До 70-річчя постання УПА

Tsentr Dontsova

24-го листопада 2012 року в м.Рожнятові (Івано-Франківська обл.) відбулася Всеукраїнська наукова конференція на тему «Націоналізм як феномен української історії 1920-1950-х рр.: ідеологія, політика, збройні формування». Її ініціювали, присвятивши 70-й річниці постання УПА, дві дрогобицькі громадські організації – ВГО «Бойківське етнологічне товариство» (керівник – Любомир Сікора) і Науково-ідеологічний центр ім.Д.Донцова (керівник – Олег Баган) – і кафедра нової та новітньої історії України Дрогобицького педуніверситету ім.І.Франка (завідувач – Михайло Сеньків). Захід проведено за підтримки Рожнятівської районної ради і Рожнятівської держадміністрації.

На конференції працювали три секції: «Ідеологічна проблематика», «Політичні аспекти націоналістичного руху», «Історія становлення та розвитку ОУН і УПА». Всього на участь в акції подали заявки і теми 35 науковців, серед яких, окрім вчених із галицьких академічних центрів, були представники з Волині, Києва, Харкова, Донецька, Запоріжжя, Одеси. Зокрема, в конференції взяли участь науковці з таких авторитетних інституцій із вивчення історії ОУН і УПА, як Центр досліджень визвольного руху (Львів) і Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» (Львів), як Інститут української археографії і джерелознавства ім.М.Грушевського НАН України, Інститут українознавства ім.І.Крип’якевича НАН України.

За матеріалами конференції планується видати 2-й випуск наукового збірника «Український націоналізм: історія та ідеї» (головний редактор – Олег Баган). 1-й випуск збірника вийшов у Дрогобичі у 2009 р. За словами Олега Багана, видання буде доповнене маловідомими, але вартісними матеріалами ідеологічного змісту.

Окремо вартує відзначити організаторську активність і фаховість у проведенні конференції дрогобицького науковця, автора низки книжок із історії ОУН-УПА, голови Ради молодих вчених Дрогобицького педуніверситету Василя Ільницького. Завдяки наполегливій праці п.Василя сьогодні Дрогобич вийшов на чільні позиції в Україні як центр, де ведуться систематичні й якісні дослідження історії УПА.

Як повідомив голова ВГО «Бойківське етнологічне товариство» п.Сікора, у планах організації є проведення регулярних академічних конференцій із вивчення історії та ідеології українського націоналізму та ОУН-УПА у географічному просторі Бойківщини, а це простір від Хуста до Стрия, від Чернівців до Самбора, це зона, де повстанський рух був особливо активним і бойовим.

Прес-служба Науково-ідеологічного центру ім.Д.Донцова

 

Джерело: Галицька Зоря

Leave a Reply