Забути не маємо права

Holodomor Drohobych

24 листопада в Україні вшановували пам’ять жертв Голодомору 1932-33 років та політичних репресій. Жорстокий сталінський режим штучно довів до того, що у мирний період на найродючіших землях світу голодна смерть забрала мільйони людей. За підрахунками істориків, у 1932-33 роках загинула п’ята частина сільського населення України, а це близько 10 млн. українців.

Основною метою терору було посіяти страх у душах людей, вирвати з корінням почуття єдності і національної гідності українського народу. Завданням комуністичної системи не було просто вбити тих людей, а зламати дух вільного народу (насамперед селянства), зламати людину, знищити віру, винищити цвіт української нації. Воєнізовані загони забирали в селян увесь урожай, птицю, худобу, не випускали їх за межі сіл. Люди пухли й помирали від голоду, їли траву, диких тварин, іноді навіть власних дітей… Померлих ховали у загальних братських могилах без священика. Основний удар голодом було скеровано на територію України та Кубань.

Мешканці Галичини, яка в той час була під Польщею, били на сполох, зверталися до радянського консульства у Львові і пропонували допомогу, але представники сталінського режиму цинічно заперечували навіть сам факт Голодомору.

24 листопада у Дрогобичі відбувся поминальний захід із нагоди Дня пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій. Близько 16-ої години від Катедрального собору Пресвятої Трійці та інших храмів розпочалася скорботна хода до Меморіалу «Тюрма на Стрийській». Там у присутності великої кількості людей священнослужителі різних конфесій провели панахиду за загиблими. Їхню пам’ять вшанували хвилиною мовчання.

Після спільної молитви розпочалося віче, ведучим якого був Іван Сех (Народний дім ім.І.Франка). Перед присутніми виступили Єпископ Дрогобицько-Самбірської єпархії УПЦ КП Михаїл (Боднарчук), протоієрей, протосинкел Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Григорій Комар, настоятель храму Успення Пресвятої Богородиці, протопресвітер Михайло (Бачинський), секретар Дрогобицької міської ради Тарас Метик, новообраний народний депутат України у Дрогобицькому виборчому окрузі №121 Роман Ілик, представник молодіжних організацій Ольга Козир. Вони говорили про страшну трагедію 1932-33 років, жорстокі репресії сталінського режиму, спрямовані на винищення української нації, закликали взяти урок з цих жахливих подій і завжди про них пам’ятати – щоб не повторилися.

На жаль, не зміг бути присутнім на поминальному заході міський голова Олексій Радзієвський, котрий був змушений терміново поїхати на батьківщину через різке погіршення самопочуття матері дружини.

Прозвучали поезія та пісні на тему Голодомору. Відтак учасники заходу виклали з лампадок символічний Хрест пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій. Маленькі скорботні вогники пам’яті горіли й у вікнах дрогобичан.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

Джерело: Галицька Зоря

Leave a Reply