Проблеми захисту свободи слова

Dyskus Klub

Останнім часом укотре згущаються хмари над свободою слова.

Про це говорили учасники Дискусійного клубу, який відбувся 20 вересня. Експертами виступили кандидат у народні депутати по Дрогобицькому виборчому округу N121 Ігор Курус, голова громадської організації “Небайдужі Дрогобичани” Святослав Сурма, один із лідерів молодіжного руху Дрогобиччини Олег Дукас і голова Товариства “Юрій Дрогобич” Володимир Кондзьолка.Олег Косик і Юрій Федчак

Насамперед Ігор Курус говорив про необхідність створення в Україні громадського телебачення або суспільного мовлення. На його думку, за президентства Віктора Ющенка можна було це створити, але не вистачило політичної волі. Він навів приклад створення суспільного мовлення у Німеччині, де діє відомий принцип “п’ять плюс п’ять”, коли з кожного придбаного телевізора чи радіоприймача, з кожної відповідної послуги в цій галузі здіймається п’ять відсотків. Там створене окреме підприємство, яке займається суспільним мовленням. Існує й закон про суспільне мовлення, яким заборонено втручання держави в ці процеси, окреслені інші важливі важелі, які унеможливлюють так звану “джинсу”, тобто замовні матеріали, що всуціль бачимо в українських засобах масової інформації.

Святослав Сурма говорив про Георгія Гонгадзе. 16 вересня виповнилося 12 років з дня зникнення журналіста. Він був особливо знайомий з Гією, адже свого часу той жив і працював у Дрогобичі. На думку Святослава Сурми, свобода слова потрібна всім нам, адже ми живемо в рабстві. Він переконаний, що лише за Віктора Ющенка була свобода слова. Вона можлива лише тоді, коли існуватиме внутрішня свобода. Нині ж маємо суцільну внутрішню несвободу. Святослав Сурма сказав, що Георгій Гонгадзе дивувався, як українці можуть жити в такій внутрішній несвободі, закликав їх, зокрема дрогобичан, до особистого визволення і став жертвою тоталітарного режиму. Саме в Дрогобичі народжувалась ідея популярного нині інтернет-сайту “Українська правда”, без якого нині не можна уявити собі життя вільної людини в Україні. Проте спочатку Георгій Гонгадзе думав створити паперовий журнал, що й тоді було незвичним, але він завжди був націлений на рух, на дію, на практичний результат. Причому часто так буває, що задумуєш якусь справу, а нема коштів. Проте вже давно помічено: якщо людина живе в ореолі внутрішньої свободи, то кошти дивовижним чином завжди відшукуються. Щоб стати вільною людиною, треба бути готовим до випробувань. Але, на жаль, більшість із нас є внутрішньо невільними.

Василь Сторонський

Олег Дукас, який виступив організатором нещодавнього вшанування пам’яті Георгія Гонгадзе, розповів, як це відбувалося. Статтю про це ми вмістили в попередньому номері “Тустані”. До речі, Дрогобич виявився одним із не багатьох міст України, де такі дійства пройшли.

Володимир Кондзьолка розповідав про ситуацію, що склалася навколо телеканалу ТВі. Як відомо, податкова зажадала сплатити понад чотири мільйони гривень, інакше цей незалежний засіб масової інформації міг припинити своє існування. Керівництво телеканалу звернулося до людей доброї волі із закликом про фінансову допомогу. Забігаючи наперед, скажемо, що народна ініціатива спрацювала, необхідні кошти було зібрано. В Дрогобичі пройшов мітинг на захист ТВі. До речі, як згодом з’ясувалося, дрогобицька громада увійшла в першу десятку тих, хто найбільше зібрав грошей для опозиційного телеканалу.

Глибоку стурбованість у присутніх викликало прийняття в першому читанні закону про відповідальність за наклеп. Фактично за критику можновладців журналістів очікує кримінальне переслідування і декілька років за гратами. Українська влада пішла російським і білоруським шляхом, повернувшись до радянського карного кодексу 1961 року, де саме за наклеп передбачалася кримінальна відповідальність. Свого часу за цією статтею в брежнєвські концтабори саджали дисидентів.

