міліції було затримано двох осіб. Відтак судом за вчинені дії на затриманих накладено стягнення у вигляді адміністративного арешту. Цими днями протиправна діяльність угрупування «догналівців» переросла у чергове незаконне пікетування міськвідділу міліції.

Як кажуть, далі буде… На адресу Дрогобицької міської ради продовжують надходити звернення від прихильників незареєстрованого релігійного угрупування, які планують 16-21 серпня від 16.00 до 19.00 у формі пішої ходи проводити акції вулицями М.Грушевського, П.Орлика, Лесі Українки, пл.Т.Шевченка, Стрийської, І.Мазепи, пл.Ринок, віча на площах Т.Шевченка, Ринок та біля ратуші.

На прес-конференції присутніх зворушила щиросердна сповідь згорьованих батьків, які поділилися своїм нещастям – їхня дитина, відтоді як стала членом секти, відреклася від них, вони стали для неї чужими. Батьки у відчаї, бо усвідомлюють, що чимало ще зусиль доведеться докласти їм і владі, аби витягнути молоду людину з горезвісної секти. Найгірше те, що керівники релігійного угрупування заховалися за високим парканом і до них годі добратися.

На завершення мені згадалося, як на сторінках Біблії святі апостоли називають себе знаряддям Бога, котрий зобов’язував їх нести у світ злагоду, мир, любов, єдність… То чиїм знаряддям є провідники «догналівців»? Плоди яких володарів вони засівають у серця спокушених дрогобичан, злі умисли котрих розбивають родини, сіють чвари, страх поміж людьми, нехтування законами держави, у якій вони живуть?

Ірина МИХАЦЬ

Фото Ярослава ГРИЦИКА

Джерело: Галицька зоря

Leave a Reply