Трускавець: статус гальмує село?

Truskavets

Насправді йдеться не про модні тепер статуси в соціальних мережах, а про статус курорту державного значення для колись «всесоюзної здравниці» Трускавця. Про це вже багато років говориться, ніби ведуться переговори, пишуться листи, готуються документи у профільні київські комітети та кабінети, але Трускавець, тим не менше, досі без цього державного статусу. Тому, що не все так просто та однозначно. Тому, що гордий статус курорту державного значення, як і будь-який інший гордий статус – це не лише плюси, пафос та визнання, це – відповідальність, постійна увага з боку держави та потреба підтримувати високу планку.

Надання статусу курорту державного значення надає можливість забезпечити належні умови для збереження та охорони природних лікувальних ресурсів курорту, отримати пряме фінансування з Державного бюджету на поліпшення комунальної інфраструктури міста тощо. Але з іншого боку, питання продажу чи надання в оренду земельних ділянок буде можливим лише за погодженням центральних органів виконавчої влади, стане неможливою безконтрольна та хаотична забудова території.

Сьогодні державний статус мають шість курортних населених пунктів в Україні. З початку року два закони по присвоєнню статусу курорту державного значення були прийняті – по Слов’янську та Хмільнику, на підході вже Миргород і Скадовськ. Наразі такого статусу з різних причин не удостоєно жоден із семи курортів Львівщини.  На цей шлях ніби намагається вийти Східниця, та чи справді вигідно це владі молодого курорту, є великі сумніви.

А от те, що міжнародний курорт Трускавець, який має вже 185-літню історію оздоровлення мільйонів людей, не має статусу курорту державного значення багаторічний керівник міста-курорту зі статусом «всесоюзная здравница» Болеслав Петровський вважає приниженням гідності Трускавця. Затягування процесу отримання державного статусу, недостатню наполегливість в цьому принциповому питанні Болеслав Денисович називає містечковим підходом місцевої влади, бажанням самим розпоряджатися державними ресурсами, якими є земля, мінеральні води курорту. Через цю захланність самі і весь курорт вовтузяться в болоті елементарних побутових проблем та браку коштів. І говорять на зустрічах та брифінгах, що Трускавець – це курорт європейського рівня. Як курорт європейського рівня не має статусу курорту державного значення? А цей статус – це статус державної одиниці, це підтримка з державного бюджету, це залучення інвестицій та впровадження нових технологій. Але й виділення комусь навіть метру землі через Київ. Тому що всі ресурси курорту – це надбання держави, в розпорядженні якими повинен бути державницький системний підхід. Такий же підхід має бути до планування забудови території та лікування відпочивальників.

Заступник міського голови Трускавця Юрій Яворський в свою чергу запевняє, що жодного затягування процесу отримання статусу курорту державного значення з боку міської влади нема: «Чого боятися контролю держави? Яку землю ділити? У нас землі вже нема»,- доволі відверто коментує ситуацію Юрій Михайлович. Набуттю статусу курорту державного значення передує певна тривала процедура. Перше – це затвердження Генплану. Це завдання Трускавець успішно виконав. Документи описового характеру про джерела та інші ресурси Трускавця також зібрані та готові до відправки. А третій важливий пункт – погодження меж курорту, згідно Генплану з сусідніми сільськими Модрицькою та Станильською радами. Тут і виникла проблема – сільські ради принципово не погоджують розширених меж Трускавця. Хоча голова Модрицької сільської ради був на сесії Трускавецької міської ради, коли приймали Генплан, і жодних заперечень не мав. Хоча цілий так званий четвертий мікрорайон Трускавця – будинки за Стебницьким кільцем до лікарні – за теперішніми межами юридично належить до Станилі.

Юрій Яворський запевнив, що влада Трускавця готувала і надсилала листи з проханням вплинути на сільські ради і попередньому, і нинішньому керівнику Львівської облдержадміністрації, та жодного результату поки нема. Тобто сьогодні все впирається в погодження меж, без нього в Києві про присвоєння Трускавцю статусу курорту державного значення ніхто не захоче говорити.

Юрій Михайлович також не поділяє думки, що статус курорту державного значення – це панацея від усіх бід і повне щастя для Трускавця. Все одно в десять разів більше інвестицій та дотацій йдуть в Донецьку область – констатує чиновник.

Джерело: Трускавецький вісник

Leave a Reply