Коли ми говоримо про захист свободи слова, то це стосується не лише спротиву режиму Януковичу. Свої держиморди є на місці. Саме завдяки їм ми не маємо доступу до публічної інформації, хоча це передбачено чинним законодавством. Під час засідання Дискусійного клубу були названі прізвища дрогобицьких можновладців, які блокують розвиток свободи слова в місті. Зокрема, це Олексій Радзієвський, Тарас Метик, Олександр Коростельов, Євгеній Шильник, Віра Байса. Саме від їхньої політичної волі, наприклад, залежить, аби були внесені зміни до роботи офіційного сайту Дрогобицької міської ради. Нині ж усе облаштовано так, що практично неможливо добути рішення сесій і виконкомів, не кажучи вже про проекти цих рішень. Пасивну, якщо не сказати більше, роль у цьому відіграють депутати Дрогобицької міської ради. Скажімо, абсолютна більшість із них письмово висловилася за зміни в роботі офіційного сайту Дрогобицької міської ради з метою забезпечення свободи слова, проте коли на сесії дійшла справа до голосування з цього питання, не вдалося набрати необхідної кількості голосів. Про це, зокрема, мова йшла на одному з попередніх засідань Дискусійного клубу.

Василь Лялюк

Як завжди, наприкінці засідання гаряче і пристрасно виступив дрогобицький народний трибун Ярослав Бігуняк. Цього разу в його руках з’явилася гітара. Наш бойовий побратим виконав гострий політичний памфлет на сьогоднішню владу.

Повний виклад дискусії читайте на сайті tustan.io.ua

Анатолій ВЛАСЮК

 1. громадянингромадянин09-25-2012

  Чому п. Сурма захищає далі того Ющенка. Найголовніша його провина перед народом, що він привів до влади Януковича. Наступна-далі веде до влади всю його рать. А свободу якщо треба ми собі вивоюємо. Думаю і не тільки мирно!

 2. ІлонаІлона09-25-2012

  Байса згорить в пеклі

 3. ОдобряюОдобряю09-25-2012

  Держиморди, влучно сказано!

 4. ДрогобичанинДрогобичанин09-26-2012

  Ющенко – єдиний, при якому була стабільність і спокій. Ющенко – єдина кандидатура, яка викликає тваринну злість у капітельманів, свободівців і баганів. Отже, ми на правильному шляху.

 5. Оксана з ДрогобичаОксана з Дрогобича09-26-2012

  Так. Ви на правильному шляху до розвалу країни, до стягнення голосів для регіонів,ну і до власного маленького, проте істотного збагачення. Ну не думайте вже про власну кишеню, подивіться вглиб проблеми.Жити ж Ви будете і після виборів, а от з якою совістю…. чи її зовсім вже немає?

 6. До ДрогобичанинаДо Дрогобичанина09-26-2012

  Стабільність і спокій були і при Брежнєві і при всіх наступних політгероях-Не було свободи! Тої свободи, за яку вмирали мій і Ваш діди. То чому не хотіти кращого, а далі дивитися назад?!

 7. до громадянинадо громадянина09-26-2012

  ….а чому Курус теж захищає Ющенка, як ви думаєте?

 8. ЗасторогаЗасторога09-26-2012

  І Курус і Задорожний і Лагодич і Курчик і Гук і і і і….хто там ще….-всі хочуть лише одного-відібрати собі частинку від лідера-Ілика. Тому, хто проголосує за них-той проголосує ФАКТИЧНО за РЕГІОНАЛІВ. Не вірите? Тоді, може, дуже скоро переконаєтеся.

 9. ПересторогаПересторога09-26-2012

  Ілик такий лідер, як Радзієвський неалкоголік.
  Як можуть місцеві забирати голоси у капітельманів, якщо у них програмні цілі не співпадають?

 10. ЙосипЙосип09-28-2012

  Нажаль, Ющенко-політичний мрець,це зрозуміли навіть наші містечкові політики, тому швиденько переметнулися до регіонів

 11. непротивсіхнепротивсіх09-28-2012

  Тут один такий собі “дрогобичанин” любить поприхвалювати не хочу навіть по імені називати того юду, що нас за свою дачу в Києві продав РЕГІОНАМ!!!! Так я дуже проти і того юди і того “дрогобичанина”. Перепрошую за різкість.

 12. противсіхпротивсіх10-07-2012

  Вас було легко продати, бо розум у капітельманів позичили.

 13. МаріяМарія10-07-2012

  Головне, щоб ви і далі його боялися. А переметнулися до іликів і капітельманів, які забезпечать радзієвським безхмарне майбутнє.

 14. відповідьвідповідь10-07-2012

  А від кого він захищає? Від кириленків і тимошенок, які на його успіху проїхали у владу?

 15. ГаляГаля12-12-2012

  перші тушки від гапазиції вже пішли в регіони – отакі ваші капітельмани!

Leave a Reply