Право на достатній життєвий рівень та соціальний захист для інвалідів: можливості та реалії

У жовтні 2012 року в рамках проекту “Право має перемогти”, який здійснюється за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні, відбулася перша, із запланованих трьох, робоча зустріч.

У ній взяли участь керівник Дрогобицького добровільного товариства захисту дітей-інвалідів “Надія” Ірина Дзюрах, кандидати у народні депутати України по Дрогобицькому виборчому округу № 121, депутати Дрогобицької та Трускавецької міських і Дрогобицької районної рад, керівники громадських організацій, журналісти.

Метою зустрічі було обговорення права людей з інвалідністю на достатній життєвий рівень та соціальний захист в рамках задекларованих законів України, актів та Конвенції про права інвалідів. Наріжним каменем для людей з інвалідністю всіх категорій є рівень отримуваних ними соціальних виплат та рівень вартості найнеобхідніших для них послуг: медичних, транспортних та житлово-комунальних.

В основному на зустрічі мова зайшла про неправомірність підвищення тарифів на комунальні послуги в Дрогобичі та про фактичну відсутність пільг для певних категорій людей з інвалідністю, а найбільше для дітей-інвалідів, інвалідів з дитинства, не сприяння їм у наданні елементарних послуг.

Так, Ірина Дзюрах наголосила на тому, що було багато звернень до міських та комунальних служб з пропозиціями змінити підхід до обслуговування як дітей-інвалідів, так і для неповносправних людей загалом, до влади щодо нарахування тарифів та надання пільг, але ті не реагували. Для таких дітей передбачена система пільг, які мають виноситися на розгляд та затвердження місцевого самоврядування, але фактично нічого не робиться з цього питання, і пільг як таких нема. Насправді, незначні пільги мають сім’ї, де два і більше інвалідів. Якщо навіть лежачий інвалід один вдома (а маємо такі приклади в Дрогобичі), то жодних пільг у нього нема. Вона також звернула увагу присутніх на той факт, що громадські організації, будучи неприбутковими, платять за комунальні послуги як комерційні структури. З досвіду співпраці з ГО з інших міст місцева влада завжди закладає такі витрати громадських організацій у бюджет міста, і вони мають чим платити, але у Дрогобичі наразі цього немає. Організації самостійно вишукують кошти. За словами Ірини Василівни, міська влада Дрогобича виділила на діяльність Товариству “Надія” цього року шість тисяч гривень, але наразі ці кошти ще не надійшли.

На зустрічі виступили:

Богдан Юзефів, керівник громадської організації “Дрогобицька громада”. Він, що називається, зуби з’їв на проблемі боротьби проти підвищення тарифів та на якості пропонованих послуг. Саме Богдан Юзефів рік тому організував збір необхідних документів, коли влада таким самим чином підвищила тарифи на комунальні послуги. Антимонопольний комітет визнав рішення влади незаконним. Тоді через суд вдалося відмінити цю постанову і встановити справедливість. На думку Богдана Юзефіва, саме дітям-інвалідам слід надати перевагу при розгляді пільг у комунальних тарифах.

Віктор Возняк, кандидат у народні депутати України по Дрогобицькому виборчому округу № 121. Він вважає, що міська рада повинна знайти кошти, економічно обґрунтувати тарифи, і вже мешканці вибиратимуть послуги, а не платитимуть не знати за що. При цьому, на його думку, сім’ї, де є діти-інваліди, взагалі повинні бути звільнені від оплати за комунальні послуги.

Хосе Турчик, громадський діяч. Він навів приклад 22-річного молодого чоловіка, який отримав інсульт. За діючими нормами, лікування мало би бути безплатним, бо мова йде про інваліда першої групи, проте лікарі за послуги брали гроші, скажімо, за рентген. Також, на його думку, комунальні підприємства не повинні надавати виключно всі послуги, їм треба зосередитися на чотирьох-п’яти основних. Іншими повинні займатися приватні структури. Це буде взаємовигідно, адже владі не доведеться вишукувати грошей для комунальників, а послуги для людей будуть дешевшими. Він також підтримав думку про те, що треба відстоювати права людей з інвалідністю на достойне проживання та вносити зміни до існуючої системи надання їм соціальних пільг та гарантій.

Олександр Магльона, голова Асоціації “Нові Горизонти” і редактор однойменної газети, зауважив, що виникає досить безпорадна ситуація, коли хтось сподівається на владу. Існує алгоритм роботи з владою. Влада поводить себе з тарифами, як мавпа з гранатою. Він задав риторичне запитання: “Чи є критична маса людей, готових боротися з владою?”. Що стосується дітей-інвалідів, то, безперечно, саме їм повинні бути надані преференції з боку комунальних служб і влади, яка може відкоректувати ці питання. На жаль, насправді все відбувається з точністю до навпаки. Фактично, діти-інваліди та їхні батьки залишені віч-на-віч зі своїми проблемами.

Михайло Ваврин, депутат Дрогобицької міської ради, Ігор Пілько, депутат Трускавецької міської ради, Іван Томенюк, депутат Дрогобицької районної ради, зауважили у своїх виступах, що проблема забезпечення людей з інвалідністю, використання ними своїх прав на повноцінне життя, як зокрема і надання пільг для дітей-інвалідів є дуже актуальною, але влада належним чином не вивчає цього питання, не надає йому уваги. В силу своїх можливостей вони займуться цими проблемами.

Святослав Грабовський, кандидат у народні депутати України по Дрогобицькому виборчому округу N121, розповів про трускавецький досвід боротьби з владою щодо підняття тарифів, адже сам безпосередньо брав у цьому участь. На його думку, діти-інваліди потребують найпершої турботи з боку влади, а місцеве самоврядування має право саме встановлювати, чи потрібно брати плату за комунальні послуги саме з цієї категорії людей, як і розглянути питання виділення бюджетних коштів для громадських організацій.

Ігор Хом’як, керівник комунального підприємства “Дрогобичтеплокомуненерго”, зупинився на проблемах теплової політики в місті. Він також підтримав позицію учасників зустрічі щодо надання пільг інвалідам у сплаті ними комунальних тарифів та сприяння у відстоюванні ними своїх прав, як рівних членів нашої громади.

За підсумками зустрічі було прийняте рішення, за яким депутат Дрогобицької міської ради Михайло Ваврин і керівник громадської організації “Дрогобицька громада” Богдан Юзефів мають підготувати питання на сесію Дрогобицької міської ради про неправомірне підвищення тарифів. Декілька пунктів у проекті рішення має бути присвячено захисту прав людей з інвалідністю та дітям-інвалідам особливо. Зокрема, мова йтиме про те, що пільги зі сплати комунальних послуг надаватимуться не лише тим сім’ям, у яких є два і більше інвалідів, а й тим, де є один інвалід. Депутатам запропонують переглянути всі норми та акти, що відносяться до людей з інвалідністю та які прийняті і використовуються в Дрогобичі без змін уже понад 10 років. Змінюється влада, депутати, закони державного рівня, змінюються потреби людей, але нічого не змінилося в тих напрямках реального життя інвалідів, які виносяться на розгляд органів місцевого самоврядування. І це добре видно, коли промоніторити всі питання, які впродовж багатьох років розглядались і нині розглядаються на сесіях Дрогобицької міської ради – жодних рішень, жодних пропозицій, жодних змін. Таке враження, що і інвалідів нема, і проблем немає.

Учасники зустрічі прийняли рішення змінити цю ситуацію і погодилися обговорити стратегію уже конкретних дій на наступних зустрічах.

Анатолій ВЛАСЮК

Leave a Reply